OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Pokud jste se nikdy nesetkali s programem Lazarus, tak vězte, že se jedná o vývojové prostředí jazyka Pascal typu RAD (Rapid Application Developement), né nepodobné Borland Delphi. Na rozdíl od Delphi je však Lazarus multiplatformní. Spustíte jej na Linuxu, na Windows, v *BSD a na mnoha dalších platformách. Jako svůj kompilátor používá, opět multiplatformní, Free Pascal Compiler (fpc).
Ano, je to tak. Mám v adresáři "Stažené" soubor stahnuty_soubor.tar.bz2.part a začnu ve firefoxu stahovat soubor "stahnuty_soubor.tar.bz2". Firefox bez dotazu smaže soubor "stahnuty_soubor.tar.bz2.part" a nahradí ho dočasným souborem pro ten stahovaný. Proč si třeba nevymyslí jiný název, když onen soubor už existuje?
Asi to tak už bude. Předevčírem jsem si vypálil pár filmů na DVDčkách, úplně v poho. Dneska jsem si chtěl zase vypálit pár filmů, ale pořád se to kurví. Prostě mi to už zkurvilo 6 DVD. První 3 klekly při pokusu nautilem, další dvě braserem a poslední nerem. Pak jsem se nasral, rebootoval do tý nelegální visty a nakonec to vypálil v ní, správně hned na první pokus. Fakt zajímavé. A to jsem s tím linuxem nic nedělal, žádná aktualizace či instalace, prostě nic, čím by se to mohlo podělat. Pomalu a jistě přemýšlím, že se ho po těch pár letech zbavím. Možná je čas přejít na *BSD.
Spousta lidí nadává na save dialog GTK, takže se koukněte, jak vypadá ten ve windows vista. Rozdíl je v tom, že když kliknete do adresního řádku vpravo, lze upravovat normálně cestu. Pokud kliknete na tu šipečku vpravo (jsou tam dvě), tak se ukáže seznam adresářů, co jsou v adresáři, který je napsán před ní. Takže když kliknete na šipečku za "Počítač", tak se ukáže seznam diskových jednotek. Pokud bych na "F:" měl nějaké adresáře, byla by za tím také šipička s výběrem adresářů co jsou na "F:". To se mi docela zamlouvá, protože tak lze jednoduše přejít do libovolného adresáře, i když není zapnuto "Procházení složek".
Jelikož tento dotaz asi nepatří do poradny, dovolím si ho položit v blogu.