plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Takže po skúške [1,2] (ktorá trvala 37 dní non-stop!) som EEE Pc vymenil opäť za klasické PC. Bolo mi ľuto najmä baterie ktorá takovto prevádzkou strácala na výkone. S Eeečkom mám ale iné plány. Skúsim ho použiť ako CarPC. Na hudbu, po dokúpeni USB GPS modulu a dohrani máp (je niečo vhodné pre Linux?) aj ako navigáciu - mohly by to byt celkom fajn CarPC až na absenciu dotykového displaya . Avšak ma zaujala ešte jedna vec, ktorá by sa dala (?!) možno zrealizovať. A tou je NV HUD (alebo Night Vision Head Up Diplay) - na spozorovanie chodcov prechadzajúcich popri ceste v noci. Čo budeme potrebovať: USB webkameru s odstráneným IR filtrom IR diody (kombinácia IR diód + lacnej webcam), EEE pc a správny prikaz (
mplayer -fs tv:// -tv driver=v4l:width=352:height=288:outfmt=rgb24:device=/dev/video0:noaudio -flip -fps 24 -vo gl
).
Postup: vyrobíme si 2 x infražiariče (najlepšie napájané skrz USB) (2x20 - 30 vysielacích IR diód (silnejšie aké sú používané v DO), tie umiestnime napr pod/na/za prednú kapotu a natočíme obidva na pravú stranu vozovky, pod/na/za prednú kapotu umiestnime aj už spomínanú webkameru a spojíme ju s USB hubom (kde už budú zapojené IR žiariče) a ten spojíme s EEEčkom. Potiaľ sa to dá. Ale tu už prichádzajú problémy. Kedže sa chceme ďalej pozerať nerušene na smer jazdy a na vozovku a neprenášať pohľad z obrazovky EEEčka na predné sklo musíme doriešit HUD uloženie obrazu z eeečka (stačilo by predĺžiť káble z monitoru EEEčka s tým že by klávesnica a telo zostalo pod palubnov (na palubnej) doske a display by išiel pod predné sklo a odraz displaya by bol smerovaný priamo pred oči pozerajúce sa smerom dopredu avšak by musel byť obraz otočený (vodorovne)) a musíme docieliť aby nepôsobil rušivo (znížiť jas?) a aby nepresvedčoval na vonkajšiu stranu predného skla (nejakou fóliou prilepenou na predné sklo? (čo asi nieje v poriadku s cestným zákonom)). Čiže problém je akurát s predĺžením displeja z EEE-čka pod predné sklo. Ako ale docieliť vodorovné otočenie zobrazovaného obrazu v Linuxe ? Obávam sa že to bude možné asi len skrz nejaké zrkadlá. Uvítam ďalšie postrehy, pripomienky a tipy..
Tiskni
Sdílej:
Jen pozor - toto je tusim v novych Mercedes nebo co to bylo za znacku a videl jsem test a na IR displeji nebyl chodec vubec videt!
Docela by mne zajimala citelnost takhle odrazeneho displeje - zkousels to?