Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Už jsem dlouho nic nesesmolil, takže něco sesmolím.
Před nějakou dobou jsem se chlubil dalším barevným schématem témata Watercolor Emico, portovaného z Windows XP na GTK se svolením autora. To zelené tématko se mi nějak zošklivilo (moc zelené
), takže nevím, jestli ho dodělám a jestli jen nezveřejním verzi Ergo Blue, s kterou jsem od té doby trochu pokročil. Na bug report sice každý kašle, ale work around v podobě natvrdo nastavených 16x16 png obrázků na launcherech zabírá, na tlačítko menu zabrala 26x26 ikona, která má ve skutečnosti vycentrovaný 16x16 obrázek a vypadá to tak skoro správně (je to stále máznutý, nevím proč, vyzkoušel jsem snad všechny možné velikosti, ale 26x26 vypadá nejlépe).
K tomu jsem si ještě pohrál s Thunarem, jak je vidět na tom prvním odkazovaném desktopu a předchozím screenshotu. Trochu jsem ho opatchoval a udělal ten bar s tlačítky trochu hezčí a použitelnější (možnost zobrazení editačního pole, jedna ikona vlevo místo na pár vyvolených tlačítkách). Ještě tam musím vylepšit pár věciček (jako např. zobrazování mezery místo "%20" v URI a autocomplete) a až to bude, tak dám společně s témátkem i nějaký ten patch. Aby se ale ten řádek s URI/tlačítky zobrazoval jako na screenu, je potřeba podpora v tématu - přidal jsem pár stylů pro ten URI bar, aby to šlo v tématu docela podrobně přizpůsobit. Nejlépe je vhodný pixmap engin, kde si lze do podrobna nastavit co jak s vykreslovat, ostatní enginy jsou na tom v této oblasti docela bídně. Mají přednastavených pár "detail" typů o podle těch kreslí a nové nelze přidat
Každopádně bez podpory v tématu to bude vypadat skoro totožně jako původní URI bar s rozdílem, že na prvním místě bude tlačítko s ikonou zapínající/vypínající editační pole, ostatní tlačítka budou jako před tím, kromě obrázku, který mít nebudou.
Přikládám pár screenshotů a pak ještě můžete juknout na videoukázku fungování URI baru v OGV formátu, jak už je to u mě běžné, je to na rapidu
Tak jsem tam ještě kydnul fíčurku na ořezání hodně dlouhého názvu na těch tlačítkách, přidal tooltipy (aby bylo možné vidět celý název, kuk na nový screenshot) a trošku předělal layout těch tlačítek, takže to žere o trošku míň paměti
Původní:
ThunarLocationButton: GtkAlignment
|
|-- GtkToggleButton
|
|-- GtkAlignment
|
|-- GtkLabel
Teď:
ThunarLocationButton: GtkToggleButton
|
|-- GtkAlignment
|
|-- GtkLabel
Tiskni
Sdílej: