Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Odporucam citat pozornejsie. "bezny zacinajici uzivatel" by mal dostat priamo usb image
No to je asi pravda. V kazdom pripade pokial ma BFU po ruke skusenejsieho usera (rozumej cloveka, ktory dokaze pouzivat clipboard), tak je fajn mat ten nastroj (hovorim o skripte) priamo na cd/dvd mediu. Takze plati, ze ma zmysel ho opravit (vylepsit)
Jedna z věcí,za které ASUSTek proklínám- že k EEE mi nepřibalil mechaniku Veškerý systém jsem pak musel instalovat přes USB Flash a dělat s tím všelijaký veletoč s Unetbootin, mkfs apod.
Nic co by běžný uživatel chtěl absolvovat.. Jinak OpenSUSE 11.1 není nejlepší volba pro netbook (alespoň pro 1000H nebyla). Systém je neskutečně líný a KDE 4 je porod používat.. Doporučoval bych eeebuntu
Za mechaniku by si si priplatil a esus by tym stratil na atraktivite. Pokial na to pouzije lahko vygooglovatelnu intuitivnu aplikaciu, pripadne strucny step-by-step navod, tak by to mohol dat (ale uznavam, nie je to click&go).
Trik je v tom pouzivat novsie KDE, tot vsjo. Co sa tyka poslednej vety, myslim ze (vzhladom aj na "paticku") bola dovodom tvojho komentara.
Dakujem za rozsirenie mojich obzorov
No ja som si tento vikend dal sukromny install fest a do svojej masiny som nahodil Arch 32b + Gnome a mozem spokojne prehlasit, ze nic rychlejsie som este na kompe nemal. Sice je s tym kopec roboty, ale za 3 dni sa da vacsina uloh urobit a postupne sa potom vychytavaju nehotove veci. Dolezite je vsak povedat, ze funkcny desktop som mal uz 2h po zapocati instalacie (FTP instalacia).
Tiskni
Sdílej: