Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
#!/bin/bash host=192.168.1.1 port=22 user=admin pass=admin capdir=~/pcaps if timeout 5 cat < /dev/null > /dev/tcp/$host/$port; then read -e -r -p "Enter tcpdump filter: " if echo $REPLY | grep -q .; then filter="'!(host $host && port $port) && $REPLY'" else filter="'!(host $host && port $port)'" fi echo "filter: $filter" mkdir -p "$capdir" sshpass -p "$pass" ssh $user@$host -p $port "tcpdump -i eth0 -n -s 0 -U -w - $filter" | wireshark -k -i - -S -b filesize:1000000 -b files:100 -w $capdir/$(date +%s).pcap else exit 1 fiPo spuštění se skript zeptá, jestli chceme zachytávání nějak upřesnit filtrem. Pokud ne, zachytává se všecko. Rourou se celý ten stream přeposílá do lokálního wiresharku, kde už je to krásně čitelné a automaticky se to ukládá do souborů. Pokud je připojení od routeru k nám rychlejší jak od routeru ven, dá se tcpdumpu říct aby neořezával pakety (to je ten přepínač
-s 0
). sshpass je pro lenochy, kteří jsou zhnilí zadávat heslo ručně. Ring buffer se zas hodí, aby nám náhodou nedošlo místo na disku když by byl na routeru nějaký extra veliký provoz.
Pár vad na kráse to ale má. Po ukončení wiresharku se musí v xtermu zmáčnout Ctrl-C aby se skript ukončil. Automaticky to odfiltrovává pryč ssh port na rozhraní na které se připojujeme, abysme router nezadosovali. Teoreticky by mohlo stačit přesunout ssh port na nějaké vysoké random číslo pokud by nás zajímaly přístupy na port 22 z naší strany. Ale mě to zatím stačí jak to je.
EDIT: skript jsem dodatečně trochu poupravil, kdyby to někoho napadlo zkoušet. Přidal jsem na začátek test, který celý skript hned ukončí pokud není cílový host dostupný a odstranil to zbytečné přesměrování za grepem díky připomínce v komentáři.
Tiskni
Sdílej:
sshpass je pro lenochy, kteří jsou zhnilí zadávat heslo ručně.Ne, na to slouží SSH klíče.
if echo $REPLY | grep . > /dev/null; then1) grep má přepínač -q, 2) tohle se dělá if [ -z "$REPLY" ]
grep -q
bude si elegantnější jak to přesměrovávat. Dík za tip. Ale ten [ -z "$REPLY" ]
je naprd v tom, že když uživatel napíše mezeru místo nějakých viditelných znaků, tak proměnná $REPLY nebude prázdná a ten test vrátí false. Proto tam mám to echo bez uvozovek s grepem.
Co se stane, kdyz do toho nekdo jako filtr zada treba ; echo rm -rf /somedirtcpdump vyhodí error:
tcpdump: illegal token: ;a wireshark:
** (wireshark:153454) 23:31:19.467539 [Capture MESSAGE] -- Capture Start ... ** (wireshark:153454) 23:31:19.761040 [Capture MESSAGE] -- Error message from child: "End of file on pipe magic during open.", "" ** (wireshark:153454) 23:31:22.004636 [Capture MESSAGE] -- Capture stopped.Taky mi to moc hlava nebere jakto že se to rozexpanduje, ale bez těch jednoduchých uvozovek mi ten skript nechce fungovat. Si zkus zakomentovat ten poslední řádek aby se nic nespustilo a uvidíš.
sh: syntax error: unexpected "("