Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Není to tak dávno, právě včera jsem tady psal svou první glosu k iniciativě Billa Gatese o spolupráci platforem. Samotného mne to velmi překvapilo. Dnes vyšel na ZDNetu článek, který dává tušit, jak si to v Microsoftu představují v praxi.
Jeremy Allison, spoluzakladatel projektu Samba, lobuje u Evropské komise proti navrhované Microsoft server interoperability licence. Není se mu co divit, tato licence vyžaduje poplatky za každou kopii programu, který by byl vytvořen s využitím informací z uzavřených komunikačních protokolů Microsoftu.
To je přirozeně pro vývojáře Samby nepřijatelné, jejich program je šířen zdarma pod licencí GPL, nemohou tedy platit za použití cizích technologií licenční poplatky. Navíc poplatky za každou kopii programu by byly obrovské.
S přístupem k dokumentaci tajných komunikačních protokolů Microsoftu by vývoj Samby pokračoval rychleji, Samba se však bude vyvíjet dál i bez znalostí těchto tajemství. Problémem však je, že Microsoft své komunikační protokoly neustále mění. Což nám krásně demonstrují následující konfigurační řádky Samby:
# Password Level allows matching of _n_ characters of the password for # all combinations of upper and lower case. ; password level = 8 ; username level = 8Přesně to znamená, že Samba může kombinovat velká a malá písmenka v hesle a uživatelském jméně. Původní staré verze Windows nerozlišovaly velká a malá písmenka, rozdílu mezi písmenky si v Microsoftu všimli až později. Pro kompatibilitu se staršími produkty je nutno tyto položky povolit.
Tato změna má ještě nějaké opodstatnění, změny v protokolech se však dějí i nadále a řada lidí se domnívá, že mnoho z nich je vyvolaných snahou Microsoftu znesnadnit vývoj konkurenčních programů jako je Samba. Vzhledem k tomu, že komunikační protokoly Microsoftu jsou uzavřené, jde pouze o domněnku. Každopádně změny v protokolech vývoj Samby rozhodně neusnadňují.
Pikantní na tom všem je, že právě nedávno Evropská komise požadovala po Microsoftu otevření jejich tajných komunikačních protokolů. Bill Gates tedy vyhlásil iniciativu pro vzájemnou kooperaci produktů a platforem, kterou jistě rádi slyšeli všichni zákazníci a média. Jak si to však představuje doopravdy, o tom si můžeme udělat úsudek sami.
Tiskni
Sdílej: