Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »tech par korun tu praci zaplati jen tak takWTF? Tady se bavíme o cca 100% zvýšení ceny.
Jak už někdo podotkl, na nějakém atolu v Pacifiku trošku stoupne voda a celý svět může začít tesat svá data do hliněných tabulek.Když v těch společnostech sedí banda ignorantů, kteří nikdy neslyšeli o Supply Chain Managementu a rozkládání rizik.
Supply Chain Managementu a rozkládání rizikTak jim to běž říct. To zní tak nesmyslně, že by tomu i mohli rozumět.
Sufficiently Distant Future, spíš jsem se setkal s přístupem "can't happen to us", no pak to ERPčko na pár hodin sletí a najednou jsou peníze na Disaster Recovery :D:D
chtěl jsem v jednu v noci napsat úplně stejný zápisek, ale přepadla mě únava je to zlé. Minimálně půl rok nepůjde kupovat žádný s HDD
Write endurance: 80years@10GBytes write and erase per day at 256GB
Read endurance: unlimited
nie som warezak.člověk nemusí bejt hned warezák; stačí na foťáku zapnout RAW :)
RAW určitě není archivační formátAle ale... RAW je na dvě věci: na to, aby se z něho generovaly formáty pro prohlížení jako je PNG nebo JPEG a na to, aby byl archivován (podobně jako negativy neg/pos chemického procesu). Každý rozumný člověk se svými RAWy dělá minimálně tu druhou věc. Kdo maže RAWy jakoby vyhazoval negativy. Jistě, ignoranti to dělají, ale je to hloupé. Ukládání RAWů na diskový prostor může být plýtváním pro jednoho, ale ne pro druhého -- záleží jak hodnotné jsou jeho snímky.
na to, aby se z něho generovaly formáty pro prohlížení jako je PNG nebo JPEGJo? Na to je RAW? Já myslel, že kdyby byl portable tak spíš víc odpovídá BMPčku, ale takhle je to jen jakýsi studiový polotovar nevhodný k ničemu jinému než ke konverzi. Třeba jako studiové floaty nebo jiné polotovary.
aby byl archivovánS 50MB na jeden obrázek (kupř.)? No když začne konečně fungovat to holografické ukládání dat, tak možná.
podobně jako negativy neg/pos chemického procesuHele, mistře a co tak se konečně už konečně odprosit od přirovnávání s chemickou fotografií a uvědomit si číslicová technika je vlastní oddělený svět. I když RAW nějaké vlastnosti s negativem sdílí, tak zrovna velikost a vhodnost k archivaci to na 100% není.
záleží jak hodnotné jsou jeho snímky.2000 fotek a každá z nich vyvažovaná zlatem? No to by musela být sakra náhoda.
Kdybys byl, tak souhlasíš, že každý technicky a umělecky povedený záběr má velkou osobní hodnotu, když už ne finanční, a to bez ohledu na to zda jich máš dva tisíce nebo dvacet tisíc.Tohle můj kamarád co natáhal tuny porna říkával taky. Než mu odešel disk.
pomaléjsem nepobral vůbec). Jsou třeba nevhodné pro použití pro studiovou tvorbu, ale nejsou drahé.
JPEG je prezentační formátJPEG je prezentační formát(!!!)
protože potom se s tím nedá udělat vůbec nicCož také 95% lidí nedělá. Schválně si začni dělat statistky kdy děláš fotkama a jak starýma něco jiného než BLIK->RAW->JPEG->Disk (nepočítám testovací množinu, kterou sám vedu).
On ten disk (archivační medium) není od toho, aby se jím šetřilo, ale od toho, aby se používalo.Jenže je kravina držet si spousty MB redundance, resp. pro ty co nevědí s penězi klidně. Ale pro takové mám lepší plán: Pokud nevíte co s nima, dejte je radši mě a neukládaje tuny RAWů.
