Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Ok, preložim nadpis: 15,4G must-have for hackers. Táto časť mojho poznámkového blogu bude o tipe - tipe na celkom zaujimavé, poučné ale aj zábavno-relaxačné filmy a videa z prostredia počítačov, počítačovej bezpečnosti, kryptovania a vôbec všetkého o čom by mal mať bežný hacker (amatér) prehľad aj o polnoci . Takže na dlhé zimné večery Vám všetkým odporúčam poobzerať sa po niečom takom: Hackers Movies Hacking Documentorys Computer's History (nelinkujem - aby som nebol z niečoho obviňovaný, každý kto bude mať záujem a chuť si to pozrieť, tak si to pevne verím nájde nájde)
Tiskni
Sdílej:
http://edi.fmph.uniba.sk/~winczer/SocialneAspekty/GramblickaKryptografia.htm http://sk.sun.com/features/2006/060505_nc06q2.html (časť "Všetko zabezpečiť")
... a teď se ten nesmysl snažíš obhajovat tím, že je to "nespisovné".Aky nezmysel? To sa normalne používa - to že je to možno nespisovne nemá nič spoločné s tým že význam to má správny ani s tým že som to použil v súvislosti s akou som to použil - vtipne ma neupozornil - vysmial sa z toho a to je rozdiel. Alebo chceš povedať že sa nepoužíva výraz dekryptovať a kryptovať? Ak sa nepoužíva tak je to nezmysel - a vážne sa používa iba pri pohreboch...
Alebo chceš povedať že sa nepoužíva výraz dekryptovať a kryptovať?Na tohle tema se jednou celkem vtipne vyjadrili panove Klima a Rosa ve clanku Útok na privátní podpisové klíče PGP: Když "Burian kryptoval".
… Týkají se nejen útoku samého, ale i používání příšerného slova "kryptování" …Podrobnosti hledej na cryptography.hyperlink.cz/2001/2001.html.
No kdybych měl zhodnotit filmy, co jsem viděl: Ze série Hackers 0-3 je asi opravdu největší ptákovina War Games. Na tomhle filmu je asi nejzajímavější Angelina Jolie v rozpuku mládí, ale jinak nic. Jedničku jsem neviděl, ale Operation Takedown už je docela zajímavý film. Sice někoho to nemusí bavit dívat se celý film jak honí Kevina Mitnicka a z dnešního pohledu to není zas tak akční film. Z pohledu Linuxového příznivce může být asi nejzajímavější až Antitrust, kde se staví do protikladu free software vs proprietární software. "Trojka" se mi líbila asi nejvíc.
Mezi nejkultovnější filmy bych zařadil i The Net - Síť. Sice dneska už to může být směšné na to koukat, ale tenkrát to prostě bylo tak, byla to doba Netscape communicatoru a dial-up připojení. Už asi tolik lidí neví, že byla natočena i Síť 2. Už to ale není se Sandrou Bullock a děj se odehrává v Istanbulu. Sice je to už tak trochu nastavovaná kaše, ale mě se to docela líbilo.
Pirates of Silicon Valley je bezva film a tak nějak to asi mohlo tenkrát probíhat. Swordfish je podle mě běžná komerční hovadina typu střílečka, která nemá s počítači ani hackerstvím nic společného. Ostatní jsem neviděl a tak dávám za nápady jedničku s hvězdičkou 1*