Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Může mi někdo vysvětlit, proč se mi dějou takový hnusný věci? Mám funkci na renderování cache pro funkci:
struct _GfFunctionWidgetPrivate { ... void renderCache() { cairo_t *cr; double x, y; double x_end; double x_px; x = area.x; x_end = area.x + area.width; x_px = 0; // create cairo cr = cairo_create(cache); // set clip rectangle cairo_rectangle(cr, 0, 0, size.width, size.height); cairo_clip(cr); cairo_set_line_width(cr, 1); // set drawing color cairo_set_color(cr, functionColor); bool was_real = false; bool is_real; /*****/ GTimer *t = g_timer_new(); double e; size_t its = 0; double e_total = 0; /*****/ //while (x < x_end) while (x_px <= size.width) { // calculate value for current x x = (x_px * zoom.x) + area.x; xVar->setValue(x); /*****/ g_timer_reset(t); /*****/ y = function.evaluate(); /*****/ e = g_timer_elapsed(t, 0); e_total += e; printf("elapsed %f (%f), zoom %.50f\n", e, (double)its, zoom.x); ++its; /*****/ is_real = Core::Double::isReal(y); // if it is real number, draw the point if (is_real) { // TODO: find better way if (!was_real) { cairo_move_to(cr, x_px, size.height - (y-area.y)/zoom.y); } cairo_line_to(cr, x_px, size.height - (y-area.y)/zoom.y); } ++x_px; //x += zoom.x; was_real = is_real; } /*****/ printf("elapsed total %f\n", e_total); g_timer_destroy(t); /*****/ // stroke the path cairo_stroke(cr); // destroy cairo cairo_destroy(cr); } ... };
Ta je volána vždycky, když se "zoomuje". Vykreslovanou oblast určuje area{ x, y , width, height }
. Zvětšování probíhá tak, že uživatel myší označí oblast a ta se přiblíží (nastaví se area, updatuje zoom (zoom.x = area.width/size.width) a pak se to přerenderuje).
[x+width, y+height] |-----------------------------------------| | | | | | ______ f(x) | | / \ ____ | | _ / \ / \ | | / \_/ \___/ \ | | / \ | |-----------------------------------------| [x,y]
size{width, height}
je velikost widgetu v pixelech.
xVar je proměnná "X", jež je použita v parsované funkci z řetězce. function
je onen výsledek parsování.
evaluate()
je virtuální funkce vracící double, která funkci vyhodnotí pro to "X". Všechny funkce/proměnné/operátory dědí z Evaluable
a implementují právě tu metodu evaluate()
. Výsledkem parsování je stom. V té metodě evaluate()
nikde nealokuju žádnou paměť (sem tam v nějaké "funkci" se něco alokuje na stacku, ale to se hned uklidí), takže tam se paměť nemá šanci ztrácet. Ten strom nikde neměním a je pořád stejný, takže ať zoomuju jak chci, vždy se počítá stejně hodnot (stejně jako šířka widgetu) a vyhodnocuje se naprosto stejný strom.
A tam právě chodil ... to vyhodnocování stromu trvá čím dál déle jak zoomuju a vůbec mi nejde do hlavy proč. Schválně jsem tam hodil GTimer a to mi potvrdilo, že nezdržuje cairo, ale že trvá to evaluate()
víc a víc (při 500 volání evaluate() to dělá až 1,5s při 20 zoomování, což je strašně moc).
Už se mi pomalu chce nadávat na gcc, že nějak podělává virtuální funkce, ale věřím tomu, že je zase chyba v mojí blbosti Co mysíte? Jestli by se našel někdo ochotný pomoct, tak bych uploadnul celej zdroják s Makefile (vyžaduje to jenom gtk/cairo)
Tiskni
Sdílej:
elapsed 0,000002 (1016,000000), zoom 187,94911936114436912248493172228336334228515625000000 elapsed total 0,001775
Mě se taky nezpomaluje (gcc-4.4.0, 64-bit)
Aka duchaplna sebakritika v nadpise
Já si vždycky říkám, k čemu ty jeho prográmky jsou asi tak dobrý. Já bych se u toho unudil k smrti. Ikdyž, sám mám co říkat. Poslední dva dny jsem vymejšlel, jak implementovat rekurzi v SQL.
Musim využít toho, že se bavim s chytřejšíma
Tak mě z nich prosím hned vynech, jo?
Ve Firefoxu je volba View -> Page Style -> No Style. (Jak je to v jiném jazyce, to se ptej experta přes překlady Firefoxu.) Ale jestli tomu jde nadefinovat klávesová zkratka? To netuším. Jsem jenom obyčejnej blbeček z většiny místní verbeže.
Já blbeček jsem.
Jsem pro. Viděl bych to hned vedle toho skóre. Něco jako index PT. Akorát by to chtělo nějak vymyslet ten ranking, aby to číslo (když to bude číslo) bylo vypovídající a zároveň připravené i na budoucí tvrdší kalibr.
Ale možná by se tento enhancement mohl nabídnout již vzniklému Klubu debilů Petra Tomeše. Ten by měl větší šanci to prosadit.
Jo, jo. To zní dobře. Ale na můj vkus je to moc odborný a pro nás retardované dementy to znamená mít po ruce slovník.
Schválně: kdo je víc? Ten, co je polodementní idiot (nebo jak to bylo), nebo ten, který si užívá svou retardaci?
Hlavně nezapomeň, že každý tam bude mít aspoň jeden z většiny místní verbeže, což bude mít negativní dopady co do kilobajtů a uživatelé GPRS budou prskat. :-/
A nebo to udělat konfigurovatelný v profilu.
Pro začátek bych začal tím algoritmem pro ranking a použil patičky. Beztak tam má každej druhej rozměry přirození, tak by tam bylo aspoň něco užitečnýho.
A držíš si štíhlou linii, což je chválihodné.
Neříkej dvakrát! link
-fomit-frame-pointer
Rád bych, ale vůbec tomu tématu nerozumím.
Ubuntu 9.04 - 64bit ...
Tipoval bych, že se to v tom "likéru" rozpustí. A když to vypiješ, tak se v tom rozpustí i tvůj mozek a játra.