Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
jinak samo ze nero by melo zustat ve woknech. ta obrovska nafoukla a nenazrana aplikace me osobne leze krkemTo je fakt, na linuxu jich máme dost vlastních
Nero ... skoro nikdo ho nekupuje.hm, to je mi novinkou, protože:
kde má přibalený nějaký OEM pálicí program,myslíš předpokládám například Nero 6.0 Express?
myslíš předpokládám například Nero 6.0 Express?Přesně - Nero Express v ceně (pokud se přikupuje k bulk mechanikám) cca 200 Kč. "Plná verze" (tj. celý balík) stojí řádově víc. Co mi ale vadí, že zatímco dřívější Nero 5.5 v OEM verzi byl dobře použitelný, dnešní Nero Express 6.0 jsou špatně použitelné omalovánky. To už je lepší to zahodit a pálit (sice mizernými, ale pořád lepšími) prostředky Průzkumníka ve Windows. S K3B a dalšími podobnými programy už je to nesrovnatelné.
Co mi ale vadí, že zatímco dřívější Nero 5.5 v OEM verzi byl dobře použitelný, dnešní Nero Express 6.0 jsou špatně použitelné omalovánky.to je ovšem ale všeobecný trend většiny aplikací ...
* app-cdr/nrg2iso Latest version available: 0.1 Latest version installed: [ Not Installed ] Size of downloaded files: 8 kB Homepage: http://gregory.kokanosky.free.fr/v4/linux/nrg2iso.en.html Description: Converts Nero nrg CD-images to iso License: GPL-2
Na FC2 fungovalo vse bezchybne ... na FC4 mi funguje pouze jedna vypalovackaAle to je pak problém té distribuce a né cdrtools a spol ... Když si je nainstaluješ normálně "přímo od výrobce", dělá to taky ?
pouzivam vse distribucni
O tom jsem mluvil... distribuční != nejlepší, jen jsem chtěl stáhnout "vinu" z podle mě hodně kvalitních cdrtools. Na Gentoo jedou skvěle, a tam se dají považovat za "nedistribuční" (stáhne si tarball přímo od "výrobce" a pak ho zkompiluje).
/dev/sg?
, i když podporuje pálení přes IDE a pod jádry 2.6 ani nic jiného většinou nepotká, ale to moc předbíhám. Všemu předcházela instalace a ta byla dosti krkolomná. Na stránkách výrobce je Nero pouze v balících RPM a DEB, což mě moc nepotěšilo, protože používám Linux from scratch a tyhlety balíčkovače nemusím. (Naštěstí jsem někde nedávno narazil na fintu ar x balíček.deb
, takže to až taková hrůza nebyla.) Navíc si Nero vynucuje instalaci do /usr
, protože bez adresáře /usr/share/nero
nevypaluje. Cizí binárka instaluju zásadně mimo běžný strom - teď jsem musel udělat výjimku.
Vypalování a mazání CD-RW funguje. Ale overburning ne, aspoň jsem nepřišel na to, kde ho mám zapnout. No nic, na to, že je to už verze 2.0, tak nestojí za moc. (Kam se hrabe na mkisofs + cdrecord.) A třeba takové speciality, jako vícesekční hudebně-datové CD se mi nepodařilo ani v Neru pod Windows, šlo mi to jen v Linuxu s cdrecordem a mkisofs. Na druhou stranu se musí tomuhle Neru nechat, to není potřeba, protože zvukové stopy hodí před datové.
Ještě mi na linuxovém Neru vadí jedna drobnůstka - nemuselo by blokovat mechaniky, když je zrovna nepotřebuje. U vypalovačky by se to dalo jakž takž omluvit, ale u DVD-ROMky ne.
Potykal jsem se take s neochotou Nera najit vypalovacku v Mandrive LE a reseni bylo jednoduche: Pri instalaci z rpm baliku se vytvori spatna prava v adresari /usr/share/nero a podadresarich. Staci jim pridat a+rw a vypalovacka se objevi.
Osobne nemam vubec nic proti k3b, ale na jednoduche veci Nero rad pouziji, protoze si rozumi lepe s mou mechanikou LG 4163B. V k3b nedocilim vyssi rychlosti u vypalovanych CD nez kolem 16x. (Ma umet 40x).Pri vypalovani DVD se navic neprijemne rozvibruje a vydava podezrely zvuk. V Neru probiha vypalovani hladce.
Kazdy at si udela svuj nazor, ja osobne existenci Nero-Linux vitam.
Spozdravem František Bublík
Tiskni
Sdílej: