Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Dnes ráno přinesla kolegyně do práce CD s tím zda by šlo nějak rozchodit pod linuxem. (Náš šéf jí totiž v rámci svého křižáckého tažení proti nevěřícím widlákům suverénně nainstaloval na domácí komp linux - bohužel ovšem SuSE.) Vzal jsem to jako výzvu a protože čas od času narážím na reakce lidí co si zoufají nad tím, že si výukové CD mohou spouštět jen na MS, věnuji tento blogpost podobně postiženým.
Nejprve tedy k předmětu testu. Bylo jím výukové CD Become a History Explorer a rozjel jsem ho - jak jinak - pod wine.
Nejprve jsem instalační CD připojil. Kromě souboru setup.exe
tam byl ještě soubor setup.jar
Ovšem postup instalace neodpovídá zcela klasickému spuštění přes setup.exe
. Tedy ano, spouští se tento soubor, ale ne přes příkaz wine, ale přes wineconsole
. A navíc se mu musí předat parametr "-console" Takto:
user@stroj:~$ wineconsole /media/cdrom/setup.exe -console
Instalace tedy probíhá na konzoli a během ní jste dotazováni na nejrůznější věci, takže je třeba trošku koukat na co se vás to ptá. Po skončení instalace se nenechte zaskočit ev. chybovou hláškou, protože vlastní spouštění pak budete provádět stejně přes příkaz wine
user@stroj:~$ wine .wine/drive_c/Program\ Files/DK/Become\ a\ History\ Explorer/DKCode/HISTEX.exe
Vlastní aplikace je udělaná ve flashi. Ovšem doporučuji vám před jejím spuštěním nastavit si přes winecfg
aby se spouštěla v rámci omezené plochy, protože pokud to necháte na okenním manažeru, tak i když zvolíte spuštění v okně, se vám rozplácne přes celý monitor. A to je vše.
Tiskni
Sdílej: