V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pokud jste se nikdy nesetkali s programem Lazarus, tak vězte, že se jedná o vývojové prostředí jazyka Pascal typu RAD (Rapid Application Developement), né nepodobné Borland Delphi. Na rozdíl od Delphi je však Lazarus multiplatformní. Spustíte jej na Linuxu, na Windows, v *BSD a na mnoha dalších platformách. Jako svůj kompilátor používá, opět multiplatformní, Free Pascal Compiler (fpc).
Ano, je to tak. Mám v adresáři "Stažené" soubor stahnuty_soubor.tar.bz2.part a začnu ve firefoxu stahovat soubor "stahnuty_soubor.tar.bz2". Firefox bez dotazu smaže soubor "stahnuty_soubor.tar.bz2.part" a nahradí ho dočasným souborem pro ten stahovaný. Proč si třeba nevymyslí jiný název, když onen soubor už existuje?
Asi to tak už bude. Předevčírem jsem si vypálil pár filmů na DVDčkách, úplně v poho. Dneska jsem si chtěl zase vypálit pár filmů, ale pořád se to kurví. Prostě mi to už zkurvilo 6 DVD. První 3 klekly při pokusu nautilem, další dvě braserem a poslední nerem. Pak jsem se nasral, rebootoval do tý nelegální visty a nakonec to vypálil v ní, správně hned na první pokus. Fakt zajímavé. A to jsem s tím linuxem nic nedělal, žádná aktualizace či instalace, prostě nic, čím by se to mohlo podělat. Pomalu a jistě přemýšlím, že se ho po těch pár letech zbavím. Možná je čas přejít na *BSD.
Spousta lidí nadává na save dialog GTK, takže se koukněte, jak vypadá ten ve windows vista. Rozdíl je v tom, že když kliknete do adresního řádku vpravo, lze upravovat normálně cestu. Pokud kliknete na tu šipečku vpravo (jsou tam dvě), tak se ukáže seznam adresářů, co jsou v adresáři, který je napsán před ní. Takže když kliknete na šipečku za "Počítač", tak se ukáže seznam diskových jednotek. Pokud bych na "F:" měl nějaké adresáře, byla by za tím také šipička s výběrem adresářů co jsou na "F:". To se mi docela zamlouvá, protože tak lze jednoduše přejít do libovolného adresáře, i když není zapnuto "Procházení složek".
Jelikož tento dotaz asi nepatří do poradny, dovolím si ho položit v blogu.