Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Ahoj, je mezi námi nějaký správce školní sítě, který využívá připojení O2 v rámci prováděcí smlouvy o centrálně hrazeném zajištění připojení do KIVS (snadno rečeno Internet do škol zdarma)?
Potřeboval bych nějaké informace o dalším postupu na vaší škole, až nás 1.1.2007 odstřihnou od internetu.
U nás ve škole je to průser, protože můžeme využít pouze a jenom služby O2 - kabelovka ani wifi neni v dosahu. A O2 jak známo si dává se svými službami pěkně načas. Budu vděčný za všechny informace, připomínky, nápady i zákulisní drby (na MŠMT je mrtvo, informace máme pouze z www.ceskaskola.cz a www.e-gram.cz).
Update 21.12.
Takzě poslední informace jsou takové, že MŠMT intenzivně jedná o dalším řešení, údajně nás O2 1.1.2007 neodpojí, a proto by školy neměly zatím nic dělat a mají čekat... Co se ve skutečnosti vyjedná, je ve hvězdách.
Tiskni
Sdílej:
Tuhle informaci jsme zjistli ve škole až dneska, zatím to byly jenom spekulace. S INDOŠem jsme skončili hned jak to šlo, ale připojení k internetu jsem nechali od tehdejšího Telecomu na základě smlouvy s MŠMT. Jsem zvědavý, jestli O2 bude schopno převést tu službu přímo na školu - viděl bych to tak, že by s námi uzavřeli individuální smlouvu, kde by zůstala zachována dnešní konektivita a služby a my bychom byli plátci. Ale obávám se, že tak snadné to nebude
Nejvíc mě na tom štve, že kompetentní orgány mlčí a školy musí improvizovat. O poslancích raději neřeknu nic, protože neznám sprostší slovo než-li "poslanec".
Jinak mam pocit, ze nejaky operator dostal licenci s podminkou, ze bude skolam davat inet zdarma.Nebyl to Český Mobil (Oskar, dnes Vodafone)? Něco takového ale určitě bylo. Jinak asi nejvýhodnější možností připojení pro školy je CESNET. Např. do 8 Mb/s to stojí 3400 Kč/měs. + náklady na "poslední míli". Problém je jen v tom, že do řady měst zatím nevede žádný spoj. Ale to není problém, pokud je ve městě více škol, lze tam tento spoj relativně snadno vytvořit (některá menší města jsou takto připojena).