Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
za firmení pc si odpovídá každý sámTo není pravda. Zodpovědný je ředitel či jiný statutární zástupce. A ten, pokud se má aspoň trochu rád, tuto povinnost přesune na nějakého správce (ať už mu říká, jak chce). My používáme v práci FastStoneImageViewer, jelikož jsme nevýdělečná státní organizace, ale je dost nenažraný a pomalý, tak ho postupně, jak mám čas, zaměňuji za Google Picasa, který by měl být (pokud jsem něco někde škaredě nepřehlédnul) úplně v pohodě.
jelikož jsme nevýdělečná státní organizace
To by mně celkem zajímalo, jak se pozná, že organizace je nevýdělečná (asi to má napsáno v zřizovací listině), jak moc se nekryje význam českého slova nevýdělečný a anglického noncommercial v právním kontextu (nabyl jsem dojem, že government, municipality apod. podle U.S. práva se nepovažují za noncommercial).
A nakonec licenci tohoto konkrétního programu neznám, ale na webu píšu Free for Home Users
, což podle použití v jakékoliv organizaci vylučuje.
ale na webu píšu Free for Home Users,Když se to tam objevilo (dřív to tam nebylo), tak jsem se toho docela leknul, ale v samotné licenci je to psáno stále stejně.
jak moc se nekryje význam českého slova nevýdělečný a anglického noncommercial v právním kontextu (nabyl jsem dojem, že government, municipality apod. podle U.S. práva se nepovažují za noncommercial).Tož to je otázka. Zatím to nikomu nevadilo, tak až jednou někdo směrodatně prohlásí, že to používat nemůžeme, dám to pryč (nepředpokládám, že by nás za tohle v daném případě pokutovali, protože opravdu záleží jen na výkladu - jak to myslel autor při psaní licence, to netuším). A když jsem ho kdysi objevil, tak jsem si skutečně oddechnul (v plné víře, že nedělám chybu), že jsem našel program, do jehož licence se nějak napasujeme
Tož to je otázka. Zatím to nikomu nevadilo, tak až jednou někdo směrodatně prohlásí, že to používat nemůžeme, dám to pryč (nepředpokládám, že by nás za tohle v daném případě pokutovali, protože opravdu záleží jen na výkladu - jak to myslel autor při psaní licence, to netuším). A když jsem ho kdysi objevil, tak jsem si skutečně oddechnul (v plné víře, že nedělám chybu), že jsem našel program, do jehož licence se nějak napasujemeOno to není jednoduché, i pokud by bylo jasné, že musí jít o "nevládní" neziskové organizace. Jsou například neziskové organizace (nadace, občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, případně zatím neexistující "Rathovy" nevládní neziskové nemocnice), ve kterých má přitom stát, kraj nebo obec přímo nebo nepřímo nějaký podíl nebo členství. Jak by se to pak posuzovalo?
Pojem non-profit organisation je v americkém právu celkem zavedený pojem, avšak na takovou organizaci jsou kladeny jisté povinnosti (jako je doložení každoroční zprávy registračnímu úřadu apod.), takže je otázka, jestli na to lze napasovat podobné organizace z jiných zemí, které takové povinnosti nemají.
Samozřejmě základní definice, že nevýdělečná organizace nevyvádí (přebytečné) příjmy z firmy pryč vlastníkům, je celkem pochopitelná, leč třeba v českém prostředí těžko dokazatelná.
Samozřejmě základní definice, že nevýdělečná organizace nevyvádí (přebytečné) příjmy z firmy pryč vlastníkům, je celkem pochopitelná, leč třeba v českém prostředí těžko dokazatelná.U nás existuje několik typů organizací, které by se daly považovat za nevýdělečné (neziskové):
FastStone Image Viewer is free for personal and educational (including non-profit organization) use. In these cases, you are granted the right to use and to make an unlimited number of copies of this software.
Zdravím, tak jsem dnes koukal na SW, co "spolupracuje" s DS.S Dělnickou Stranou?