Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Svého času jsem zde plácnul blogpost s názvem Nokia 61 - aktualizace firmware aneb dýchlo na mě peklo, do kterého jsem odlil stress naakumulovaný během této operace. Tehdy vše přes infarktové chvilky dopadlo dobře. Bohužel, pokus o upgrade na firmware verze 3.0633.09.04 neklapnul.
Protože už mě opravdu vytáčelo, že po každém odpojení od wi-fi se telefon restartnul. Kdyby to nabíhalo alespoň tak rychle jako moje stará Nokia, nebo běhaly nějaké kontrolní výpisy, jako když bootuje Linux, palčert, alespoň bych mohl zjistit kde to vázne. Ale takhle?
Stáhnul jsem oficiální software pro upgrade firmware z nokia.com. Telefon se nadetekoval správně a začalo to stahovat. CDMA není nejrychlejší připojení pro stahování 40MB, tak jsem to nechal jet. Ostatně psali na tom svém oficiálním webu - během operace do toho raději nevrtat. Po nějaké chvíli jsem slyšel nějaká zapípání.. Říkám si: "AHA!" No jenže soft hlásí že to neklaplo a na telefonu "Test mode". Tak honem nakouknu do FAQ - prý normální situace, natvrdo vypněte a zapněte. Tak jsem vyndal baterku..
A má E61 se tím okamžikem dostala do pernamentního kómatu. Nepomohlo nic, tak jsem v pondělí naklusal do oficiálního NOKIA servisu s pocitem naprostého pablba. Musím však říct, že servisák mě uklidnil, protože jeho informace že "při pokusu o uprade firmware VŽDY první mobil umírá, takže úplně normální situace". S ulehčením jsem vypochodoval a teď jen čekám kdy se mi vrátí ze servisu zpět. Naštěstí by ta oprava měla spadat pod záruku, protože byl použit oficiální soft poskytovaný výrobcem veřejně na webu.
Tiskni
Sdílej: