Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
subjektivně měl už před testem vyhrát linux...To není test. To je shrnutí zkušeností. A snad už každý dobře ví, že když mi na Linuxu něco vadí, tak to klidně řeknu - nejsem (slovy JXP) "modlič"
strašlivě záleží na tom, CO běžíSamozřejmě. Proto srovnávám srovnatelné, a uvedl jsem i příklady. Všechno jsou to programy, které v kernel mode moc času netráví. Navíc, pokud je jádro zkompilované jako preemptivní, neměly by ani programy trávící v něm hodně času dělat problémy - ledaže by příslušný modul psalo prase a zbytečně by se někde něco zamykalo na dlouhou dobu. A tomu moc nevěřím, leda u nějakých exotických driverů.
Nelze si nevšimnout slova NYNÍ vě větě: "Oba systémy jsou nyní srovnatelně stabilní."To je důležité. Poslední jádra 2.4 byla velice stabilní. Naopak ta časná 2.6 (do nějakého 2.6.9) byla špatná, např. připojení foťáku způsobovalo zatuhnutí apod. Proto hovořím o současnosti (těchto dnech).
A snad už každý dobře ví, že když mi na Linuxu něco vadí, tak to klidně řeknu - nejsem (slovy JXP) "modlič"diky Bohu za takove...diky nim se Linux vyviji. Dobry blogpost.
Naopak ta časná 2.6 (do nějakého 2.6.9) byla špatná, např. připojení foťáku způsobovalo zatuhnutí apod.hm, a bylo to tím jádrem nebo nekvalitním hardware, na který už je v novější verzi workaround?
Výpočtové procesy nevadí, i když je jich víc.No jo, ale proč mi ryze výpočetní proces (můj program, tedy vím, co se uvnitř děje) na Windows tak brzdí všechno ostatní (i když běží na pozadí a nepoužívá grafiku)?
no, me ted ve fedora pada KDE co jako hrusky... GCC4 si s KDE vuuuubec nerozumi.noo ... pokud se nepletu, Mandriva už je nějaký čas kompilovaná GCC 4 - a KDE mi v ní nepadá ...
Včera som čítal článok o inštalácii Fedora Core vs. revolučne najlepšie Windows XP. Áno bolo to na tom blogu...Včera na blogu RH četl blogpost o instalaci Fedory vs. XP
Dozvedel som sa, že Fedora Core 4 si vypýta až 550 MB Updatov po inštalácii, zato Windows XP so service packom 2 a perfektne vyladený programom nLite si stiahne tých updatov len 30 MB. Wou, tak načo sú nám potomNo od opravdového odborníka se dozvěděl opravdu odborné věci (sory, nemohl jsem si pomoci
Som myslel, že článok bude nadväzovať na tú inštaláciu, ale nie... Tak by si teda mohol doplniť do tohto svojho článku inštalačné dojmy a updatovanie systému, nech môžeme porovnať, že čo že si to ta Fedora chce ťahať :)Nejdřív jsem si myslel, že si tě spletl s RH, ale ten smajlík na konci dává tušit, že je míněné ze srandy.
To, prečo si samozrejme Linuxové distribúcie ťahajú X vecí viem, keďže ich používam nejaký ten piatok.Tohle bude pravděpodobně reakce na mě.
Tiskni
Sdílej: