V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Jelikož se mi hnusí buttonek "new" v evolution a buttonky s menu v GTK (jak jsou kreténsky oddělené šipky od buttonku) a naopak se mi líbí ten v banshee, rozhodl jsem se z banshee ukradnout ten buttonek a přepsat ho do Céčka, aby se dal použít v GTK místo stávajících oddělených a v evolution. Ještě sice není tak úplně dodělaný, ale už mě to neba. Možná to někdy dodělám a udělám patch pro evolution a gtk. Kód a obrázky následují.
Tak dnes jsem se pekne nasral. Pisu tady takhle komentar (ja vim, nikdo o nej nestoji, ale proste pisu) a pak si uvedomim, ze nemam ceskou klavesnici kvuli autodetekci v xorg. Otevru v gnome dialog, kliknu na pridat rozlozeni, ze seznamu vyberu Ceska republika a co se nestane, klekne cely xorg, komentar v hajzlu, banshee prestal hrat muziku a upravy Cheese jsou v hajzlu. Jo, tomuhle se rika uzivatelsky privetivy system, kde si muzete bezbolestne neco zkusit ale ne vytvorit. To v takove Viste se akorat "vypne grafika", zkusi se nahodit znovu, kdyz se nenahodi, zapne se vesa, ale, co je hlavni, aplikace bezi dale a nic se nepokurvy. Nechapu, jak vyberem z pitomyho comboboxu muze spadnout cely xserver, to proste nepochopim.
Super, Ježíšek mi pod stromeček nadělil nové repráčky: Logitech Z-2300 THX. Oproti starým 5.1 chrastítkám je to dělo a když je dám naplno, tak se klepe celý dům Recenzi psát nebudu, tu si jistě najdete někde na netu, jenom jsem se musel pochlubit. Teď ještě nahradit svou Audigy 2 ZS za něco lepšího, pravděpodobně to bude ... no nevím, přemýšlel jsem o xonaru, ale asi by stačila néjaká stereo. Funguje xonar pod linuxem, má HW mix? Velmi důležitá je pro mě plná podpora Windows Vista, konverze EAX->OpenAL součástí ovladače výhodou, ale i Linuxu. Sice Linux asi jako hlavní systém nikdy používat nebudu, ale občas ho spustím, vyzkouším nové distribuce, a funkčnost zvuku i v něm potěší