Se mi to jen zdá, nebo se snažíš lidem říkat jak a co mají archivovat?Jo, jo. Celý žhavý. Nech si používá každý třeba i ho***, to je mi úplně šumák (teda aspoň do doby než chce se mnou vyměňovat, to už je to i moje starost), ale to kvičení, nech ho pěkně vytáhnu pod sebe:
když ukládá asi jeden a půl cisterny redundance je v tomhle případě úplně mimo věc. Stačí jen rozumě volit formáty archivace a není potřeba kňučet. Od toho tu jsou.prednostnujem rychlost pred terabajtami dat, ktore skladovat fakt nepotrebujem - nie som warezakčlověk nemusí bejt hned warezák; stačí na foťáku zapnout RAW :)
Ono kdyby se to vzalo do důsledku, tak 95% celého tvého disku jsou data, která nemusíš nutně mít uchovánaAle jsou ve vhodné reprezentaci (nebo tomu aspoň věřím).
Schválně si začni dělat statistky kdy děláš fotkama a jak starýma něco jiného než BLIK->RAW->JPEG->Disk (nepočítám testovací množinu, kterou sám vedu).
Hehe. Vzhledem k tomu, že jednak neumím všechno (tedy se časem stále učím) a také se ten software neustále zlepšuje (případně použiji jiný), tak ty staré RAWy "vyvolám" kompletně znovu. Za dobu jejich stáří klidně i několikrát. Co vím, tak toto je běžná praxe a to i s filmovými negativy. Negativ a jeho ekvivatent (zvukový, filmový i třeba ten knižní rukopis) se prostě archivují.
JPEG je prezentační formát…a archivační.
takže Grunt je nejen hluchej ale i slepej oukej, každýmu holt není dáno, ale co tobě vyhovuje nebo stačí je jedna věc, a cpát ostatním, že jsou úplně blbí, když se nespokojí se stejným shitem jako ty a že 640 KB přece musí stačit každému, je věc druhá, a tu by sis fakt mohl odpustitJPEG je prezentační formát…a archivační.
oukej, každýmu holt není dáno, ale co tobě vyhovuje nebo stačí je jedna věc, a cpát ostatním, že jsou úplně blbí, když se nespokojí se stejným shitem jako ty a že 640 KB přece musí stačit každému, je věc druhá, a tu by sis fakt mohl odpustitAle dej mi už pokoj, nic takového nikomu necpu.
LOL. Viac nemam co povedat ...JPEG je prezentační formát…a archivační.
viz JPEG FAQ.Subject: [2] Why use JPEG?
There are two good reasons: to make your image files smaller, and to store 24-bit-per-pixel color data instead of 8-bit-per-pixel data.
Making image files smaller is a win for transmitting files across networks and for archiving libraries of images. Being able to compress a 2 Mbyte full-color file down to, say, 100 Kbytes makes a big difference in disk space and transmission time! And JPEG can easily provide 20:1 compression of full-color data. If you are comparing GIF and JPEG, the size ratio is usually more like 4:1 (see "[4] How well does JPEG compress images?").
Furt LOL, jo?Subject: [1] What is JPEG?
JPEG (pronounced "jay-peg") is a standardized image compression mechanism. JPEG stands for Joint Photographic Experts Group, the original name of the committee that wrote the standard.
JPEG is designed for compressing either full-color or gray-scale images of natural, real-world scenes. It works well on photographs, naturalistic artwork, and similar material; not so well on lettering, simple cartoons, or line drawings.
Řeč je o tom, zda je takový soubor použitelý ještě k něčemu jinému, než jen v zobrazeníVšak z toho důvodu snad archivuješ ne? Já si teda taky ukládám FLACy, ale já je potřebuju (stejně třeba jako studia).
Takový datový soubor je pouze výsledným produktem (jedním z mnoha, výstupy na obrazovku, web a třeba tisk se dost podstatně liší) a nikoliv původními datyNeměl by workflow vypadat blik -> RAW -> JPEG -> archiv? S tím že z RAWu dostaneš to nejlepší co z něj dostat jde?
