Projekt VideoLAN a multimediální přehrávač VLC (Wikipedie) dnes slaví 25 let. Vlastní, tenkrát ještě studentský projekt, začal již v roce 1996 na vysoké škole École Centrale Paris. V první únorový den roku 2001 ale škola oficiálně povolila přelicencování zdrojových kódů na GPL a tím pádem umožnila používání VLC mimo akademickou půdu.
Moltbook je sociální síť podobná Redditu, ovšem pouze pro agenty umělé inteligence - lidé se mohou účastnit pouze jako pozorovatelé. Agenti tam například rozebírají podivné chování lidí, hledají chyby své vlastní sociální sítě, případně spolu filozofují o existenciálních otázkách 🤖.
scx_horoscope je „vědecky pochybný, kosmicky vtipný“ plně funkční plánovač CPU založený na sched_ext. Počítá s polohami Slunce a planet, fázemi měsíce a znameními zvěrokruhu. Upozornil na něj PC Gamer.
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2026 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 37 místností, 71 tracků, 1184 přednášejících, 1069 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Společnost Nex Computer stojící za "notebooky bez procesorů a pamětí" NexDock představila telefon NexPhone, který může funguje jako desktop PC, stačí k němu připojit monitor, klávesnici a myš nebo NexDock. Telefon by měl být k dispozici ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jeho cena by měla být 549 dolarů. Předobjednat jej lze s vratní zálohou 199 dolarů. V dual-bootu by měl být předinstalovaný Android s Linuxem (Debian) jako aplikací a Windows 11.
Byla vydána nová major verze 9.0 softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora AI.
Wasmer byl vydán ve verzi 7.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V reakci na nepopulární plán Microsoftu ještě více ve Windows prohloubit integraci umělé inteligence Copilot, Opera na sociální síti 𝕏 oznámila, že připravuje nativní linuxovou verzi prohlížeče Opera GX. Jedná se o internetový prohlížeč zaměřený pro hráče, přičemž obsahuje všechny základní funkce běžného prohlížeče Opera. Kromě integrace sociálních sítí prohlížeč například disponuje 'omezovačem', který umožňuje uživatelům omezit využití sítě, procesoru a paměti prohlížečem, aby se tak šetřily systémové zdroje pro jinou aktivitu.
NVIDIA vydala nativního klienta své cloudové herní služby GeForce NOW pro Linux. Zatím v beta verzi.
Open Gaming Collective (OGC) si klade za cíl sdružit všechny klíčové projekty v oblasti linuxového hraní počítačových her. Zakládajícími členy jsou Universal Blue a Bazzite, ASUS Linux, ShadowBlip, PikaOS a Fyra Labs. Strategickými partnery a klíčovými přispěvateli ChimeraOS, Nobara, Playtron a další. Cílem je centralizovat úsilí, takže namísto toho, aby každá distribuce udržovala samostatné opravy systému a podporu hardwaru na
… více »
Ti, co ji studují se to zase říct bojí (já ne, na názor mám z ústavy právo), aby je nevyrazili.ČVUT není debilní škola, aby se z ní za vyjádření názoru vyhazovalo. Nevím o jediném případu, že by někdo musel na FEL ČVUT skončit z jiného důvodu, než že se nedokázal naučit to, co se naučit měl. Docela se divím, že mají lidé jako Halaška tak nepředstavitelnou trpělivost něco vysvětlovat "studentům", kteří na učení systematicky kašlou. Pokud někdo říká, že je ČVUT debilní a přitom tam dál studuje, říká tím jen to, že je debil, protože vědomě studuje debilní školu. Co víc na to říct...?
amigapower, Phantom Alien, SADAM a TurZin - tento kvartet bych chtěl aspoň jednou vidět na vlastní oči než umřu.
bych chtěl aspoň jednou vidět na vlastní oči než umřu.A podepsaná fotka by nestačila? Nevim, jestli mám v dohledné době volný nějaký termín, zeptám se na to mojeho vedoucího pro styk s veřejností. A na umírání ještě nemusíš myslet, času máš ještě opravdu dost :).
Ja muzu taky poslat podepsańou fotku, kdyby byl zajem. Za 50 korun

Zapomel si snad na konec sveta 21. 12. 2012?...tak to asi slíbim mladý něco hustýho k vánocům
.
. Du radši chrápat kua
Tak socialista?
. Jsem židobolševický černoch s palestinskými předky a pakistánskými kořeny :).
Proc jsi to teda nezkusil sehnat od spoluzaku, kteri ukol uz udelali?
Možná nemáš kámoše, ale máš mail na všechny, kteří chodí na stejný cvičení.
Samo, že ti, co ji dodělali si ji vychvalujou, přece nebudou říkat, jak vystudovali dementní školu.Rozhodně ne všichni.
Já si myslím že je to o přístupu (tvém přístupu), když budeš studovat s pocitem že se ti pořád dějou křivdy, nedostuduješ a nemusíš být nikterak hloupej. Na vysoký škole, jakýkoliv státní je to tvrdý, chce si to říct já to přežiju, já jim to ukážu a neodejít ze cvičení i když ti už ten lotr napsal absenci. Buď se tomu poddáš nebo tě to zničí, nebo taky oboje ale to se nestává zas tak často ;).
K té úrovni ČVUT: nekritizuj celou ČVUT, spíš jenom Tvoji fakultu a možná jenom i konkrétní katedru. Rozdíly mezi fakultami bývaly (a snad stále jsou) propastné. Na jedné fakultě může být všechno v pohodě, na jiné se to se*e. Bohužel asi nenajdeš fakultu, na které by bylo všechno v pohodě.
Vyser se na studium na CVUT!! Upíraj Ti ustavou zaručený práva, trápěj zimou, stresem, hladem a sledovaním českých filmů z 30 let.
Ale nic si z toho nedělej, uplně stejně trápíme studenty naproti na VSCHT.
Do haje, podobný telata učim taky. Vždycky se tam najdou ubrečenci co furt:" Ale tohle je přece chemie, tady matiku nepotřebujem!" GRRRRRRRRRRRRR! a když mi to boží stvoření pak řeklo (poté co jsem ji vysvetlil že i numerické řešení ODE je jen sprosté sčítaní) "Ale ja sem líná přemýšlet..." tak sem ji důrazně doporučil jít ke dveřim a zavřít je z venku.
No pak při anonymním hodnocení vyučujcích na závěr semestru (znáte to taky?) se oběvovaly hlášky, že si prej nemůžou stěžovat, že jim hrozi perzekuce, věšení za genitálie na destilačný kolony ...atd. DYTˇ TO KURVA NENÍ PRAVDA!!! Jen se vyjádřete, navrhněte zlepšení výuky, angažujte se, řekněte co se vám nelíbí ale NEOCHCÁVEJTE TO. Nejsem dokonalej, to velmi dobře vím a systém výuky taky není dokonalej - ale je také na studentech aby třeba v senátu nebo přímo vyučujícímu řekli "tohle je podle mě špatně...". Ale skrejvání se za kecy typu "já něco řeknu a von mě pak u zkoušky vosolí" je přinejlepšim jen lenost...
Je pořád co zlepšovat, nabídnul sem studentům konzultace (více měně mohli přijít kdykoliv). Ale ani jeden se nestavil (žádná vyprsená studentka...dohajzlu
), pak jen u zkouškových písemek bučeli "jé..co to je tohle?...to je logaritmus ty kokote...". Jen pár mělo opravdu zájem se něco naučit. Kuli těmto posledním jsem trávil večery připravováním příkladů a cvičení.
Hmmm..a vo čem to byla vlastně řeč na začatku? nák sem se vám zapovídal...
Tak po vzoru Monthy Pythonů: Ja už du taky doprdele....
Třeba předmět ELI byl na noel.feld.cvut.cz/vyu/eli, předmět SAP je zase na service.felk.cvut.cz/courses/Y36SAPAbych pravdu řekl, že stránky předmětů na různých katedrách budou na různých katedrálních serverech, to by mě zase až tak nepřekvapilo...
...jestli zejtra jeste vyjde slunce ...
Vas prispevek mi pripomnel jednu pisnicku z meho mladi - Otazky od Olympiku.
zpivali tehdy ...
Kolik je slunci let milion nebo pět myslíš že zítra ráno vyjde zas
Je skutecne podivuhodne, ze umelci dokazi predvidat dobu, videt do budoucnosti, zpival pan Janda na jinem miste:
Proč je zlato drahý kov a proč je tolik prázdných slov proč chce každý být největší?
Je to neuveritelne, ta pisnicka pochazi z roku 1976 , tehdy prece Klause jeste nikdo neznal?
), aby šel učit jinak). No a ještě se mi dostalo odpovědi (i když nepřímo): student tedy musí udělat veškerou přípravu na celý semestr první den semestru, nejlépe tedy ještě semestr předem.
Nejvíc mě pobavilo spojení určitý podřízený vztah. To zní, jako by studenti byli nějaký obtížný hmyz, který tam je jen proto, aby dostali zaplaceno (ono to tak asi opravdu bude), který jim má sloužit.
tak první mail byl docela nepříjemný a navíc nevysvětlil jednoduše a věcně nezainteresované osobě co se stalo.souhlas. ja jsem myslel, ze se jardik chova jako magor jenom na abclinuxu, aby dostal co nejhorsi hodnoceni... ale on se tak chova asi i normalne (mozna taky proto, aby dostal, co nejhorsi hodnoceni)
Tiskni
Sdílej: