OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
LABEL=Boot oddil /boot ext2 default 0 0či
LABEL="Boot oddil" /boot ext2 default 0 0či
"LABEL=Boot oddil" /boot ext2 default 0 0Zjistíte, že ani jedno nefunguje a že bez hledání debilního UUID či koumání, jaké že je to zařízení (které se samozřejmě s přidáním nového disku změní, stačí mít při bootu připojenu flashku a zařízení jsou úplně jiné než minule) jste někde v řiti. Ubuntu 8.04 má také jednu hezkou featuru, která vám s každým bootem prohodí označení sata disku, když máte ide disky (zkoušeno na liveCD). Jednou je IDE0 /dev/sda, IDE1 /dev/sdb a SATA0 /dev/sdc, podruhé je IDE0 /dev/sdb, IDE1 /dev/sdc a SATA0 /dev/sda - hezké, není? A když při bootu máte zasunutu flashku, tak máte flashku třeba /dev/sdc a SATA0 disk /dev/sdd.
Linux je velmi stabilní systém. Mám (teda měl) jsem čtvrtýho debiana. Až do dnes bylo vše OK, než jsem z nautilu přetáhl (drag & drop) soubor z nautilu do gimpu (ico ikona). To mělo za následek totální výtuh systému. Kurzor myši se nehýbal, klávesnice nešla (ani sysrq kouzlo nešlo), přestala jít síť - ssh nefungovalo, http nefungovalo, ftp nefungovalo, na čudlík vypnout u PC to nereagovalo.