Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
GNU se bez linuxového jádra obejde. Viz třeba GNU nástroje + Jádro OpenSolaris = Nexenta.Asi som sa zle vyjadril - samozrejme ze sa GNU obide bez Linuxoveho jadra (nexenta, freedos, bsd (kopu aplikacia je pre freedos aj BSD pod GNU alebo od GNU)) - ale ako spomenul RMS - v tom case ten kernel nemali - siahli po jadre zvanom Linux a tento krok Linux jadro vytiahlo na vyslnie a stal sa z toho jednoducho Linux (a dnesny Linux (GNULinux) sa neobide bez GNU programov tak ako si nevieme Linux (GNULinux) predstavit bez Linux jadra)). Perlicka: Kamos sa minule rozplyval nad tym ze aky je ten Linus sikovny ked stiha vyvyjat tolko aplikacii (a menoval: GCC, VIM, GNOME a pod.. ).
aky je ten Linus sikovny ked stiha vyvyjat tolko aplikacii (a menoval: GCC, VIM, GNOME a pod.. ).Linus má ženu karatistku a ona by ho jinak zmlátila, kdyby málo vyvíjel a hodně lelkoval.
v tom case ten kernel nemali - siahli po jadre zvanom Linux a tento krok Linux jadro vytiahlo na vyslnie a stal sa z toho jednoducho LinuxNebylo to náhodou obráceně ? Že vývojáři Linuxu začali používat GNU nástroje, protože jim byly díky GPL k dispozici a nemuseli se s nimi programovat...
RMS sa vyjadril v spominanom videu tak ako sa vyjadril (mali hotovy system GNU ale nieco tomu este chybalo - a tym bolo jadro, to preco si jedni (ludia okolo GNU) alebo druhi (ludia okolo Linuxu) vybrali "jeden druheho" velmo jasne nemam, podla mna tam islo ako v kazdej rozhodovacej situacii o kompromis (Linus bol asi nadchnuty myslienkou/licenciou GPL ked sa rozhodol vydat kernel pod touto licenciou a GNUaci po tejto chybajucej casti puzzle chnapli, alebo si ludia okolo Linuxu uvedomili ze kernel sam o sebe bez userspace neprerazi) urcite by bolo zaujimave ak by sa GNU rozhodlo pouzit ako kernel Minix alebo iny mikrokernel (Ake boli v tom case ine mikrokernely pod GNU/GPL mi teda zrejme nieje...v tom case ten kernel nemali - siahli po jadre zvanom Linux a tento krok Linux jadro vytiahlo na vyslnie a stal sa z toho jednoducho LinuxNebylo to náhodou obráceně ? Že vývojáři Linuxu začali používat GNU nástroje, protože jim byly díky GPL k dispozici a nemuseli se s nimi programovat...
to preco si jedni (ludia okolo GNU) alebo druhi (ludia okolo Linuxu) vybrali "jeden druheho" velmo jasne nemam, podla mna tam islo ako v kazdej rozhodovacej situacii o kompromisRMS trošičku mlží, protože AFAIK tenkrát měli lidé okolo GNU za to, že už zanedlouho budou mít svoje jádro hotové.
Je to mozne, vravim do detailov vtedajsich rozhodnuti nevidim...to preco si jedni (ludia okolo GNU) alebo druhi (ludia okolo Linuxu) vybrali "jeden druheho" velmo jasne nemam, podla mna tam islo ako v kazdej rozhodovacej situacii o kompromisRMS trošičku mlží, protože AFAIK tenkrát měli lidé okolo GNU za to, že už zanedlouho budou mít svoje jádro hotové.
Loading Linux ................................ teda vlastně dvě.
Asi jste zadělal na flame. Poslední blogpost (pouze informující) o těchto přednáškách měl přes 170 příspěvků...Flame neFlame. Je to mozne, ale citil som potrebu sa k tomu vyjadrit, a hlavne napisat svoj postreh ohladne abcGNUlinuxu aby sa oznacovali pravym menom (znova opakujem - nemyslim to ako vycitku!). A este jedna vec: Vela krat sa mi stavalo ze sa mi zamkla a zmazala otazka v poradne (napr. Ake autoradio s podporou OGG? Aky programovaci jazyk na WEB?) s poznamkou ze to nesuvisi s Linuxom - ja tvrdim ze zamykat a mazata by sa mali aj vsetky otazky ktore vazne s linuxom (je to len jadro, vsak?) nesuvisia (apache, kde, gnome). Ak uz niekto citi ze OGG ako slobodny format (napr. aj v autoradiu) nesuvisi so slobodnym systemom (Linux), alebo vyber programovacieho jazyka (pricom som zvazoval otvorene alternativy PERL a PYTHON) na vyvoj webovych aplikacii nesuvisi so slobodnym systemom (Linux) - tak ja tvrdim ze vsetko ine co sa netyka kernelu samotneho (lebo abclinuxu sa podla RMS definicie nerovna nicomu inemu ako abclinuxovehojadra.cz) v poradni logicky nema co robit... (toto je samozrejme pritiahnute za vlasy, ale logiku to ma)
lebo abclinuxu sa podla RMS definicie nerovna nicomu inemu ako abclinuxovehojadra.cz
No právě: podle Stallmanova názoru. A vašeho. A mnoha dalších lidí. Ale pak je tu mnohem víc těch, které tato argumentace nepřesvědčila. A ti budou dál Linuxu říkat Linux, i když tím budou často myslet celý systém, nejen jádro.
Tak je na case to zmenit - netreba na hnutie GNU zabudat (aj ked pod nazvom Linux na nich mozme mysliet) - bez nich by Linux bol len projektom jedneho vynimocneho studenta z Helsiniek. Od teraz asi budem pouzivat nazov GNU/Linux vsade kde sa bude dat, sam som totiz az do dnes pouzival tiez "iba skratku" Linux.lebo abclinuxu sa podla RMS definicie nerovna nicomu inemu ako abclinuxovehojadra.czNo právě: podle Stallmanova názoru. A vašeho. A mnoha dalších lidí. Ale pak je tu mnohem víc těch, které tato argumentace nepřesvědčila. A ti budou dál Linuxu říkat Linux, i když tím budou často myslet celý systém, nejen jádro.
Tak je na case to zmenit - netreba na hnutie GNU zabudat (aj ked pod nazvom Linux na nich mozme mysliet) - bez nich by Linux bol len projektom jedneho vynimocneho studenta z Helsiniek.Tvrdit, že by Linux bez GNU nemohl existovat, je jenom zbožné přání jednoho bývalého programátora, který nedosáhl svého cíle vytvořit free unix. Bez GNU by pravděpodobně vývoj trval o něco déle - někdo by musel naprogramovat utility, které byly z projektu GNU převzaty* (a dokonce by to mohli být ti samí lidé) * Lepší by bylo napsat portovány, to se taky neudělalo samo.
Ale pak je tu mnohem víc těch, které tato argumentace nepřesvědčila.A) Můžete svoje konstatování "mnohem víc" podložit nějakými důkazy, nebo je to jen váš osobní subjektivní odhad? B) Spíše bych to viděl tak, že je tu mnohem víc těch, kteří se k oné argumentaci vůbec nedostali, aby si na ni mohli udělat názor, protože všude viděli jen Linux, a GNU jim nic neříká.
Ad A: zkuste se porozhlédnout kolem sebe, kolik lidí používá "Linux" a kolik lidí exhibuje s "GNU/Linux".
Ad B: jsou-li skutečně tací, kteří toho byli ušetřeni, upřímně jim závidím. Sledování některých druhů argumentace bych si docela rád odpustil. Vzhledem k hyperaktivitě GNU-věrozvěstů o tom ale silně pochybuji. Naopak, třeba nedávno mne pobavil článek v Connectu, který rozebíral rizika přebírání kódu z open source projektů (ve firemním prostředí) a který byl napsaný, jako by GPL byla jediná open source licence…
Odtud tedy ta vaše úvaha o tom, že je "mnohem více" těch, kteří s filozofií GNU nesouhlasí.
Proč by každý, koho nepřesvědčily argumenty R. Stallmana o tom, proč se má říkat GNU/Linux, měl automaticky "nesouhlasit s filosofií GNU"? To jsou přeci dvě naprosto nezávislé věci.
Znám řadu lidí, kteří o GNU netuší ani to, že něco takového vůbec existuje, zatímco Linux znají.No, tak to Linux asi moc neznají
iba jadro ktore by bez user space programov (z projektu GNU aj inych, ktore boli vydane pod akoukolvek licenciou hnutia GNU
…a nebo kteroukoli jinou. Tak proč zrovna GNU/Linux? Jak by k tomu přišli ostatní? Moje auto se taky nejmenuje Michelin/Ford jen proto, že by bez těch pneumatik dojelo asi tak stejně daleko jako Linux bez programů (nehledě na to, že teď už tam mám stejně jiné).
Ale ved to su hrusky vs jablka...iba jadro ktore by bez user space programov (z projektu GNU aj inych, ktore boli vydane pod akoukolvek licenciou hnutia GNU…a nebo kteroukoli jinou. Tak proč zrovna GNU/Linux? Jak by k tomu přišli ostatní? Moje auto se taky nejmenuje Michelin/Ford jen proto, že by bez těch pneumatik dojelo asi tak stejně daleko jako Linux bez programů (nehledě na to, že teď už tam mám stejně jiné).
Kdyby se Linux jmenoval nějak jinak a GNU mělo víc sexy jméno, tak by tomu dnes mohlo být naopak.Teď se mi vybavila ta poznámka "Ještě že se Torvalds nejmenuje Peter…" :-)
podla tohto pravidla by sa mal aj tento portal mal nazyvat abcGNUlinuxu.czAno, oblast svobodného softwaru má obzvláštní antitalent na marketingově atraktivní názvy produktů :D Osobně to považuji za jednu z klíčových příčin celkově malé rozšířenosti. Nemůžu si totiž pomoct, ale prosadit v jakékoliv neanglofonní zemi OpenOffice (neřkuli ještě .org) proti "Word" je minimálně o tři slabiky těžší...
Ano, oblast svobodného softwaru má obzvláštní antitalent na marketingově atraktivní názvy produktů
V mnoha případech souhlasím, leč…
…ale prosadit v jakékoliv neanglofonní zemi OpenOffice (neřkuli ještě .org) proti "Word"……tady jsem zmaten. Myslíte "OpenOffice" oproti "Microsoft Office" nebo "Writer" oproti "Word"?
Myslím "OpenOffice(.org)" proti "Word", eventuelně "Excel" nebo "PowerPoint" (což jsou momentálně už zažraná pojmenování textového, tabulkového a prezentačního procesoru než značky konkrétního produktu, viz "(Electro)lux" pro vysavač obecně), v nejlepším případě proti "ofisům" (= MS Office). Neznám vůbec nikoho, kdo by věděl o tom, že používá Writer, Calc nebo Impress (když už čirou náhodou používá ten "Word, Excel, Powerpoint zadarmo" - rozuměj "Openoffice.org Office Suite")…ale prosadit v jakékoliv neanglofonní zemi OpenOffice (neřkuli ještě .org) proti "Word"……tady jsem zmaten. Myslíte "OpenOffice" oproti "Microsoft Office" nebo "Writer" oproti "Word"?
takže pouze obracím oči v sloup…Na to taky pozor, ať nezačnete šilhat.
Tady by se to mělo třeba taky jmenovat Java/Linux, nebo Python/Linux. A MPL/Linux, ne?Ne, GNU/Linux bohatě stačí.
Tiskni
Sdílej: