Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Po mém předchozím zápisku o webové aplikaci www.123stitky.cz pro tvorbu adresních štítků dnes rozeberu, jak jsou tyto štítky generovány v Pythonu s použitím knihovny Reportlab. Dostane se nejen na textové štítky, ale i na to, jak do nich vložit QR kód a EAN čárový kód.
Možností, jak programově generovat PDF je celá řada. Ale protože pro mě je Python jazyk, ve kterém píši již 13 let a o kterém jsem před těmi 13 roky psal, je volba jasná.
Reportlab je pythonovský balíček modulů pro programové generování PDF. Kromě odkazované open-source verze (dokumentace, jak jinak, než v PDF) je k dispozici i placená verze, kde se připlácí především za šablonovací systém a podporu.
V dnešní ukázce žádné pokročilé vlastnosti nevyužijeme, proto na Debianu nainstalujeme balíček python-reportlab
a kód můžeme rovnou otestovat.
V této jednoduché ukázce si řekneme, jak za použití vlastního TTF fontu vykreslit text odpovídající jednotlivým řádkům štítku, štítku nastavit vlastní velikost a pak do definovaných míst vykreslíme QR kód a EAN čárový kód. Protože vykreslení čárových kódů o přesně daném rozměru není z mého pohledu tak průhledné, jak by mohlo být, ukáži jednoduchou funkci, jak čárový kód ztransformovat tak, aby se vykreslil přesně tam, kam potřebujeme. V následující ukázce následují jednotlivé fragmenty kódu, přičemž odpovídající importy (z) modulů jsou vždy na začátku fragmentu. Při psaní produkčního kódu by bylo dobré dát je na začátek zdrojového souboru.
out
, instanci třídy Canvas
, do kterého budeme kreslit obsah štítku. První parametr je jméno souboru, do kterého bude výstup uložen:
from reportlab.pdfgen import canvas from reportlab.lib.units import mm, inch PAGE_WIDTH = 100*mm PAGE_HEIGHT = 50*mm out = canvas.Canvas('out.pdf', pagesize=(PAGE_WIDTH, PAGE_HEIGHT))Reportlab používá vtipný způsob pro práci s rozměry, z modulu units si můžete naimportovat milimetry (mm) nebo palce (inch) a rozměry zadávat jako jejich násobky (viz PAGE_WIDTH, PAGE_HEIGHT). Rozměry Canvasu jsou předány jako tuple o dvou hodnotách, pokud chcete použít standardní rozměr stránky, použijte:
from reportlab.lib.pagesizes import A4 out = canvas.Canvas('out.pdf', pagesize=A4)
Chceme kreslit vlastním TTF fontem. Pro ukázku použijeme DejaVu font z Debianího balíku ttf-dejavu-core
. Font vytvoříme a zaregistrujeme pod vlastním názvem pomocí kódu:
from reportlab.pdfbase import pdfmetrics from reportlab.pdfbase.ttfonts import TTFont FONT_NAME = 'DejaVuSans' font = TTFont(FONT_NAME, '/usr/share/fonts/truetype/ttf-dejavu/DejaVuSans.ttf') pdfmetrics.registerFont(font) FONT_SIZE = 10
Před kreslením nejprve nastavím náš načtený font a pak vykreslíme čtyři řádky. Reportlab měří vzdálenosti od levého dolního rohu, stejně tak text renderovaný pomocí drawString()
má svůj levý dolní roh na pozici předané jako parametr:
out.setFont(FONT_NAME, FONT_SIZE) out.drawString(10*mm, 10*mm, u"Řádek 4") out.drawString(10*mm, 20*mm, u"Řádek 3") out.drawString(10*mm, 30*mm, u"Řádek 2") out.drawString(10*mm, 40*mm, u"Řádek 1")
transform
je určen jasně nejasně a spíše tak, aby to fungovalo. Tento parametr určuje transformační matici a nechá se získat pomocí funkcí translate
a scale
z modulu reportlab.graphics.shapes
. Já jsem se však inspiroval pohledem na
tento zdrojový kód, kde je vše nutné. Definujme tedy funkci, která dokáže vykreslit kód do Canvasu. Její parametry:
x
, y
jsou souřadnice, kam kód vykreslit (počátek vlevo dole)width
, height
je šířka, resp. výška kóduw_type
je třída, která je použita pro vykreslení kódu (viz níže)text
je řetězec, který je předán konstruktoru čárového kódufrom reportlab.graphics.shapes import Drawing from reportlab.graphics import renderPDF def draw_barcode(canvas, x, y, width, height, w_type, text): code = w_type(value=text) x1, y1, x2, y2 = code.getBounds() w = float(x2 - x1) h = float(y2 - y1) sx = width/w sy = height/h w *= sx h *= sy drawing = Drawing(width=w,height=h,transform=[sx,0,0,sy,-sx*x1,-sy*y1]) drawing.add(code) renderPDF.draw(drawing, canvas, x, y) canvas.rect(x, y, width, height)
Nyní tuto funkci použijeme pro vykreslení QR kódu a EAN čárového kódu. Při tom použijeme třídy QrCodeWidget
a Ean13BarcodeWidget
, ale můžeme generovat celou řadu jiných kódů (viz dokumentace reportlab.graphics).
Nejprve tedy importy:
from reportlab.graphics.barcode.qr import QrCodeWidget from reportlab.graphics.barcode.eanbc import Ean13BarcodeWidgetVykreslení QR kódu do pravého horního rohu štítku:
W = 24*mm H = 24*mm draw_barcode(out, PAGE_WIDTH-W, PAGE_HEIGHT-H, W, H, QrCodeWidget, 'https://www.123stitky.cz')A čárového EAN13 kódu do pravého dolního rohu štítku. Pro informace o rozměrech EAN kódu jsem použil tuto stránku:
W = 37.29*mm H = 25.93*mm draw_barcode(out, PAGE_WIDTH-W, 0, W, H, Ean13BarcodeWidget, '79357367900')
save()
. Po tomto volání již Canvas nemůžeme používat, zato se může podívat do souboru out.pdf (viz volání konstruktoru Canvas):
out.save()
Pokud budete chtít v PDF více stránek, pak zavolejte out.showPage()
pro založení nové stránky.
Prostřednictvím modulu reportlab.graphics
lze renderovat nejen PDF (renderPDF), ale i bitmapové formáty (renderPM) nebo SVG (renderSVG).
Pro generování náhledu štítků na první stránce www.123stitky.cz používám PNG, které konvertuji z PDF pomocí balíčku wand což je ctypes binding nad ImageMagickem a jeho použití vypadá následovně (v preview
je string obsahující BLOB s PNG):
from wand.image import Image with Image(filename="out.pdf[0]", resolution=150) as img: preview = img.make_blob(format='png')
Tiskni
Sdílej: