Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dnes (teda vcera) som sa zucastnil ako poradca na akcii Installfest2009 pre openSUSE
Jeden dotaz, ktory sa nepodarilo namieste vyriesit bol: Mam Asus EEE a chcem skusit openSUSE 11.1. Na stroji nie je ziadny iny system.Z toho vypliva, ze nemozme pouzit CD/DVD, takze potrebujeme usb image.
Pokial by tam uz nejaky linux bol, najjednoduchsie riesenie je pridat volbu do Grub a instalovat zo siete.
Spravne riesenie je tu. Na svojom systeme som musel v skripte mksusebootdisk zakomentovat riadok 184, pretoze je nejaky problem s regexpom na riadku 176 (mozno sa zmenil vystup fsck.vfat).
Ja som pri testovani pouzil NET.iso a podarilo sa mi zacat instalaciu cez wifi.
Dufam, ze dotycnemu (ak si to precita) tento postup pomoze, pripadne nikomu inemu. Chybu sa samozrejme budem snazit opravit a dostat na najblizsie medium(podobny skript mame na DVD, ale pri spusteni z Arch a Gentoo nejak vytuhol, resp. vratil error), pripadne iniciovat publikovanie usb-images (v tomto samozrejme nic neslubujem).
Tiskni
Sdílej:
Odporucam citat pozornejsie. "bezny zacinajici uzivatel" by mal dostat priamo usb image
No to je asi pravda. V kazdom pripade pokial ma BFU po ruke skusenejsieho usera (rozumej cloveka, ktory dokaze pouzivat clipboard), tak je fajn mat ten nastroj (hovorim o skripte) priamo na cd/dvd mediu. Takze plati, ze ma zmysel ho opravit (vylepsit)
Jedna z věcí,za které ASUSTek proklínám- že k EEE mi nepřibalil mechaniku Veškerý systém jsem pak musel instalovat přes USB Flash a dělat s tím všelijaký veletoč s Unetbootin, mkfs apod.
Nic co by běžný uživatel chtěl absolvovat.. Jinak OpenSUSE 11.1 není nejlepší volba pro netbook (alespoň pro 1000H nebyla). Systém je neskutečně líný a KDE 4 je porod používat.. Doporučoval bych eeebuntu
Za mechaniku by si si priplatil a esus by tym stratil na atraktivite. Pokial na to pouzije lahko vygooglovatelnu intuitivnu aplikaciu, pripadne strucny step-by-step navod, tak by to mohol dat (ale uznavam, nie je to click&go).
Trik je v tom pouzivat novsie KDE, tot vsjo. Co sa tyka poslednej vety, myslim ze (vzhladom aj na "paticku") bola dovodom tvojho komentara.
Dakujem za rozsirenie mojich obzorov
No ja som si tento vikend dal sukromny install fest a do svojej masiny som nahodil Arch 32b + Gnome a mozem spokojne prehlasit, ze nic rychlejsie som este na kompe nemal. Sice je s tym kopec roboty, ale za 3 dni sa da vacsina uloh urobit a postupne sa potom vychytavaju nehotove veci. Dolezite je vsak povedat, ze funkcny desktop som mal uz 2h po zapocati instalacie (FTP instalacia).