Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
FIIT je vo veľa veciach dosť nanič škola. Z obrovskej časti náročnosť nejakého predmetu závisí nie od náročnosti jeho náplne, ale od dostupnosti dobrých materiálov k danej téme. Čo sa týka praktickejších predmetov ako rôzne veci súvisiace s programovaním, väčšinou nie je problém sa k takej veci dostať. Napríklad potrebujem pochopiť red-black strom, tak sa jednoducho pozriem do wikipedie a hneď odtiaľ vedie dosť linkov na krok-za-krokom vysvetlenia, príklady implementácií a pod.
Horšie je to s matematickými predmetmi. Možno len neviem poriadne hľadať, ale väčšina vecí čo nachádzam sú nič nehovoriace definície, prípadne nejaké dôkazy. Každopádne by som uvítal akúkoľvek pomoc s riešením aspoň niektorých z nasledujúcich príkladov. Ak máte nejakú radu, link, postup, alebo čokoľvek čo by ma mohlo nakopnúť, sem s tým. Za každú radu vopred moc ďakujem...
Tiskni
Sdílej:
Pravda, taky jsme to obcas flakali, ale nevim o tom, ze by nekdo brecel, ze najednou je toho mocHaha...
Co že je s tim stromem? Snad každej ajtík o ně zakop, na FAVce jsme kdysi psali ještě v Pascalu, dal se dobře debugovat/ladit v bp. S tim popisem na wiki vypadá celkem srozumitelně? Aspoň na první pohled. Moje zkušenost: to, s čim se mořim a hraju, zanechá v člověku vzpomínky, čili umíš-li, napiš si něco a testuj
Ok ... na algebru jsem narail na nějaké stránky asi před dvěma lety ... snad wiki/MFF? Nebo možná wiki - jeden příklad - algebra? Jarník by nestačil?
Horšie je to s matematickými predmetmi. Možno len neviem poriadne hľadať, ale väčšina vecí čo nachádzam sú nič nehovoriace definície, prípadne nejaké dôkazy. Každopádne by som uvítal akúkoľvek pomoc s riešením aspoň niektorých z nasledujúcich príkladov. Ak máte nejakú radu, link, postup, alebo čokoľvek čo by ma mohlo nakopnúť, sem s tým. Za každú radu vopred moc ďakujem...Já mám zato, že se přesně v tom Matematici vyžívají. Sami se díky těmto vědomostem cítí nějak výjimeční či potřební nebo co a jen tak někoho mezi sebe výjimečné nepustí. Přitom kdyby se to správně podalo, tak většina vyšší Matematiky jsou takové cipoviny, že … Např. za nějaké ucelenější a přitom pokudmožno co nejkompletnější a hlavně srozumitelné vysvětlení Fourierovek, Wavelet transformací a spol. bych zabíjel. Ne že by se to jako nedalo, ale člověk se musí probrodit kupou sraček, které jsou mu až po kolena a když to člověk pochopí, tak se jen usmívá. A přitom jsou to tak nádherné (a důležité) věci.
... zminovana dokumentace u ImageMagicku pristupuje k 'Fourierovkam' jako k nejake magii a rika, co vsechno to umi a k cemu to je dobre.To je tuším ten "inženýrský přístup" nebo tak nějak.
Principles of Digital Audio(bohudík za Google, málem jsem ji koupil) a přitom na to stačí jediný obrázek.
Ale já už jedu Wikipedii na 456-pass a furt z ní nejsem schopen pochopit o čem to vlastně melou.Holt to chce zacit od zakladu - nejlepe nejake ucebnice linearni algebry. Matematici proste pouzivaji vlastni jazyk, protoze bezny jazyk je na praci s matematickymi objekty nevhodny. Samozrejme idea dane veci obvykle jde popsat beznymi slovy, ale to je asi tak vsechno. A to, ze ta vec opravdu funguje, nelze jen intuitivne nahlednout na danou ideu, ale je treba to dokazat a k tomu je potreba poradny formalismus.
nikdy nikde neuplatníBa naopak. Matematika se uplatňuje kolem tebe den co den aniž bys o tom věděl. Bez Matematiky by svět nemohl fungovat. A existuje spousty zajímavých disciplín (spíš by mě zajímalo, která z nich zajímavá není). Bohužel něco neuplatníš pokud to něco děláš a přitom ani vlastně nevíš co děláš. A z toho právě obviňuju ty co Matematiku vyučují. Nevzbudí dostatek motivace k jejímu studiu. Či spíš nechtějí?
Já třeba zas nesnášel v prváku Fyziku. Absolutně nic si z toho nepamatuju. To se změnilo v druhém ročníku s jiným kantorem. Dodnes na ni nezapomenu i když moc uplatnění v ní zatím nemám.
jako k nejake magiiBTW: Nepřišlo mi, že by se na to v An Intuitive Explanation of Fourier Theory nahlíželo jako na nějaký zázračný blackbox, jen je tam toho bohužel málo, ale klidně by to mohlo ještě dál pokračovat a navazovat právě víc na tu Matematiku. Důležité je, že první co člověk neuvidí je toto a přeber si jak chceš.
Nepřišlo mi, že by se na to v An Intuitive Explanation of Fourier Theory nahlíželo jako na nějaký zázračný blackbox,Tak treba: 'Fourier theory states that any signal, in our case visual images, can be expressed as a sum of a series of sinusoids.' Tady se to konstatuje jako fakt (zanedbam, ze to je pravda jen pro periodicke signaly). V ucebnici matematiky by se ukazalo, proc tomu tak je.
Tak zas takéto "konšpiračné teórie" by som za tým nehľadalA to já zas jo. Co jiného bych také furt dělal?
Mne len proste väčšina tých textov pripadá ako keby mi niekto hodil implementáciu algoritmu, a ja by som z nej mal pochopiť jeho princíp...Přesně to co jsem chtěl říct, jen lépe zformulováno.
<OT>
Tie priklady mas odkial? Pretoze ten clovek co to pisal, zrejme nevie slovensky jazyk. "Určte" je čo za slovo? Pokial viem, ak ti niekto prikaze nieco urcit, tak povie "urci!" a nie "urc!" Cize spravne tam ma byt "Určite". Ak to pisal nejaky vysokoskolsky profesor, tak s Panom Bohom.
</OT>