Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Zkouším si takhle debianizovat wine, a napadlo mě - když už tady na to téma padla zmínka - že se kouknu jak je udělaný source balík pro tu verzi která je v unstable.
Tak jsem si stáhnul zdrojové balíky a začal studovat, když tu mi padnul do oka v diffu souborek s názvem amd64.tar.lzma.uu
o velikosti téměř 14MB. Copak v něm asi je? Že by nějaké proprietární knihovny? Chvilka laborování a s úžasem jsem zjistil že jsou v něm již zkompilované všechny binárky. Tak takový source balíček je opravdu unikátní, neboť řečeno s klasikem - jeho smysl mi uniká.
Vcelku chápu že jeho tvůrce chtěl vydláždit cestu těm co budou po něm tento balík přebalovat. Ale dosud jsem měl za to, že zdrojové balíky jsou určené především k tomu aby byla možná rekompilace, nejenom přebalení binárek. Pochopil bych to ještě u balíků s firmware - u těch není co kompilovat, ale u wine?
Každopádně už mi je jasné proč nikoho nepálí selhávající pokusy o rekompilaci u jiných balíků, které se snaží hledat stejné 32bitové knihovny jako jsou třeba pro kompilaci wine. Tím, že si je žádná rekompilace nevynucuje (bodejť by taky jo, dají se taky vrazit do systému natvrdo, mimo balíčkovací systém) tak je ani nikdo nebalí. Ovšem taková rekompilace také neřeší problémy vzniklé kompilací s jinými knihovnami, atp.
No konec konců, uživatelům to může být jedno - pokud jim to funguje.. ale já si raději udělám balík vlastní.
Tak se zdá že jsem se pěkně blamoval.. Protože při bližším prohloubání těch "binárek" to spíš vypadá jako wrappery.. I když stejně je to nějaké divné, protože něco z toho jsou binární soubory a něco skripty.
Tiskni
Sdílej: