Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Byl jsem svědkem nahrazení příšerného ADSL winmodemu rozumnějším Asus 600g. Ten má i bezdrátovou podporu (2,5 GHz samozřejmě) a instalace je celkem bezbolestná a nestála by za zápis do blogu. Dočetl jsem se však, že má i telnetové rozhraní a neodolal jsem tomu, podívat se dovnitř ...
Po přitelnetění na vás vyskočí menu 1-fň. Chvíli jsem hledal kudy z nudy až jsem napsal sh a voila - busybox ve vší (téměř) kráse. Bez taru, findu či něčeho takového, takže šup tam s fleškou, která se přimountuje jako /var/harddisk a cp -r ... Ještě než s úlovkem odcházím k další analýze dáme sysinfo:
Number of processes: 38 7:19pm up 4 days, 6:12, load average: 1 min:0.01, 5 min:0.21, 15 min:0.23 total used free shared buffers Mem: 13436 10448 2988 0 504 Swap: 0 0 0 Total: 13436 10448 2988Nic zvláštního. O to větší překvapení mne čekalo v adresáři /etc.
/etc/group: root::0:root,admin,support,user
Hmm, tři uživatelé ve skupině root. FTP je zakázáno, rootovo heslo znám, ale kdo je ten support ?
/etc/passwd mě utvrdil v mém podezření:
admin:********:0:0:Administrator:/:/bin/sh support:********:0:0:Technical Support:/:/bin/sh user:********:0:0:Normal User:/:/bin/sh nobody:********:0:0:nobody for ftp:/:/bin/shsupport má normálně vytvořené heslo a hash se liší od zbývajícíh 4. A co tu dělá uživatel nobody s neprázdným heslem ???
Opravte mne, jestli se pletu, ale rozumím tomu tak, že chlapci z Asusu mají drobné backdoory :-o.
Tiskni
Sdílej:
# cat /etc/passwd root:x:0:0:Root,,,:/:/bin/sh