Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Není to tak dávno, právě včera jsem tady psal svou první glosu k iniciativě Billa Gatese o spolupráci platforem. Samotného mne to velmi překvapilo. Dnes vyšel na ZDNetu článek, který dává tušit, jak si to v Microsoftu představují v praxi.
Jeremy Allison, spoluzakladatel projektu Samba, lobuje u Evropské komise proti navrhované Microsoft server interoperability licence. Není se mu co divit, tato licence vyžaduje poplatky za každou kopii programu, který by byl vytvořen s využitím informací z uzavřených komunikačních protokolů Microsoftu.
To je přirozeně pro vývojáře Samby nepřijatelné, jejich program je šířen zdarma pod licencí GPL, nemohou tedy platit za použití cizích technologií licenční poplatky. Navíc poplatky za každou kopii programu by byly obrovské.
S přístupem k dokumentaci tajných komunikačních protokolů Microsoftu by vývoj Samby pokračoval rychleji, Samba se však bude vyvíjet dál i bez znalostí těchto tajemství. Problémem však je, že Microsoft své komunikační protokoly neustále mění. Což nám krásně demonstrují následující konfigurační řádky Samby:
# Password Level allows matching of _n_ characters of the password for # all combinations of upper and lower case. ; password level = 8 ; username level = 8Přesně to znamená, že Samba může kombinovat velká a malá písmenka v hesle a uživatelském jméně. Původní staré verze Windows nerozlišovaly velká a malá písmenka, rozdílu mezi písmenky si v Microsoftu všimli až později. Pro kompatibilitu se staršími produkty je nutno tyto položky povolit.
Tato změna má ještě nějaké opodstatnění, změny v protokolech se však dějí i nadále a řada lidí se domnívá, že mnoho z nich je vyvolaných snahou Microsoftu znesnadnit vývoj konkurenčních programů jako je Samba. Vzhledem k tomu, že komunikační protokoly Microsoftu jsou uzavřené, jde pouze o domněnku. Každopádně změny v protokolech vývoj Samby rozhodně neusnadňují.
Pikantní na tom všem je, že právě nedávno Evropská komise požadovala po Microsoftu otevření jejich tajných komunikačních protokolů. Bill Gates tedy vyhlásil iniciativu pro vzájemnou kooperaci produktů a platforem, kterou jistě rádi slyšeli všichni zákazníci a média. Jak si to však představuje doopravdy, o tom si můžeme udělat úsudek sami.
Tiskni
Sdílej: