Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Může mi někdo vysvětlit, proč se mi dějou takový hnusný věci? Mám funkci na renderování cache pro funkci:
struct _GfFunctionWidgetPrivate { ... void renderCache() { cairo_t *cr; double x, y; double x_end; double x_px; x = area.x; x_end = area.x + area.width; x_px = 0; // create cairo cr = cairo_create(cache); // set clip rectangle cairo_rectangle(cr, 0, 0, size.width, size.height); cairo_clip(cr); cairo_set_line_width(cr, 1); // set drawing color cairo_set_color(cr, functionColor); bool was_real = false; bool is_real; /*****/ GTimer *t = g_timer_new(); double e; size_t its = 0; double e_total = 0; /*****/ //while (x < x_end) while (x_px <= size.width) { // calculate value for current x x = (x_px * zoom.x) + area.x; xVar->setValue(x); /*****/ g_timer_reset(t); /*****/ y = function.evaluate(); /*****/ e = g_timer_elapsed(t, 0); e_total += e; printf("elapsed %f (%f), zoom %.50f\n", e, (double)its, zoom.x); ++its; /*****/ is_real = Core::Double::isReal(y); // if it is real number, draw the point if (is_real) { // TODO: find better way if (!was_real) { cairo_move_to(cr, x_px, size.height - (y-area.y)/zoom.y); } cairo_line_to(cr, x_px, size.height - (y-area.y)/zoom.y); } ++x_px; //x += zoom.x; was_real = is_real; } /*****/ printf("elapsed total %f\n", e_total); g_timer_destroy(t); /*****/ // stroke the path cairo_stroke(cr); // destroy cairo cairo_destroy(cr); } ... };
Ta je volána vždycky, když se "zoomuje". Vykreslovanou oblast určuje area{ x, y , width, height }
. Zvětšování probíhá tak, že uživatel myší označí oblast a ta se přiblíží (nastaví se area, updatuje zoom (zoom.x = area.width/size.width) a pak se to přerenderuje).
[x+width, y+height] |-----------------------------------------| | | | | | ______ f(x) | | / \ ____ | | _ / \ / \ | | / \_/ \___/ \ | | / \ | |-----------------------------------------| [x,y]
size{width, height}
je velikost widgetu v pixelech.
xVar je proměnná "X", jež je použita v parsované funkci z řetězce. function
je onen výsledek parsování.
evaluate()
je virtuální funkce vracící double, která funkci vyhodnotí pro to "X". Všechny funkce/proměnné/operátory dědí z Evaluable
a implementují právě tu metodu evaluate()
. Výsledkem parsování je stom. V té metodě evaluate()
nikde nealokuju žádnou paměť (sem tam v nějaké "funkci" se něco alokuje na stacku, ale to se hned uklidí), takže tam se paměť nemá šanci ztrácet. Ten strom nikde neměním a je pořád stejný, takže ať zoomuju jak chci, vždy se počítá stejně hodnot (stejně jako šířka widgetu) a vyhodnocuje se naprosto stejný strom.
A tam právě chodil ... to vyhodnocování stromu trvá čím dál déle jak zoomuju a vůbec mi nejde do hlavy proč. Schválně jsem tam hodil GTimer a to mi potvrdilo, že nezdržuje cairo, ale že trvá to evaluate()
víc a víc (při 500 volání evaluate() to dělá až 1,5s při 20 zoomování, což je strašně moc).
Už se mi pomalu chce nadávat na gcc, že nějak podělává virtuální funkce, ale věřím tomu, že je zase chyba v mojí blbosti Co mysíte? Jestli by se našel někdo ochotný pomoct, tak bych uploadnul celej zdroják s Makefile (vyžaduje to jenom gtk/cairo)
Tiskni
Sdílej:
elapsed 0,000002 (1016,000000), zoom 187,94911936114436912248493172228336334228515625000000 elapsed total 0,001775
Mě se taky nezpomaluje (gcc-4.4.0, 64-bit)
Aka duchaplna sebakritika v nadpise
Já si vždycky říkám, k čemu ty jeho prográmky jsou asi tak dobrý. Já bych se u toho unudil k smrti. Ikdyž, sám mám co říkat. Poslední dva dny jsem vymejšlel, jak implementovat rekurzi v SQL.
Musim využít toho, že se bavim s chytřejšíma
Tak mě z nich prosím hned vynech, jo?
Ve Firefoxu je volba View -> Page Style -> No Style. (Jak je to v jiném jazyce, to se ptej experta přes překlady Firefoxu.) Ale jestli tomu jde nadefinovat klávesová zkratka? To netuším. Jsem jenom obyčejnej blbeček z většiny místní verbeže.
Já blbeček jsem.
Jsem pro. Viděl bych to hned vedle toho skóre. Něco jako index PT. Akorát by to chtělo nějak vymyslet ten ranking, aby to číslo (když to bude číslo) bylo vypovídající a zároveň připravené i na budoucí tvrdší kalibr.
Ale možná by se tento enhancement mohl nabídnout již vzniklému Klubu debilů Petra Tomeše. Ten by měl větší šanci to prosadit.
Jo, jo. To zní dobře. Ale na můj vkus je to moc odborný a pro nás retardované dementy to znamená mít po ruce slovník.
Schválně: kdo je víc? Ten, co je polodementní idiot (nebo jak to bylo), nebo ten, který si užívá svou retardaci?
Hlavně nezapomeň, že každý tam bude mít aspoň jeden z většiny místní verbeže, což bude mít negativní dopady co do kilobajtů a uživatelé GPRS budou prskat. :-/
A nebo to udělat konfigurovatelný v profilu.
Pro začátek bych začal tím algoritmem pro ranking a použil patičky. Beztak tam má každej druhej rozměry přirození, tak by tam bylo aspoň něco užitečnýho.
A držíš si štíhlou linii, což je chválihodné.
Neříkej dvakrát! link
-fomit-frame-pointer
Rád bych, ale vůbec tomu tématu nerozumím.
Ubuntu 9.04 - 64bit ...
Tipoval bych, že se to v tom "likéru" rozpustí. A když to vypiješ, tak se v tom rozpustí i tvůj mozek a játra.