Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tuhle informaci jsme zjistli ve škole až dneska, zatím to byly jenom spekulace. S INDOŠem jsme skončili hned jak to šlo, ale připojení k internetu jsem nechali od tehdejšího Telecomu na základě smlouvy s MŠMT. Jsem zvědavý, jestli O2 bude schopno převést tu službu přímo na školu - viděl bych to tak, že by s námi uzavřeli individuální smlouvu, kde by zůstala zachována dnešní konektivita a služby a my bychom byli plátci. Ale obávám se, že tak snadné to nebude
Nejvíc mě na tom štve, že kompetentní orgány mlčí a školy musí improvizovat. O poslancích raději neřeknu nic, protože neznám sprostší slovo než-li "poslanec".
Jinak mam pocit, ze nejaky operator dostal licenci s podminkou, ze bude skolam davat inet zdarma.Nebyl to Český Mobil (Oskar, dnes Vodafone)? Něco takového ale určitě bylo. Jinak asi nejvýhodnější možností připojení pro školy je CESNET. Např. do 8 Mb/s to stojí 3400 Kč/měs. + náklady na "poslední míli". Problém je jen v tom, že do řady měst zatím nevede žádný spoj. Ale to není problém, pokud je ve městě více škol, lze tam tento spoj relativně snadno vytvořit (některá menší města jsou takto připojena).
Tiskni
Sdílej: