plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Ok, preložim nadpis: 15,4G must-have for hackers. Táto časť mojho poznámkového blogu bude o tipe - tipe na celkom zaujimavé, poučné ale aj zábavno-relaxačné filmy a videa z prostredia počítačov, počítačovej bezpečnosti, kryptovania a vôbec všetkého o čom by mal mať bežný hacker (amatér) prehľad aj o polnoci . Takže na dlhé zimné večery Vám všetkým odporúčam poobzerať sa po niečom takom: Hackers Movies Hacking Documentorys Computer's History (nelinkujem - aby som nebol z niečoho obviňovaný, každý kto bude mať záujem a chuť si to pozrieť, tak si to pevne verím nájde nájde)
Tiskni
Sdílej:
http://edi.fmph.uniba.sk/~winczer/SocialneAspekty/GramblickaKryptografia.htm http://sk.sun.com/features/2006/060505_nc06q2.html (časť "Všetko zabezpečiť")
... a teď se ten nesmysl snažíš obhajovat tím, že je to "nespisovné".Aky nezmysel? To sa normalne používa - to že je to možno nespisovne nemá nič spoločné s tým že význam to má správny ani s tým že som to použil v súvislosti s akou som to použil - vtipne ma neupozornil - vysmial sa z toho a to je rozdiel. Alebo chceš povedať že sa nepoužíva výraz dekryptovať a kryptovať? Ak sa nepoužíva tak je to nezmysel - a vážne sa používa iba pri pohreboch...
Alebo chceš povedať že sa nepoužíva výraz dekryptovať a kryptovať?Na tohle tema se jednou celkem vtipne vyjadrili panove Klima a Rosa ve clanku Útok na privátní podpisové klíče PGP: Když "Burian kryptoval".
… Týkají se nejen útoku samého, ale i používání příšerného slova "kryptování" …Podrobnosti hledej na cryptography.hyperlink.cz/2001/2001.html.
No kdybych měl zhodnotit filmy, co jsem viděl: Ze série Hackers 0-3 je asi opravdu největší ptákovina War Games. Na tomhle filmu je asi nejzajímavější Angelina Jolie v rozpuku mládí, ale jinak nic. Jedničku jsem neviděl, ale Operation Takedown už je docela zajímavý film. Sice někoho to nemusí bavit dívat se celý film jak honí Kevina Mitnicka a z dnešního pohledu to není zas tak akční film. Z pohledu Linuxového příznivce může být asi nejzajímavější až Antitrust, kde se staví do protikladu free software vs proprietární software. "Trojka" se mi líbila asi nejvíc.
Mezi nejkultovnější filmy bych zařadil i The Net - Síť. Sice dneska už to může být směšné na to koukat, ale tenkrát to prostě bylo tak, byla to doba Netscape communicatoru a dial-up připojení. Už asi tolik lidí neví, že byla natočena i Síť 2. Už to ale není se Sandrou Bullock a děj se odehrává v Istanbulu. Sice je to už tak trochu nastavovaná kaše, ale mě se to docela líbilo.
Pirates of Silicon Valley je bezva film a tak nějak to asi mohlo tenkrát probíhat. Swordfish je podle mě běžná komerční hovadina typu střílečka, která nemá s počítači ani hackerstvím nic společného. Ostatní jsem neviděl a tak dávám za nápady jedničku s hvězdičkou 1*