Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Před chvíli se v bedně mihnul šotek, jak Václav Klaus obdržel unikátní plnící pero od zástupce fy. KOH-I-NOR p. Břízy. Údajně jich je vyrobeno 10 a mají založit krásnou tradici obdarovávání hlavy státu.
Okamžitě se mi vybavila reportáž také o firmě KOH-I-NOOR, jejíž zástupci však odmítají dostát rozhodnutí soudu a vrátit restituentce této firmy to, co jim naprosto protiprávně stát po listopadu prodal. Ale jak správně uvedl freshmouse v diskuzi dole nejde o stejnou firmu.
Firma která obdarovala Václa Klause je českobudějovický KOH-I-NOOR HARDTMUTH, který se zabývá výrobou plnících per, tužek, atp. zatímco ona hříšná firma je KOH-I-NOOR a.s. která vyrábí nejrůznější sponky a patentky. V prvním momentu jsem měl za to že jde o tutéž firmu. Čímž se tedy všem co by měli ev. pocit že byli poškozeni na cti omlouvám. Pokud vás zajímá jak to bylo s tou pražskou továrnou tak si můžete přečíst v článku p. Vomáčkové: Ervín Sprenger a dívka s patentkou
Tiskni
Sdílej: