Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jak jsem nakonec zprovoznil scanner, který je součástí multifunkčního zařízeni EPSON RX425
Po instalaci Archlinuxu, mě jako začátečníka, který přešel s distribuce Mandriva 2007.0, čekalo pár překvapení. Mezi ně samozřejmě patří absence "klikátek" a práce v příkazové řádce, ale hlavně zprovoznění některých zařízení či hardware, jako televizní karta, bluetooth, tiskárna, scanner.. atd.
Nejprve jsem se přidal do skupiny SCANNER
$ gpasswd -a uzivatel scanner
abych se ujistil, že je zařízení správně připojeno, výpis příkazu lsusb
$ lsusb
Bus 004 Device 002: ID 04b8:080f Seiko Epson Corp. Stylus Photo RX425 scanner
následně příkaz sane-find-scanner
$ sane-find-scanner
found USB scanner (vendor=0x04b8 [EPSON], product=0x080f [USB MFP]) at libusb:004:002
dále příkaz scanimage -L, který mě ale nepotěšil
$ scanimage -L
No scanners were identified. If you were expecting something different,
check that the scanner is plugged in, turned on and detected by the
sane-find-scanner tool (if appropriate)
Tak jsem začal hledat po fórech, ale návody co jsem našel mi nepomohly. Optimisticky nezněl ani tento dotaz ve zdejší poradně.Nechal jsem se však inspirovat tímto dotazem a nabootoval jsem livecd Mandriva 2007.1 One
v distribuci Mandriva 2007.1 jsem opět zadal příkaz sane-find-scanner
$ sane-find-scanner
found USB scanner (vendor=0x04b8 [EPSON], product=0x080f [USB MFP]) at libusb:005:002
dále scanimage -L a scanner je zde
device `epkowa:libusb:005:002' is a Epson Stylus Photo RX420/RX425/RX430 flatbed scanner
v Mandriva linuxu byl v etc/sane.d/dll.conf na konci řádek epkowa
v Archu ne. Přidání řádku a vytvoření souboru epkowa.conf (překopírování s mandriva linuxu) nepomohlo. Nakonec, jsem v etc/sane.d/dll.conf ponechal jen epson
podobně jako autor tohoto dotazu a v etc/sane.d/epson.dll odkomentoval tyto řádky:
usb
usb 0x4b8 0x110
usb /dev/usbscanner0
usb /dev/usb/scanner0
řádek (ID zařízení) usb 0x4b8 0x110
jsem přepsal na usb 0x4b8 0x080f
dle výpisu příkazu lsusb (nebo taky sane-find-scanner)
A výsledek ?
$ sane-find-scanner
found USB scanner (vendor=0x04b8 [EPSON], product=0x080f [USB MFP]) at libusb:004:002
$ scanimage -L
device `epson:libusb:004:002' is a Epson RX425 flatbed scanner
Neinstaloval jsem iscan. Scanner pracuje bez problému v Xsane, Kooka, Gimp,..
Tak snad to někomu pomůže. Jsem začátečník, možná se tomu budu za nějakou dobu smát, ale mám prostě radost, že mi scanner funguje.
Tiskni
Sdílej:
Takové malé rýpnutí: já myslel, že se odchází od distribuce, kde něco nefunguje a ne naopakAle kdepak. Odchází se od distribuce tehdy, když se člověk začne nudit - hlavně tehdy, když je konečně všechno nastaveno a funguje a funguje a funguje... Co pak s načatým večerem?
Takové malé rýpnutí: já myslel, že se odchází od distribuce, kde něco nefunguje a ne naopakNo jo, rejpy rejpy