Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Dnes ráno přinesla kolegyně do práce CD s tím zda by šlo nějak rozchodit pod linuxem. (Náš šéf jí totiž v rámci svého křižáckého tažení proti nevěřícím widlákům suverénně nainstaloval na domácí komp linux - bohužel ovšem SuSE.) Vzal jsem to jako výzvu a protože čas od času narážím na reakce lidí co si zoufají nad tím, že si výukové CD mohou spouštět jen na MS, věnuji tento blogpost podobně postiženým.
Nejprve tedy k předmětu testu. Bylo jím výukové CD Become a History Explorer a rozjel jsem ho - jak jinak - pod wine.
Nejprve jsem instalační CD připojil. Kromě souboru setup.exe
tam byl ještě soubor setup.jar
Ovšem postup instalace neodpovídá zcela klasickému spuštění přes setup.exe
. Tedy ano, spouští se tento soubor, ale ne přes příkaz wine, ale přes wineconsole
. A navíc se mu musí předat parametr "-console" Takto:
user@stroj:~$ wineconsole /media/cdrom/setup.exe -console
Instalace tedy probíhá na konzoli a během ní jste dotazováni na nejrůznější věci, takže je třeba trošku koukat na co se vás to ptá. Po skončení instalace se nenechte zaskočit ev. chybovou hláškou, protože vlastní spouštění pak budete provádět stejně přes příkaz wine
user@stroj:~$ wine .wine/drive_c/Program\ Files/DK/Become\ a\ History\ Explorer/DKCode/HISTEX.exe
Vlastní aplikace je udělaná ve flashi. Ovšem doporučuji vám před jejím spuštěním nastavit si přes winecfg
aby se spouštěla v rámci omezené plochy, protože pokud to necháte na okenním manažeru, tak i když zvolíte spuštění v okně, se vám rozplácne přes celý monitor. A to je vše.
Tiskni
Sdílej: