Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Dnes jsem si na www.root.cz přečetl článek o Nero Linuxu a já se ho rozhodl vyzkoušet. Asi po hodině stahování RPM balíčku přes GPRS jsem ho nainstaloval známým příkazem.
Po zadání příkazu nero na mě bafnul zřejmě nějaký splash screen, bohužel to však nemohu potvrdit. Bylo to prostě jen šedivé okno bez rámečku. Cca po 10s čekání to na mě baflo, ať zadám licenční číslo. Jelikož já žádné neměl, dal jsem demo .
GUI programu se mi zdálo nějaké povědomé a určitě jsem ho už někde viděl. Ano. Zkopírované z programu GnomeToaster. Je to sice napsané v dialogu About, ale mohli něco zkusit vytvořit sami.
Rozhodl jsem se, že něco zkusím vypálit. Pár souborů jsem přetáhl dolů a dal vypálit. A ono se mě to zeptalo, kam chci uložit obraz cd!! Jelikož jsem asi před pár měsíci vlastnil ještě windows a oem verzi nera6, věděl jsem, že jako vypalovačka je nastavený Image recorder. Vše jsem zrušil a chtěl jsem si vybrat vypalovačku z nabídky Choose recorder. Jaké potěšení, že tam žádná z těch dvou co vlastním nebyla! Přitom ve Windows verzi byly obě a najde mi je i o mnoho lepší K3b. Vypalovačka LG4160B a nějaká BenQ.
A závěr? Pryč s tím!
Tiskni
Sdílej:
jinak samo ze nero by melo zustat ve woknech. ta obrovska nafoukla a nenazrana aplikace me osobne leze krkemTo je fakt, na linuxu jich máme dost vlastních
Nero ... skoro nikdo ho nekupuje.hm, to je mi novinkou, protože:
kde má přibalený nějaký OEM pálicí program,myslíš předpokládám například Nero 6.0 Express?
myslíš předpokládám například Nero 6.0 Express?Přesně - Nero Express v ceně (pokud se přikupuje k bulk mechanikám) cca 200 Kč. "Plná verze" (tj. celý balík) stojí řádově víc. Co mi ale vadí, že zatímco dřívější Nero 5.5 v OEM verzi byl dobře použitelný, dnešní Nero Express 6.0 jsou špatně použitelné omalovánky. To už je lepší to zahodit a pálit (sice mizernými, ale pořád lepšími) prostředky Průzkumníka ve Windows. S K3B a dalšími podobnými programy už je to nesrovnatelné.
Co mi ale vadí, že zatímco dřívější Nero 5.5 v OEM verzi byl dobře použitelný, dnešní Nero Express 6.0 jsou špatně použitelné omalovánky.to je ovšem ale všeobecný trend většiny aplikací ...
* app-cdr/nrg2iso Latest version available: 0.1 Latest version installed: [ Not Installed ] Size of downloaded files: 8 kB Homepage: http://gregory.kokanosky.free.fr/v4/linux/nrg2iso.en.html Description: Converts Nero nrg CD-images to iso License: GPL-2
Na FC2 fungovalo vse bezchybne ... na FC4 mi funguje pouze jedna vypalovackaAle to je pak problém té distribuce a né cdrtools a spol ... Když si je nainstaluješ normálně "přímo od výrobce", dělá to taky ?
pouzivam vse distribucni
O tom jsem mluvil... distribuční != nejlepší, jen jsem chtěl stáhnout "vinu" z podle mě hodně kvalitních cdrtools. Na Gentoo jedou skvěle, a tam se dají považovat za "nedistribuční" (stáhne si tarball přímo od "výrobce" a pak ho zkompiluje).
/dev/sg?
, i když podporuje pálení přes IDE a pod jádry 2.6 ani nic jiného většinou nepotká, ale to moc předbíhám. Všemu předcházela instalace a ta byla dosti krkolomná. Na stránkách výrobce je Nero pouze v balících RPM a DEB, což mě moc nepotěšilo, protože používám Linux from scratch a tyhlety balíčkovače nemusím. (Naštěstí jsem někde nedávno narazil na fintu ar x balíček.deb
, takže to až taková hrůza nebyla.) Navíc si Nero vynucuje instalaci do /usr
, protože bez adresáře /usr/share/nero
nevypaluje. Cizí binárka instaluju zásadně mimo běžný strom - teď jsem musel udělat výjimku.
Vypalování a mazání CD-RW funguje. Ale overburning ne, aspoň jsem nepřišel na to, kde ho mám zapnout. No nic, na to, že je to už verze 2.0, tak nestojí za moc. (Kam se hrabe na mkisofs + cdrecord.) A třeba takové speciality, jako vícesekční hudebně-datové CD se mi nepodařilo ani v Neru pod Windows, šlo mi to jen v Linuxu s cdrecordem a mkisofs. Na druhou stranu se musí tomuhle Neru nechat, to není potřeba, protože zvukové stopy hodí před datové.
Ještě mi na linuxovém Neru vadí jedna drobnůstka - nemuselo by blokovat mechaniky, když je zrovna nepotřebuje. U vypalovačky by se to dalo jakž takž omluvit, ale u DVD-ROMky ne.
Potykal jsem se take s neochotou Nera najit vypalovacku v Mandrive LE a reseni bylo jednoduche: Pri instalaci z rpm baliku se vytvori spatna prava v adresari /usr/share/nero a podadresarich. Staci jim pridat a+rw a vypalovacka se objevi.
Osobne nemam vubec nic proti k3b, ale na jednoduche veci Nero rad pouziji, protoze si rozumi lepe s mou mechanikou LG 4163B. V k3b nedocilim vyssi rychlosti u vypalovanych CD nez kolem 16x. (Ma umet 40x).Pri vypalovani DVD se navic neprijemne rozvibruje a vydava podezrely zvuk. V Neru probiha vypalovani hladce.
Kazdy at si udela svuj nazor, ja osobne existenci Nero-Linux vitam.
Spozdravem František Bublík