Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Asi kazdy z nas potreboval niekedy nieco poslat, ulozit do archivu a zaroven zabezpecit to heslom. Co ak ale po roku (po rokoch) sa k danemu archivu vratite a nedokazete si na heslo spomenut? Ze sa neda s tym nic robit? Nie je to celkom tak...
Na zip archivy je asi najzanmejsim programom na obnovu hesiel pod Linuxom program fcrackzip. Nainstalujeme si ho (kazdy podla svojej chuti a distribucie):sudo aptitude install fcrackzipPozrime sa na moznosti a ukazme si maly priklad vyuzitia.
$ fcrackzip --help fcrackzip version 1.0, a fast/free zip password cracker written by Marc Lehmann <pcg@goof.com> You can find more info on http://www.goof.com/pcg/marc/ USAGE: fcrackzip [-b|--brute-force] use brute force algorithm [-D|--dictionary] use a dictionary [-B|--benchmark] execute a small benchmark [-c|--charset characterset] use characters from charset [-h|--help] show this message [--version] show the version of this program [-V|--validate] sanity-check the algortihm [-v|--verbose] be more verbose [-p|--init-password string] use string as initial password/file [-l|--length min-max] check password with length min to max [-u|--use-unzip] use unzip to weed out wrong passwords [-m|--method num] use method number "num" (see below) [-2|--modulo r/m] only calculcate 1/m of the password file... the zipfiles to crack methods compiled in (* = default): 0: cpmask 1: zip1 *2: zip2, USE_MULT_TABPrekladat jednotlive prepinace velmi zmysel nema, skor si ukazme ako sa to da vyuzit ak vieme ze nase heslo malo iba male pismena a dlzku od 6 do 8 znakov (v nasom pripade slovo skuska cize 6 znakov).
$ zip -e test.zip test.txt Enter password: skuska Verify password: skuska adding: test.txt (deflated 98%)stopneme si (prikaz
time
pred samotnym prikazom fcrackzip
) cas ziskania hesla (6 miestne, iba male pismena - pre kratkost casu $ time fcrackzip -c a -b -l 6-8 -u test.zip PASSWORD FOUND!!!!: pw == skuska real 22m8.017s user 7m11.455s sys 16m16.157sTakze za 22 minut a 8 sekund sme dostali nami hladane testovacie heslo. Zatial ale zamerne neprezradim na akej testovanej masine
-D
- c a - pouzi male znaky - b - bruto-force algoritmus - l 6-8 - heslo by malo byt dlhe 6 az 8 znakov - u - pouzi unzip na vyhodenie zlych hesielzaujimavou funkciou
fcrackzip
je maly benchmark testovania hesiel (prepinac -B
):
$ fcrackzip -B cpmask: (skipped) zip1: cracks/s = 7054683 *zip2, USE_MULT_TAB: cracks/s = 6914185Nabuduce sa pozrieme na ziskavanie zabudnutych hesiel z archivov RAR a 7z.
fcrackzip -B
) ?
Tiskni
Sdílej:
Asi kazdy z nas potreboval niekedy nieco poslat, ulozit do archivu a zaroven zabezpecit to heslom.Ne, my chytří používáme asymetrickou kryptografii
Nabuduce sa pozrieme na ziskavanie zabudnutych hesiel z archivov RARHodně štěstí. U RAR to jde IMHO o dost hůř.
> fcrackzip -B cpmask: (skipped) zip1: cracks/s = 3110491 *zip2, USE_MULT_TAB: cracks/s = 3208262Ani těch tvých 7 M/s není nic moc, cracknutí archivu s 10znakovým heslem složeným z [a-z][A-Z][0-9]-_ by trvalo poněkud dlouho (5000 let).
Zatial ale zamerne neprezradim na akej testovanej masineZeby na tejto?
Ale i tak to bude trvat dlouho. Tedy… dokud někdo nevezme gumovou hadici.Nebo starý telefonní seznam ten je hodně tlustý