Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Po mém předchozím zápisku o webové aplikaci www.123stitky.cz pro tvorbu adresních štítků dnes rozeberu, jak jsou tyto štítky generovány v Pythonu s použitím knihovny Reportlab. Dostane se nejen na textové štítky, ale i na to, jak do nich vložit QR kód a EAN čárový kód.
Možností, jak programově generovat PDF je celá řada. Ale protože pro mě je Python jazyk, ve kterém píši již 13 let a o kterém jsem před těmi 13 roky psal, je volba jasná.
Reportlab je pythonovský balíček modulů pro programové generování PDF. Kromě odkazované open-source verze (dokumentace, jak jinak, než v PDF) je k dispozici i placená verze, kde se připlácí především za šablonovací systém a podporu.
V dnešní ukázce žádné pokročilé vlastnosti nevyužijeme, proto na Debianu nainstalujeme balíček python-reportlab
a kód můžeme rovnou otestovat.
V této jednoduché ukázce si řekneme, jak za použití vlastního TTF fontu vykreslit text odpovídající jednotlivým řádkům štítku, štítku nastavit vlastní velikost a pak do definovaných míst vykreslíme QR kód a EAN čárový kód. Protože vykreslení čárových kódů o přesně daném rozměru není z mého pohledu tak průhledné, jak by mohlo být, ukáži jednoduchou funkci, jak čárový kód ztransformovat tak, aby se vykreslil přesně tam, kam potřebujeme. V následující ukázce následují jednotlivé fragmenty kódu, přičemž odpovídající importy (z) modulů jsou vždy na začátku fragmentu. Při psaní produkčního kódu by bylo dobré dát je na začátek zdrojového souboru.
out
, instanci třídy Canvas
, do kterého budeme kreslit obsah štítku. První parametr je jméno souboru, do kterého bude výstup uložen:
from reportlab.pdfgen import canvas from reportlab.lib.units import mm, inch PAGE_WIDTH = 100*mm PAGE_HEIGHT = 50*mm out = canvas.Canvas('out.pdf', pagesize=(PAGE_WIDTH, PAGE_HEIGHT))Reportlab používá vtipný způsob pro práci s rozměry, z modulu units si můžete naimportovat milimetry (mm) nebo palce (inch) a rozměry zadávat jako jejich násobky (viz PAGE_WIDTH, PAGE_HEIGHT). Rozměry Canvasu jsou předány jako tuple o dvou hodnotách, pokud chcete použít standardní rozměr stránky, použijte:
from reportlab.lib.pagesizes import A4 out = canvas.Canvas('out.pdf', pagesize=A4)
Chceme kreslit vlastním TTF fontem. Pro ukázku použijeme DejaVu font z Debianího balíku ttf-dejavu-core
. Font vytvoříme a zaregistrujeme pod vlastním názvem pomocí kódu:
from reportlab.pdfbase import pdfmetrics from reportlab.pdfbase.ttfonts import TTFont FONT_NAME = 'DejaVuSans' font = TTFont(FONT_NAME, '/usr/share/fonts/truetype/ttf-dejavu/DejaVuSans.ttf') pdfmetrics.registerFont(font) FONT_SIZE = 10
Před kreslením nejprve nastavím náš načtený font a pak vykreslíme čtyři řádky. Reportlab měří vzdálenosti od levého dolního rohu, stejně tak text renderovaný pomocí drawString()
má svůj levý dolní roh na pozici předané jako parametr:
out.setFont(FONT_NAME, FONT_SIZE) out.drawString(10*mm, 10*mm, u"Řádek 4") out.drawString(10*mm, 20*mm, u"Řádek 3") out.drawString(10*mm, 30*mm, u"Řádek 2") out.drawString(10*mm, 40*mm, u"Řádek 1")
transform
je určen jasně nejasně a spíše tak, aby to fungovalo. Tento parametr určuje transformační matici a nechá se získat pomocí funkcí translate
a scale
z modulu reportlab.graphics.shapes
. Já jsem se však inspiroval pohledem na
tento zdrojový kód, kde je vše nutné. Definujme tedy funkci, která dokáže vykreslit kód do Canvasu. Její parametry:
x
, y
jsou souřadnice, kam kód vykreslit (počátek vlevo dole)width
, height
je šířka, resp. výška kóduw_type
je třída, která je použita pro vykreslení kódu (viz níže)text
je řetězec, který je předán konstruktoru čárového kódufrom reportlab.graphics.shapes import Drawing from reportlab.graphics import renderPDF def draw_barcode(canvas, x, y, width, height, w_type, text): code = w_type(value=text) x1, y1, x2, y2 = code.getBounds() w = float(x2 - x1) h = float(y2 - y1) sx = width/w sy = height/h w *= sx h *= sy drawing = Drawing(width=w,height=h,transform=[sx,0,0,sy,-sx*x1,-sy*y1]) drawing.add(code) renderPDF.draw(drawing, canvas, x, y) canvas.rect(x, y, width, height)
Nyní tuto funkci použijeme pro vykreslení QR kódu a EAN čárového kódu. Při tom použijeme třídy QrCodeWidget
a Ean13BarcodeWidget
, ale můžeme generovat celou řadu jiných kódů (viz dokumentace reportlab.graphics).
Nejprve tedy importy:
from reportlab.graphics.barcode.qr import QrCodeWidget from reportlab.graphics.barcode.eanbc import Ean13BarcodeWidgetVykreslení QR kódu do pravého horního rohu štítku:
W = 24*mm H = 24*mm draw_barcode(out, PAGE_WIDTH-W, PAGE_HEIGHT-H, W, H, QrCodeWidget, 'https://www.123stitky.cz')A čárového EAN13 kódu do pravého dolního rohu štítku. Pro informace o rozměrech EAN kódu jsem použil tuto stránku:
W = 37.29*mm H = 25.93*mm draw_barcode(out, PAGE_WIDTH-W, 0, W, H, Ean13BarcodeWidget, '79357367900')
save()
. Po tomto volání již Canvas nemůžeme používat, zato se může podívat do souboru out.pdf (viz volání konstruktoru Canvas):
out.save()
Pokud budete chtít v PDF více stránek, pak zavolejte out.showPage()
pro založení nové stránky.
Prostřednictvím modulu reportlab.graphics
lze renderovat nejen PDF (renderPDF), ale i bitmapové formáty (renderPM) nebo SVG (renderSVG).
Pro generování náhledu štítků na první stránce www.123stitky.cz používám PNG, které konvertuji z PDF pomocí balíčku wand což je ctypes binding nad ImageMagickem a jeho použití vypadá následovně (v preview
je string obsahující BLOB s PNG):
from wand.image import Image with Image(filename="out.pdf[0]", resolution=150) as img: preview = img.make_blob(format='png')
Tiskni
Sdílej: