Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
[...] a vubec, je skoda, ze nemame nikoho, kdo by mohl vystupovat za Linux... [...]
Kdyz jsem s nimi mluvila pred rokem, meli premigrovano radove desitky stanic, letos to budou nejspis radove stovky.
Předpokladám desítky a stovky tisíc ...
Btw. jak je to opravdu v tom Bavorsku?Projektstand September 2007 Shrnul bych to asi takto: 1) Jde o dost mamutí projekt změny v prostředí městské správy velkoměsta, navíc německým úřednickým stylem, kdy se evidentně bazíruje na vypracování dokonalého řešení než se vůbec začne implementovat a předpilotních fázích pilotních fází a předschvalování předběžného schvalování - různé klasické řehtání úřednického šimla (a politické hrátky) eingeschlossen - nicméně taky je jako takový nakonec schválen a běží, a proto od projektu teď upustit je pro německého úředníka nejméně stejně tak nepředstavitelné jako bylo na počátku projekt zahájit
Date: pátek 02 březen 2007 15:32 From: Jurečková Ivanka <Ivanka.Jureckova@msmt.cz> To: pavel@kregion.cz Vážený pane, na základě konzultací s kompetentními pracovníky MŠMT Vám mohu sdělit následující: jednotlivá ministerstva nemohou samostatně rozhodovat o výběru systému elektronické komunikace s veřejností a vybraný systém musí být minimálně pro ústřední orgány státní správy kompaktibilní, tedy jednotný. Zavedení i provoz a rozvoj KAŽDÉHO systému není nikdy pro provozovatele bezplatný a ve prospěch Microsoftu - ve srovnání se systémem Linux - hovoří i zkušenost ze SRN: Před více než rokem se třetí největší německé město Mnichov rozhodlo vyměnit Windows NT za Linux (projekt byl nazván LiMux) a měl přinést na 14000 počítačů operační systém Linux. Již ale na začátku roku 2004 Mnichov zveřejnil informaci, že Linux je fakticky dražší než Windows. Proto nyní Mnichov oznámil, že proces "migrace" na Linux byl zastaven, a to nejen z finančních důvodů, ale i z obavy před 283 patenty, které může Linux podle společnosti Open Source Risk Management porušovat. S pozdravem PhDr.Iva Jurečková,CSc., úsek stížností a žádostí o informace na MŠMT ZDROJ4) Na podobné úřednické "chvaty a hmaty" k pacifikaci kverulujících občanů je asi výhodnější odpovídat příklady úspěšné implementace Linuxu v Česku.
linux je jako dosnedávno jsem se svým bratránkem zapředl rozhovor o linuxu a on se mě zeptal co používám na prohlížení webu. Poté co jsem mu odpověděl, že firefox tak naprosto vážně poznamenal, cituji: "netušil sem, že existuje textová verze". No pobavil mě tím fest, ale obávám se, že spousta lidí to má takhle spojený.
Přečetl jsem si zmiňovaný odkaz několikrát a nevidím na něm nic špatného. Může tu někdo řádek po řádku dokázat, v čem se daný úředník plete? Ujal se Novell oo.org? Ujal. Je to komerční firma (s cílem vydělat max.)? Je. Co myslí tou podporou nevím, ale z prstu si to asi nevycucal.On to ale píše v tom smyslu, že se firma Novell ujala celého Linuxu, a že to znamená, že si od ní musíte koupit podporu, jinak nemůžete Linux v takové instituci používat. A dál píše o OpenSource, OpenStandards, OpenFormat – co to je? ODF je jediný z těch formátů standardizovaný, a ten úřad by měl přijmout buď všechny, nebo informovat dopředu, že přijímá jenom některé (a to jedině pokud k tomu má nějaký vážný důvod).
On to ale píše v tom smyslu, že se firma Novell ujala celého Linuxu, a že to znamená, že si od ní musíte koupit podporu, jinak nemůžete Linux v takové instituci používat.
To mi z toho textu opravdu neplyne.
Ad placená podpora: Mno, já být správcem sítě na takovém úřadu, tak si velmi rychle rozmyslím, jestli tam nasadím obyč distro - kde je to celé na moji odpovědnost a vše co se nepovede padá na mou hlavu, nebo zda koupím nějakou enterprise distribuci, kde je podpora ze strany dodavatele a ten taky nese odpovědnost. Vyberu si to druhé. A ejhle, cenová výhoda linuxu je jaksi pryč.
Totéž ty kacl balíky. Kdo bude zodpovědný za chyby v oo.org, stažené jen tak někde z webu? Po správce je daleko jednodušší to koupit od MS s tím, že za všechny chyby může MS.
Tak co z toho textu podle vás plyne? Předpokládám, že tam autor nezmiňoval Novell jen proto, aby ten text měl o něco delší…On to ale píše v tom smyslu, že se firma Novell ujala celého Linuxu, a že to znamená, že si od ní musíte koupit podporu, jinak nemůžete Linux v takové instituci používat.To mi z toho textu opravdu neplyne.
Totéž ty kacl balíky. Kdo bude zodpovědný za chyby v oo.org, stažené jen tak někde z webu? Po správce je daleko jednodušší to koupit od MS s tím, že za všechny chyby může MS.A jaký je v tom reálný rozdíl? Bude MS upravovat Office na míru nějakému úřadu? A pro instalaci jedné instance OOo pro převod přijatých dokumentů není potřeba žádná enterprise podpora. Nasazení Linuxu jako platformy třeba pro veškeré počítače je jiná záležitost, tam není opravdu nejde o to, že je k dispozici nějaká distribuce zdarma. Ale to, že není Linux zdarma, přece neznamená, že by se neměl v ostatních parameterech s jiným řešením aspoň porovnat.
Pravdu máte pouze v tom, že stažení základní licence je zdarma, leč následně opomíjíte fakt, že se této platformy „ujala“ firma Novell, která si na ní staví dobrý byznys.
Z toho dedukuješ:
V dopise se přímo zmiňuje, že linux patří novelu
???
Tento závěr z toho ani v nejmenším neplyne.
Přečetl jsem si zmiňovaný odkaz několikrát a nevidím na něm nic špatného.Pak asi neumíš číst. - bych Vás rád vyvedl z bludu, jež je v poslední době hojně rozšiřován, že tyto produkty jsou zdarma! ... a nejsou snad? - Uvědomte si rovněž, že naprostá většina OpenSource je používána pouze pro vývoj dalšího OpenSource (PHP, MySQL skripty, ...). K nimž se normální uživatel nikdy nedostane, tudíž vytvářejí nové ClosedSource, ovšem pod hlavičkou OpenSource. ... blábol - Proto se v roce 2004 zemská vláda rozhodla projekt ve státní správě zastavit a vrátila se zpět na platformu Microsoft. ... nepravda Z celého toho dopisu navíc jasně čiší minimální orientace v problematice...
- bych Vás rád vyvedl z bludu, jež je v poslední době hojně rozšiřován, že tyto produkty jsou zdarma! ... a nejsou snad?
A může si úřad dovolit oficiálně používat programy jen tak někde stažené z webu? Kdo za ně nese odpovědnost? Dodavatel asi těžko. Smlouva žádná není. Atd. Vím o čem mluvím. Mimo jiné také děláme pro státní zprávu a ty zakázky jedou přesně podle smlouvy a jakákoliv odchylka se vždy řeší dodatkem ke smlouvě.
Uvědomte si rovněž, že naprostá většina OpenSource je používána pouze pro vývoj dalšího OpenSource (PHP, MySQL skripty, ...). K nimž se normální uživatel nikdy nedostane, tudíž vytvářejí nové ClosedSource, ovšem pod hlavičkou OpenSource. ... blábol
To je na delší diskusi. Musel by se nejprve definovat normální uživatel.
Z celého toho dopisu navíc jasně čiší minimální orientace v problematice...
Což je tvůj názor. Počkej, až někdy dostaneš ofic dopis ode mne. Na smysluprosté rozsáhlé texty začínám být expert
Co potom mají dělat úřednící, kteří to mají v náplni práce. Není přece povinností toho úředníka dokazovat své znalosti.
A může si úřad dovolit oficiálně používat programy jen tak někde stažené z webu? Kdo za ně nese odpovědnost? Dodavatel asi těžko.Proč by ne? A proč by nemohl nést odpovědnost dodavatel? Četl jste někdy licenci k MS Windows? Tam rozhodně není nic o tom, že by za ně Microsoft nesl nějakou odpovědnost…
A může si úřad dovolit oficiálně používat programy jen tak někde stažené z webu? Kdo za ně nese odpovědnost? Dodavatel asi těžko. Smlouva žádná není. Atd. Vím o čem mluvím. Mimo jiné také děláme pro státní zprávu a ty zakázky jedou přesně podle smlouvy a jakákoliv odchylka se vždy řeší dodatkem ke smlouvě.Nic z toho ovšem nemění fakt, že OpenOffice.org jsou k dispozici zdarma.
Není přece povinností toho úředníka dokazovat své znalosti.Je jeho povinností (mělo by být jeho povinností) mít takové znalosti, aby mohl dobře vykonávat svou práci. Ten text ukazuje, že tomu tak pravděpodobně není.
Tiskni
Sdílej: