Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Pokud jste se nikdy nesetkali s programem Lazarus, tak vězte, že se jedná o vývojové prostředí jazyka Pascal typu RAD (Rapid Application Developement), né nepodobné Borland Delphi. Na rozdíl od Delphi je však Lazarus multiplatformní. Spustíte jej na Linuxu, na Windows, v *BSD a na mnoha dalších platformách. Jako svůj kompilátor používá, opět multiplatformní, Free Pascal Compiler (fpc).
Jak již bylo řečeno, Lazarus je multiplatformní. A to hlavně díky jeho knihovně LCL (Lazarus Components Library), která je pro Lazarus to samé, co VCL (Visual Component Library) pro Delphi. LCL má ale oproti VCL jednu výhodu - není závislá na použitém grafickém frameworku. Můžete si tedy zvolit, zda chcete vykreslovat widgety pomocí Gtk verze 1, Gtk verze 2, Qt, Win32/64 API, WinCE, Carbon či FPGUI.
Stejně jako do Delphi, i do Lazarusu lze instalovat spoustu přídavných komponent. Jak vizuálních, tak i nevizuálních. V LCL najdeme dokonce integrovánu komponentu SynEdit, která se pro Delphi musí doinstalovat zvlášť. Pro neznalé, SynEdit je pokročilá komponenta pro editaci zdrojových kódů s podporou zvýrazňování syntaxe pro mnoho programovacích jazyků (možno je i dopsat podporu pro další), doplňování a skládání (folding) kódu, číslování řádků a mnoho dalších.
Nevýhodou oproti Delphi je trošičku obtížnější instalace, která spočívá v instalaci FPC, zdrojových kódů FPC a samotného Lazarusu a jeho nastavení.
Nejprve stáhneme samotný kompilátor (30 MB) a poté i jeho zdrojové kódy (38 MB).
Rozbalíme soubor fpc-2.2.0.i386-linux.tar a spustíme přiložený instalační skript (sh install.sh
). Zvolíme instalační prefix (např. /Programs/FPC-2.2.0). Na dotaz, zda nainstalovat textové IDE klidně odpovězte "n", na instalaci FCL "Y", na instalaci balíčků opět "Y". Na instalaci dokumentace a ukázkových příkladů odpovězte dle uvážení.
Teď rozbalte soubor fpcbuild-2.2.0.tar.gz
. Ze vzniklého adresáře zkopírujte adresář fpcsrc
do "share" adresáře kompilátoru, např. /Programs/FPC-2.2.0/share.
Teď je třeba nastavit ldconfig a PATH. Do souboru /etc/ld.so.conf
přidáme řádek /Programs/FPC-2.2.0/lib
, popř. vytvoříme soubor /etc/ld.so.conf.d/fpc
, jež bude onen řádek obsahovat. Nastavení PATH provedeme přidáním řádku export PATH="/Programs/FPC-2.2.0/bin:$PATH"
do souboru /etc/profile
nebo do nového souboru v adresáři /etc/env.d
či /etc/profile.d
, pokud to vaše distribuce umožňuje.
Nakonec jako superuživatel spusťte příkaz ldconfig
a znovu se přihlaste, kvůli změně PATH.
Lazarus si stáhneme z jeho domovské stránky, popř., a to doporučuji, si stáhneme aktuální verzi ze SVN repozitáře. Nadále budu popisovat pouze instalaci stažením ze SVN.
Spuštěním příkazu svn co http://svn.freepascal.org/svn/lazarus/trunk lazarus
stáhneme zdrojové kódy Lazarusu ze SVN a přejdeme do nově vzniklého adresáře lazarus
.
Pozn.: Budeme-li v budoucnu chtít tyto zdrojové kódy aktualizovat, stačí v tomto adresáři spustit příkaz svn update
.
V této složce spustíme příkaz make FPCDIR=/Programs/FPC-2.2.0 all
. Po několika minutách by se měl Lazarus úspěšně zkompilovat. Pokud se objevila nějaká chybová hláška, pravděpodobně vám chybí nějaké závislosti. Je potřeba knihoven gtk a gtk2 včetně závislostí a vývojových balíčků.
Po úspěšné kompilaci zkopírujeme obsah celé složky např. do /Programs/Lazarus
. Přejdeme do onoho adresáře a příkazem ./lazarus
program spustíme. Ukáže se pár chybových hlášek, které ignorujte. Zjistíme, že Lazarus je vykreslován Gtk1, což není zrovna to nejlepší, takže to hned napravíme.
V "Environment - Environment options" nastavíme "Lazarus directory" na "/Programs/Lazarus/", "Compiler path" na "/Programs/FPC-2.2.0/bin/ppc386" a "FPC Source directory" na "/Programs/FPC-2.2.0/share/fpcsrc/". Potvrdíme tlačítkem OK.
V "Tools - Configure build lazarus" nastavíme "LCL interface" na GTK-2, zaškrtneme "With packages" a ze seznamu komponent zvolíme "Clean + build" pro vše. Uložíme tlačítkem "Save settings". Teď z nabídky "Tools" vybereme "Build Lazarus". Na dotaz odpovíme ano. Po pár minutách se nám rekompiluje celý Lazarus a znovu se spustí. Tentokráte však v novém GTK-2 kabátě.
Jak jste si jistě všimli, v názvu je číslovka "I.", což naznačuje, že by někdy mohlo být pokračování. Takže příště nás čeká naprogramovat nějaký jednodušší prográmek.
Tiskni
Sdílej:
Prosim v budoucnu o dodrzovani.Smůla.
Asi jsi nikdy nedělal v Delphi, co?Lol, to vypadá jak pokus vyprovokovat flame :D.
*.deb
i *.rpm
a to ako pre FPC, tak aj pre Lazarus.