OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jelikož se mi hnusí buttonek "new" v evolution a buttonky s menu v GTK (jak jsou kreténsky oddělené šipky od buttonku) a naopak se mi líbí ten v banshee, rozhodl jsem se z banshee ukradnout ten buttonek a přepsat ho do Céčka, aby se dal použít v GTK místo stávajících oddělených a v evolution. Ještě sice není tak úplně dodělaný, ale už mě to neba. Možná to někdy dodělám a udělám patch pro evolution a gtk. Kód a obrázky následují.
Tak dnes jsem se pekne nasral. Pisu tady takhle komentar (ja vim, nikdo o nej nestoji, ale proste pisu) a pak si uvedomim, ze nemam ceskou klavesnici kvuli autodetekci v xorg. Otevru v gnome dialog, kliknu na pridat rozlozeni, ze seznamu vyberu Ceska republika a co se nestane, klekne cely xorg, komentar v hajzlu, banshee prestal hrat muziku a upravy Cheese jsou v hajzlu. Jo, tomuhle se rika uzivatelsky privetivy system, kde si muzete bezbolestne neco zkusit ale ne vytvorit. To v takove Viste se akorat "vypne grafika", zkusi se nahodit znovu, kdyz se nenahodi, zapne se vesa, ale, co je hlavni, aplikace bezi dale a nic se nepokurvy. Nechapu, jak vyberem z pitomyho comboboxu muze spadnout cely xserver, to proste nepochopim.
Super, Ježíšek mi pod stromeček nadělil nové repráčky: Logitech Z-2300 THX. Oproti starým 5.1 chrastítkám je to dělo a když je dám naplno, tak se klepe celý dům Recenzi psát nebudu, tu si jistě najdete někde na netu, jenom jsem se musel pochlubit. Teď ještě nahradit svou Audigy 2 ZS za něco lepšího, pravděpodobně to bude ... no nevím, přemýšlel jsem o xonaru, ale asi by stačila néjaká stereo. Funguje xonar pod linuxem, má HW mix? Velmi důležitá je pro mě plná podpora Windows Vista, konverze EAX->OpenAL součástí ovladače výhodou, ale i Linuxu. Sice Linux asi jako hlavní systém nikdy používat nebudu, ale občas ho spustím, vyzkouším nové distribuce, a funkčnost zvuku i v něm potěší