Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Pokud jste se nikdy nesetkali s programem Lazarus, tak vězte, že se jedná o vývojové prostředí jazyka Pascal typu RAD (Rapid Application Developement), né nepodobné Borland Delphi. Na rozdíl od Delphi je však Lazarus multiplatformní. Spustíte jej na Linuxu, na Windows, v *BSD a na mnoha dalších platformách. Jako svůj kompilátor používá, opět multiplatformní, Free Pascal Compiler (fpc).
Jak již bylo řečeno, Lazarus je multiplatformní. A to hlavně díky jeho knihovně LCL (Lazarus Components Library), která je pro Lazarus to samé, co VCL (Visual Component Library) pro Delphi. LCL má ale oproti VCL jednu výhodu - není závislá na použitém grafickém frameworku. Můžete si tedy zvolit, zda chcete vykreslovat widgety pomocí Gtk verze 1, Gtk verze 2, Qt, Win32/64 API, WinCE, Carbon či FPGUI.
Stejně jako do Delphi, i do Lazarusu lze instalovat spoustu přídavných komponent. Jak vizuálních, tak i nevizuálních. V LCL najdeme dokonce integrovánu komponentu SynEdit, která se pro Delphi musí doinstalovat zvlášť. Pro neznalé, SynEdit je pokročilá komponenta pro editaci zdrojových kódů s podporou zvýrazňování syntaxe pro mnoho programovacích jazyků (možno je i dopsat podporu pro další), doplňování a skládání (folding) kódu, číslování řádků a mnoho dalších.
Nevýhodou oproti Delphi je trošičku obtížnější instalace, která spočívá v instalaci FPC, zdrojových kódů FPC a samotného Lazarusu a jeho nastavení.
Nejprve stáhneme samotný kompilátor (30 MB) a poté i jeho zdrojové kódy (38 MB).
Rozbalíme soubor fpc-2.2.0.i386-linux.tar a spustíme přiložený instalační skript (sh install.sh
). Zvolíme instalační prefix (např. /Programs/FPC-2.2.0). Na dotaz, zda nainstalovat textové IDE klidně odpovězte "n", na instalaci FCL "Y", na instalaci balíčků opět "Y". Na instalaci dokumentace a ukázkových příkladů odpovězte dle uvážení.
Teď rozbalte soubor fpcbuild-2.2.0.tar.gz
. Ze vzniklého adresáře zkopírujte adresář fpcsrc
do "share" adresáře kompilátoru, např. /Programs/FPC-2.2.0/share.
Teď je třeba nastavit ldconfig a PATH. Do souboru /etc/ld.so.conf
přidáme řádek /Programs/FPC-2.2.0/lib
, popř. vytvoříme soubor /etc/ld.so.conf.d/fpc
, jež bude onen řádek obsahovat. Nastavení PATH provedeme přidáním řádku export PATH="/Programs/FPC-2.2.0/bin:$PATH"
do souboru /etc/profile
nebo do nového souboru v adresáři /etc/env.d
či /etc/profile.d
, pokud to vaše distribuce umožňuje.
Nakonec jako superuživatel spusťte příkaz ldconfig
a znovu se přihlaste, kvůli změně PATH.
Lazarus si stáhneme z jeho domovské stránky, popř., a to doporučuji, si stáhneme aktuální verzi ze SVN repozitáře. Nadále budu popisovat pouze instalaci stažením ze SVN.
Spuštěním příkazu svn co http://svn.freepascal.org/svn/lazarus/trunk lazarus
stáhneme zdrojové kódy Lazarusu ze SVN a přejdeme do nově vzniklého adresáře lazarus
.
Pozn.: Budeme-li v budoucnu chtít tyto zdrojové kódy aktualizovat, stačí v tomto adresáři spustit příkaz svn update
.
V této složce spustíme příkaz make FPCDIR=/Programs/FPC-2.2.0 all
. Po několika minutách by se měl Lazarus úspěšně zkompilovat. Pokud se objevila nějaká chybová hláška, pravděpodobně vám chybí nějaké závislosti. Je potřeba knihoven gtk a gtk2 včetně závislostí a vývojových balíčků.
Po úspěšné kompilaci zkopírujeme obsah celé složky např. do /Programs/Lazarus
. Přejdeme do onoho adresáře a příkazem ./lazarus
program spustíme. Ukáže se pár chybových hlášek, které ignorujte. Zjistíme, že Lazarus je vykreslován Gtk1, což není zrovna to nejlepší, takže to hned napravíme.
V "Environment - Environment options" nastavíme "Lazarus directory" na "/Programs/Lazarus/", "Compiler path" na "/Programs/FPC-2.2.0/bin/ppc386" a "FPC Source directory" na "/Programs/FPC-2.2.0/share/fpcsrc/". Potvrdíme tlačítkem OK.
V "Tools - Configure build lazarus" nastavíme "LCL interface" na GTK-2, zaškrtneme "With packages" a ze seznamu komponent zvolíme "Clean + build" pro vše. Uložíme tlačítkem "Save settings". Teď z nabídky "Tools" vybereme "Build Lazarus". Na dotaz odpovíme ano. Po pár minutách se nám rekompiluje celý Lazarus a znovu se spustí. Tentokráte však v novém GTK-2 kabátě.
Jak jste si jistě všimli, v názvu je číslovka "I.", což naznačuje, že by někdy mohlo být pokračování. Takže příště nás čeká naprogramovat nějaký jednodušší prográmek.
Tiskni
Sdílej:
Prosim v budoucnu o dodrzovani.Smůla.
Asi jsi nikdy nedělal v Delphi, co?Lol, to vypadá jak pokus vyprovokovat flame :D.
*.deb
i *.rpm
a to ako pre FPC, tak aj pre Lazarus.