Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Tak dnes byla podruhé (poslední pokus) opravena má semestrálka. Předchozí byla ohodnocena nula body proto, že jsem použil nestandardizované makro __UINT64_C, které je dostupné jen v linuxu/GCC. Opravdu jen za toto jsem poprvé dostal nula bodů. Více viz můj nějaký předchozí zápis.
Ale. Dnes byla po "ohackování" zdrojáků a nějaké době čekání znovu opravena semestrálka. Tentokrát 25.5 bodu (ze 30) s komentářem:
* tan(pi/2); 16331239353195370.0000000000000000 * v dokumentaci chybi, jake vsechny funkce umoznuje * neprisel jsem na jiny zpusob ukonceni nez ^C * nektera mista kodu by si zaslouzila vice komentaru * prace je jinak velmi pekna
Co dodat, jsem spokojen. Jenom dodám pár věcí.
tan(pi/2) pořešit lépe nešel z důvodu nepřesnosti typu double, nepřesnostem funkcí v C/C++ apod. Vynalézat k tomu nekonečně přesnou matematickou knihovnu fakt nebudu
Všechny funkce byly/jsou popsány v souboru README obsaženém v kořenovém adresáři souborů se zdrojákama. Je tam popsán i způsob ukončení, který je ukázán i na 3 vyžadovaných příkladech použití, ale je pravda, že ve zprávě to napsáno nebylo (dokumentací asi je myšlena zpráva).
Komentářů tam opravdu extra moc nebylo
Teď ještě potřebuju poradit, jestli ty zdrojáky můžu zveřejnit. Rád bych totiž konečně věnoval ten kreslič grafů (teď má pár fcí navíc, tohle je starší ukázka), co používá jádro z kalkulačky (ono to teda vlastně je obráceně, kalkulačka využívá původní jádro kresliče).
Tiskni
Sdílej:
Podľa slovenského autorského zákona (a český je v tomto prakticky identický) autorské práva patria iba autorovi a v nijakom prípade nie je možné mu ich zobrať, ani sa ich nemôže vzdať. Maximálne distribučné alebo majetkové práva...
Osobně bych se řídil tímto ustanovením autorského zákona (§60):
Není-li sjednáno jinak, může autor školního díla své dílo užít či poskytnout jinému licenci, není-li to v rozporu s oprávněnými zájmy školy nebo školského či vzdělávacího zařízení.
je navíc otázka, zda by to nebylo v rozporu se zákonemTímhle jsem měl na mysli to, že v některých případech by mohl nastat rozpor mezi vzdělávácím plánem (resp. obecně požadavky školy v rámci výuky) a zákonem. Typicky mě třeba napadá, že by jako úkol mohla být zadána tvorba modulu do linuxového jádra - tam by nevydání pod GPL (a současně vykonávání práv školou) obvykle jistě znamenalo porušení zákona, pokud by nebylo takové dílo z působnosti smlouvy předem vyloučeno.