Byla vydána nová verze 1.2.0 grafického správce diskových oddílů GParted (GNOME Partition Editor) a také verze 1.2.0 živé distribuce GParted Live, která obsahuje tohoto správce a další nástroje pro zálohování či obnovu dat. Novinkou je především podpora souborového systému exFAT díky exfatprogs.
Google v příspěvku na svém blogu věnovaném open source oznámil, že uvolnil zdrojové kódy aplikace Tilt Brush (Wikipedie) pro 3D malování ve virtuální realitě. K dispozici jsou na GitHubu pod open source licencí Apache 2.0.
Svobodný šachový server Lila, pohánějící mj. populární Lichess.org, nově implementuje dlouho očekávaný Puzzle Storm, kde má hráč za úkol v omezeném čase vyřešit co nejvíce taktických úloh o postupně narůstající obtížnosti. Jedná se o konkurenci vůči Puzzle Rushi od komerčního Chess.com, kde je tato funkce zpoplatněna.
… více »Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.16.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nově je pro překlad aplikace potřeba použít knihovnu libdatovka. Ta byla vydána ve verzi 0.1.0.
Brian Exelbierd, zástupce Red Hatu v představenstvu distribuce CentOS, poskytl rozhovor webu The Register. Ukončení vydávání CentOS jako sestavení RHEL vysvětluje tak, že Red Hat ho odmítl nadále sponzorovat. Dále hovoří o roli a omezeních nového bezplatného vydání RHEL.
Balíček s utilitou sudo byl vydán ve verzi 1.9.5p2. Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2021-3156. Lokální uživatel může získat práva roota i když není uveden v souboru sudoers. Podrobnosti i s videoukázkou v příspěvku na blogu společnosti Qualys. Chyba byla do kódu sudo zanesena na konci července 2011 (commit 8255ed69). Týká se tedy verzí 1.8.2 až 1.8.31p2 a 1.9.0 až 1.9.5p1.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 85.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Přibyla ochrana před supercookies. Odstraněna byla podpora Flashe. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.
Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].
Dnes (teda vcera) som sa zucastnil ako poradca na akcii Installfest2009 pre openSUSE
Jeden dotaz, ktory sa nepodarilo namieste vyriesit bol: Mam Asus EEE a chcem skusit openSUSE 11.1. Na stroji nie je ziadny iny system.Z toho vypliva, ze nemozme pouzit CD/DVD, takze potrebujeme usb image.
Pokial by tam uz nejaky linux bol, najjednoduchsie riesenie je pridat volbu do Grub a instalovat zo siete.
Spravne riesenie je tu. Na svojom systeme som musel v skripte mksusebootdisk zakomentovat riadok 184, pretoze je nejaky problem s regexpom na riadku 176 (mozno sa zmenil vystup fsck.vfat).
Ja som pri testovani pouzil NET.iso a podarilo sa mi zacat instalaciu cez wifi.
Dufam, ze dotycnemu (ak si to precita) tento postup pomoze, pripadne nikomu inemu. Chybu sa samozrejme budem snazit opravit a dostat na najblizsie medium(podobny skript mame na DVD, ale pri spusteni z Arch a Gentoo nejak vytuhol, resp. vratil error), pripadne iniciovat publikovanie usb-images (v tomto samozrejme nic neslubujem).
Tiskni
Sdílej:
Odporucam citat pozornejsie. "bezny zacinajici uzivatel" by mal dostat priamo usb image
No to je asi pravda. V kazdom pripade pokial ma BFU po ruke skusenejsieho usera (rozumej cloveka, ktory dokaze pouzivat clipboard), tak je fajn mat ten nastroj (hovorim o skripte) priamo na cd/dvd mediu. Takze plati, ze ma zmysel ho opravit (vylepsit)
Jedna z věcí,za které ASUSTek proklínám- že k EEE mi nepřibalil mechaniku Veškerý systém jsem pak musel instalovat přes USB Flash a dělat s tím všelijaký veletoč s Unetbootin, mkfs apod.
Nic co by běžný uživatel chtěl absolvovat.. Jinak OpenSUSE 11.1 není nejlepší volba pro netbook (alespoň pro 1000H nebyla). Systém je neskutečně líný a KDE 4 je porod používat.. Doporučoval bych eeebuntu
Za mechaniku by si si priplatil a esus by tym stratil na atraktivite. Pokial na to pouzije lahko vygooglovatelnu intuitivnu aplikaciu, pripadne strucny step-by-step navod, tak by to mohol dat (ale uznavam, nie je to click&go).
Trik je v tom pouzivat novsie KDE, tot vsjo. Co sa tyka poslednej vety, myslim ze (vzhladom aj na "paticku") bola dovodom tvojho komentara.
Dakujem za rozsirenie mojich obzorov
No ja som si tento vikend dal sukromny install fest a do svojej masiny som nahodil Arch 32b + Gnome a mozem spokojne prehlasit, ze nic rychlejsie som este na kompe nemal. Sice je s tym kopec roboty, ale za 3 dni sa da vacsina uloh urobit a postupne sa potom vychytavaju nehotove veci. Dolezite je vsak povedat, ze funkcny desktop som mal uz 2h po zapocati instalacie (FTP instalacia).