Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Jak jsem nakonec zprovoznil scanner, který je součástí multifunkčního zařízeni EPSON RX425
Po instalaci Archlinuxu, mě jako začátečníka, který přešel s distribuce Mandriva 2007.0, čekalo pár překvapení. Mezi ně samozřejmě patří absence "klikátek" a práce v příkazové řádce, ale hlavně zprovoznění některých zařízení či hardware, jako televizní karta, bluetooth, tiskárna, scanner.. atd.
Nejprve jsem se přidal do skupiny SCANNER
$ gpasswd -a uzivatel scanner
abych se ujistil, že je zařízení správně připojeno, výpis příkazu lsusb
$ lsusb
Bus 004 Device 002: ID 04b8:080f Seiko Epson Corp. Stylus Photo RX425 scanner
následně příkaz sane-find-scanner
$ sane-find-scanner
found USB scanner (vendor=0x04b8 [EPSON], product=0x080f [USB MFP]) at libusb:004:002
dále příkaz scanimage -L, který mě ale nepotěšil
$ scanimage -L
No scanners were identified. If you were expecting something different,
check that the scanner is plugged in, turned on and detected by the
sane-find-scanner tool (if appropriate)
Tak jsem začal hledat po fórech, ale návody co jsem našel mi nepomohly. Optimisticky nezněl ani tento dotaz ve zdejší poradně.Nechal jsem se však inspirovat tímto dotazem a nabootoval jsem livecd Mandriva 2007.1 One
v distribuci Mandriva 2007.1 jsem opět zadal příkaz sane-find-scanner
$ sane-find-scanner
found USB scanner (vendor=0x04b8 [EPSON], product=0x080f [USB MFP]) at libusb:005:002
dále scanimage -L a scanner je zde
device `epkowa:libusb:005:002' is a Epson Stylus Photo RX420/RX425/RX430 flatbed scanner
v Mandriva linuxu byl v etc/sane.d/dll.conf na konci řádek epkowa
v Archu ne. Přidání řádku a vytvoření souboru epkowa.conf (překopírování s mandriva linuxu) nepomohlo. Nakonec, jsem v etc/sane.d/dll.conf ponechal jen epson
podobně jako autor tohoto dotazu a v etc/sane.d/epson.dll odkomentoval tyto řádky:
usb
usb 0x4b8 0x110
usb /dev/usbscanner0
usb /dev/usb/scanner0
řádek (ID zařízení) usb 0x4b8 0x110
jsem přepsal na usb 0x4b8 0x080f
dle výpisu příkazu lsusb (nebo taky sane-find-scanner)
A výsledek ?
$ sane-find-scanner
found USB scanner (vendor=0x04b8 [EPSON], product=0x080f [USB MFP]) at libusb:004:002
$ scanimage -L
device `epson:libusb:004:002' is a Epson RX425 flatbed scanner
Neinstaloval jsem iscan. Scanner pracuje bez problému v Xsane, Kooka, Gimp,..
Tak snad to někomu pomůže. Jsem začátečník, možná se tomu budu za nějakou dobu smát, ale mám prostě radost, že mi scanner funguje.
Tiskni
Sdílej:
Takové malé rýpnutí: já myslel, že se odchází od distribuce, kde něco nefunguje a ne naopakAle kdepak. Odchází se od distribuce tehdy, když se člověk začne nudit - hlavně tehdy, když je konečně všechno nastaveno a funguje a funguje a funguje... Co pak s načatým večerem?
Takové malé rýpnutí: já myslel, že se odchází od distribuce, kde něco nefunguje a ne naopakNo jo, rejpy rejpy