Možná bys měl krom čtení nějakých specifikací také někdy vylézt do reálného světa.Dej pokoj, vždyť je tam zima a lidi.
aby se náhodou neopotřebovalo.Já tu kňučím, že se boxíky na nářadí nedělají dost veliké a že tolik kladiv nemá nejmenší šanci se vlézt?
Neměl by workflow vypadat blik -> RAW -> JPEG -> archiv? S tím že z RAWu dostaneš to nejlepší co z něj dostat jde?
To je poněkud zjednodušená představa. To co z něj lze dostat teď se může kvalitatvně lišit od toho, co z něj dostanu zítra (skok mezi Lightroom procesem 2003 a 2010 byl takový, že jsem remasteroval všechny RAWy znovu). Také se může přijít na jiné využití původních dat. Navíc, co bude tím archivovaným výsledkem? Web JPEG o velikosti 800x600? PNG wallpaper na 30" monitor? Tiskový 16b TIFF (který je většinou větší než RAW)? Prostě v době požízení fotografie (obecně jakýchkoliv dat) nelze s jistotou určit na co všechno ta data budou využita, proto by se měla cachovat v co nejvěrnější podobě. Jpeg to rozhodně není.
Jo. MegaLOL. Proste to niekde pisu na wiki, tak to musi byt jedina pravda.It works well on photographs, naturalistic artwork, and similar material; not so well on lettering, simple cartoons, or line drawings.Furt LOL, jo?
Proste to niekde pisu na wiki, tak to musi byt jedina pravda.To není žádná Wikina, ale oficiální FAQ autorů toho formátu. Když ho vytvářeli, tak s tímto na vědomí. To stejné je psané i v oficiálním popisu formátu ve standardu, ty Wikino.
To není žádná Wikina, ale oficiální FAQ autorů toho formátu. Když ho vytvářeli, tak s tímto na vědomí. To stejné je psané i v oficiálním popisu formátu ve standardu, ty Wikino.Koncim, nevladzem, pre slzy smiechu nevidim na monitor... Kazdopadne Ti prajem len vsetko najlepsie pri archivacii co najviac skomprimovanych fotiek na co najmensie ulozisko
Odstupujes tym od povodnej zmluvy bez udania dovoduNe. Já nesouhlasím s úpravou ceny - tedy změny původní smlouvy. A druhá strana ji musí plnit. Tak nějak, tuším, zní i stanovisko ČOI.
Faktem je, že zachováním nižší ceny by mohly nepostižené výrobny urvat výrazně velký podíl na trhu, ovšem tím by zároveň podtrhli nohy všem výrobcům z postižených oblastí.Hlavní důvod bude, že výrobní kapacitu nezdvojnásobíš ze dne na den.
Počíta. Síce je vidieť rozhýbané čínske sklárstvo, ale nie je vidieť nerozhýbané čínské obuvníctvo.
Společnost ztrácí hodnotu zbytečně zničených předmětů
Bohvie čo si Bastiat predstavoval pod slovom spoločnosť, ale ak Francúzsko 19. storočia, tak by nepoužil slovo spoločnosť, ale slovo Francúzsko. Hlavne keď bol proti protekcionizmu (okrem vojen a pod. zrejme jediná vec, ktorou sa dá zastaviť globalizmus) podporoval Cobdena v jeho úsili o zrušenie Obilných zákonov v Británii.
A kdybychom vzali v úvahu to, co vidět není, poněvadž je to faktor negativní, a stejně tak to, co vidět je, poněvadž je to faktor pozitivní, porozuměli bychom, že zde neplyne žádný prospěch ani pro průmysl obecně, ani pro celek národní práce z hlediska zaměstnanosti, ať již se okenní tabule roztloukají nebo nikoliv.
môže byť, že mi tie jemné konotácie cudzieho (českého) jazyka unikajú, ale tesne pred tým napísal průmysl obecně, t.j. potom mal napísať niečo ako národní průmysl obecně.
Jednoducho mi to nesedí s tým, čo som napísal, aké mal Bastiat vo všeobecnosti názory na protekcionizmus.
Tiskni
Sdílej: