abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1964 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    =^..^= AmigaPower® avatar 6.7.2009 09:01 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    jj, vidim že to mí propagování MIT licence nese svoje ovoce ;-) Jardík +1
    MaFy avatar 6.7.2009 09:37 MaFy | skóre: 24 | blog: kecy | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Pěkná práce ;-) Jak dlouho jsi to dělal?
    Lidé se dělí do 10 skupin. Na ty, co rozumí binárnímu kódu a na ty ostatní...
    xkucf03 avatar 6.7.2009 09:49 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše export

    Vypadá to docela pěkně :-) Bude tam nějaká možnost exportu grafu do souboru?

    Ale co ten anti-GPL fanatismus? :-/

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Petr Tomášek avatar 6.7.2009 10:38 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka

    Ta věc je úplně nahovno :) Tavíc s takovou licencí to nebude k ničemu...

    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    6.7.2009 10:48 Ted
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka

    Zákon o právu autorském 121/200 Sb., par. 60, odstavec 2. Nejprve by ses měl zeptat školy, není-li rozdávání Tvého díla v rozporu s jejich zájmy.

    xkucf03 avatar 6.7.2009 11:34 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Školní dílo

    Předpokládám, že „sjednáno jinak“ nebylo a rozpor se zájmy by měla prokozaovat škola, ne? Mohla by mít ale námitky proti jeho podivné licenci a donutit ho použít nějakou normální (GPL). :-)

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    6.7.2009 11:39 Martin | skóre: 10 | blog: Nádraží Perdido
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Někdy nevím, jestli jsou pro svět software horší fanatičtí GPL šašci nebo zarytí anti-GPL trotlové.

    Minimálně ale aspoň chválím snahu na té škole vydržet.
    6.7.2009 11:42 Martin | skóre: 10 | blog: Nádraží Perdido
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Ale ne, samozřejmě že GPL šašci, protože těch je nepoměrně víc, takže nadělají více škody. :-)
    6.7.2009 11:54 aaa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka

    Pekny... Neco podobnyho jsem kdysi delal jako maturitni projekt v MS Visual Basicu 6.

    kotyz avatar 6.7.2009 12:22 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Proc to nedas pod BSD nebo LGPL, kdyz ti GPL smrdi? MIT ani nevim o cem je ...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    =^..^= AmigaPower® avatar 6.7.2009 12:51 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    MIT
    kotyz avatar 6.7.2009 13:23 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Vypada celkem normalne, neni ani moc dlouha.
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    microcz avatar 6.7.2009 14:56 microcz | skóre: 18 | blog: Michalův zápisník | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka

    To je pěkná semestrálka. Ta aplikace aspoň podle toho videa vypadá dost k světu..osobně by se mi i hodila nějaká rychlá, nativní lightweight aplikace na kreslení grafů funkcí abych furt nemusel zapínat matlab :))

    6.7.2009 19:50 michal | skóre: 24 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka

    Na to používám kmplot, dost se podobá tomuto programu, ale umí víc věcí a je součástí KDE4

    xkucf03 avatar 6.7.2009 20:38 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše kmplot

    To je pěkná aplikace. A navíc je pod GPL licencí :-)

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    6.7.2009 19:12 neaktivni | skóre: 24 | blog: neaktivni
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    MIT +1
    6.7.2009 22:39 Ulysses
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka

    MIT +1

    7.7.2009 02:35 xindl | skóre: 2 | blog: SALAM_OLEJKUM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    jen jsem nepochopil jednu věc... Proč používáš GPL soft když ho nemáš rád??? To je jako bych si sám sobě nadával že mám v prdeli strčenej vlastní prst. Nešlo by ho jednoduše vytáhnout???
    Jardík avatar 7.7.2009 03:05 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Proč bys si strkal do prdele vlastní prst? Na to nemáš lidi? :-)
    Věřím v jednoho Boha.
    vain avatar 7.7.2009 07:06 vain | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Jako aby mu tam ten jeho prst strčili? =)
    If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
    =^..^= AmigaPower® avatar 7.7.2009 09:24 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Když už, tak já bych mu tam strčil třeba friťák :-D
    davida avatar 7.7.2009 15:18 davida | skóre: 13 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka

    Ono by mozna stacilo precist si to co je na wiki, nemyslim si ze by to bylo pro lidi kteri nemaji radi GPL

    Martin Stiborský avatar 7.7.2009 13:09 Martin Stiborský | skóre: 26 | blog: Stibiho bláboly | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka

    Moc pěkné!

    Kvík ..
    7.7.2009 15:08 mektige
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Je vidět že jsi si s tím vyhrál, což je super. Jen trochu méně licenčního fanatismu by neškodilo ;-).
    kotyz avatar 7.7.2009 16:13 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Jednou je to jeho tak si s tim muze delat co chce. Taky si to moh kreckovat jen pro vlastni potrebu ...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    xkucf03 avatar 7.7.2009 16:35 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Lincence
    Taky si to moh kreckovat jen pro vlastni potrebu ...

    Zatím zveřejnil jen to video, ne zdrojový kód. Nebo mi něco uniklo?

    Jednou je to jeho tak si s tim muze delat co chce.

    To nepochybně, volba licence je na autorovi. Ale ostatní zase mohou remcat v internetových diskusích a pořádně mu to tam nandat :-D a nakonec ten software ani nemusejí používat… to je zase jejich právo.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Jardík avatar 7.7.2009 17:13 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lincence
    Zatím zveřejnil jen to video, ne zdrojový kód. Nebo mi něco uniklo?
    Zdroják starší verze se strohým GUI, nedokončenými funkcemi a nedokonalým cachováním je někde v zápis Jsem dement a neumím programovat IV. Ta pomalost tam popisovaná je definitivně chyba knihovných funkcí jako tan, log apod. Zdá se, že když pracují s malými čísly, tak jsou nehorázně pomalé. Po tom odevzdání semestrálky tam ještě přidám tu kompilaci do strojového kódu, jak jsem v nějakém minulém zápisu popisoval. Do semestrálky to cpát nechci, aby nebyly problémy, že to nemělo být v assembleru :-)
    Věřím v jednoho Boha.
    kotyz avatar 7.7.2009 17:34 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lincence
    Tak at neremcaj kdyz to nepouzivaji a ani nechteji pouzivat. Remcat umi kazdej a jeste to nikdy nicemu neprospelo ...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    7.7.2009 20:49 michal | skóre: 24 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka

    Asi jsem to nějak nepochopil, ta semestrálka je to že jsi vzal nějakou předprogramovanou třídu kreslení grafů a napsal překladač vzorce + primitivní vykreslování nebo jsi napsal celou tu třídu co používáš na vykreslování grafů sám? Protože mi ten graf přijde strašně podobný tomu kmplotu nebo kplotwidget. Pokud jsi to naprogramoval celé tak jsi fakt dobrej, pokud jsi udělal jen předklady vzorců + nějaké primitivní vykreslování (zkus vykreslit třeba sin(1/x)/x ), tak to je teda nic moc.

    Jardík avatar 7.7.2009 22:42 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Semestrálka - ukázka
    Napsal jsem parser, funkce, widget s primitivním vykreslováním (:-)). sin(1/x)/x to nakreslí spojitě, pokud se to řekněme počítá pro -0.00000001 a 0.00000001. Pokud se to trefí přesně na nulu, tak se to nakreslí nespojitě. S nepřesnými funkcemi se toho hold moc vymyslet nedá. Jestli víte o nějakém rozumném způsobu, jak vymyslet ošetření nespojitých funkcí, můžete klidně poradit.
    Věřím v jednoho Boha.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.