Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Super, Ježíšek mi pod stromeček nadělil nové repráčky: Logitech Z-2300 THX. Oproti starým 5.1 chrastítkám je to dělo a když je dám naplno, tak se klepe celý dům Recenzi psát nebudu, tu si jistě najdete někde na netu, jenom jsem se musel pochlubit. Teď ještě nahradit svou Audigy 2 ZS za něco lepšího, pravděpodobně to bude ... no nevím, přemýšlel jsem o xonaru, ale asi by stačila néjaká stereo. Funguje xonar pod linuxem, má HW mix? Velmi důležitá je pro mě plná podpora Windows Vista, konverze EAX->OpenAL součástí ovladače výhodou, ale i Linuxu. Sice Linux asi jako hlavní systém nikdy používat nebudu, ale občas ho spustím, vyzkouším nové distribuce, a funkčnost zvuku i v něm potěší
Taky si ale musím zadávat - a to na kabely. Ti výrobci HW jsou nějaký lablí. Si myslí, že mi stačí 1 - 1,5m kabel od obou repráků, od zvukárny k ovladači a od ovladači k subwooferu? Teď musím mít zatím subwoofer pod stolem - nemůži si tam dát nohy - místo abych ho měl nalevo od stolku, kam jsem ho chtěl původně dát, a musím koupit prodlužky, což se mi hodně nelíbí, protože tím bude trpět zvuk.
Tiskni
Sdílej:
Repráky za 3,5 k Kč a přitom nic moc. Celkem solidní odstup signál od šumu (100hz), ,výkon 200 W RMS , ale ten freqenční rozsah je slabota (35 Hz-20kHz). Vždyť to nemá žádné basy, pitomé sluchátka za litr mají lepší (Koss Porta Pro 15Hz-25kHz) a repro za 700 Kč vyrobené z dřevotřísky mají 20Hz-20 kHz. Hlavně že tyto bedny mají "certifikaci" THX. Ta je jim platná jak mrtvému zimník.
mno asi budu muset napsat +1! nechápu módu lacinejch (<10 kkč) sestav se subvooferem. vždyť kromě nekvalitního dunění z toho není nic slyšet. mno hlavně že se při tom klepe celej barák:) ale je fakt, že pro průměrný přehrávání nekvalitních mptrosek to může stačit.
Kdysi jsem je take chtel, ale diky tomu, ze si nepamatuji hlasitost jsem je zamitl. A taky pry hodne sumi, kdyz jsou "v klidu".
Jděte s „Ježíškem“ někam... Sakra, Ježíš aspoň vyháněl penězoměnce z chrámu a to co říkal, alespoň občas dávalo nějaký smysl... Tak neserte s posraným konzumem...
Tak tohle bylo pěkně ubohý.
Co ... to s tou troskou pribitou na krizi.
+1
Co ty kondenzátory ... ty zachvíli vytečou
Ja by som siel do tej m-audio. Na nejake kHz a bity sa vykasli a pozri skor namerany dynamicky rozsah a odstup signal/sum (SNR). Aby si nedopadol tak, ze ta 192kHz 24bit bude horsia ako poloprofi na 44.1kHz a 16bit..