Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Naše oblíbená značka bývalo rybízové víno Sambucci. Bylo to jen o dvě kačky dražší než jabčák, a člověk po tom skutečně sám bučel.
A to nemluvím o takových perlách, jako byl například Alpský Ryzlink - do litru jabčáku se nalila malá flaška Alpy. Jo jo, to nás ještě hřálo mládí a láska k Sovětskému Svazu...
No to musí být hodně zajímavé pití . U nás se Šakalí dech vyrábí tak, že se vezme kafe (jako na turka) a místo vroucí vody se to zalije skoro vroucím Rumem, respektive, podle norem EU, Tuzemákem. Je otázka, který z obou Dechů bude víc smrtící...
Těch "čůč" bylo mnoho druhů a co kus, to originál. Některé se jen objevilo, prodalo a zmizelo (Šumavké bylo ovšem stálice).
Není divu. V JéZéDé se muselo uklidit. Tak všechno shnilý ovoce, plesnivý brambory, nějaká ta myš a starý montérky... to se naházelo do téměř prázdný, rezavý vany na močuvku, zasypalo cukrem a nechalo vykvasit. Pak už jen stočit, na to nálepku: "Pravé a lahodné, přírodní ovocné víno" a už to jelo.
Tedy tajemství výroby čůča je známe. a) Nesmí tam přijít ani kousek ničeho kvalitního a nezkaženého. b) Hodně cukru!
Je tu ovšem již kolegy nadhozený problém. Je výroba a skladování čuča slučitelná s bojem s terorismem, smlouvou o nešíření zbraní hromadného ničení, principem předběžné opatrnosti, zákonem na ochranu zvířat, mírovýma dohodama...
Něco mi i napovídá, že vidět to nějaká ta EU norma, tak by jí klepla pepka.
tak Šumavské bylinné víno je zde
http://www.sumavske-bylinne.cz/
oblíbená chuť
vůně šumavských bylin
příznivá cena
To co je nabízeno jako Šumavské víno, nemá s původním mnoho společného. Jestli vůbec něco. Je to jako Kofola bez kofeinu, nebo Chito bez chininu. Původní chutě těchto limonád asi pamatujeme už jen my nad 50.
Dobrý den,
pokud to po 10 letech není již passé – mohu poprosit o ofocení etikety a postnutí sem nebo na info@sumava-litera.eu? Regionální kulturní dědictví nás v rámci festivalu Šumava Litera velmi zajímá.
Předpokládám, že to byla litrová lahev a musí to být nějaká poslední edice z konce 80./počátku 90. let, protože ještě v r. 1986 byla cena 14 Kčs a text uváděl "obsahuje výtažky 22 vybraných bylin".
Díky za případnou reakci a vše dobré.
Tiskni
Sdílej: