Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Možná někdo z vás zaregistroval můj minulý blogpost o problémech s kurzorem. Jak se ukázalo příčinou bylo GTK2 verze 2.17 z experimentalu. Po dnešním upgrade mne však čekalo dvojí nepříjemné překvapení.
Prvním signálem, že něco není ok, byla právě skutečnost, že po aktualizaci začal opět blbnout kurzor u VMware (Workstation používá GTK rozhraní).
Chtěl jsem kolegovi ukázat něco s grub2, a nemohl jsem vyvolat bootovací menu přes ESC. Jak se můžete dočíst, minule to "zlobilo" jenom tím, že focus z virtuálu vyskakoval. Tentokrát se nešlo do virtuálu dostat vůbec. Jelikož se zároveň updatoval také xserver, zkusil jsem se odhlásit. Pro větší úspěch jsem skončil s černou obrazovkou!
V té chvíli mi zablikala výstražná kontrolka. Jen tak ze zvědavosti jsem totiž zkoušel shodou náhod cca před čtrnácti dny zkompilovat xserver z git repozitáře, abych vyzkoušel aktuální stav ovladače pro mou grafickou kartu a výsledek vypadal identicky - black screen a nulová reakce na cokoliv.
Naštěstí - již léty poučen, balíky z cache po aktualizaci nemažu. Takže jsem nabootoval do single režimu, a převalil následující balíky:
stroj:/debian/baliky# dpkg -i xserver-xorg-core_2%3a1.6.3.901-1_amd64.deb stroj:/debian/baliky# dpkg -i *2.16.6*deb
Prvním příkazem jsem nahradil (pro mne) nepoužitelný xserver-xorg-core_2%3a1.6.4-1_amd64.deb
a druhým balíky gtk2 verze 2.18.
Po této operaci je vše opět funkční. Jen si musím pohlídat, abych do dalšího fungujícího upgrade náhodou ty staré použitelné balíčky náhodou nesmáznul. (Jinak lze tyto balíky nalézt ve webovém repozitáři debianu
Pozn.: Pokud by někdo z vás tušil co je příčinou toho proč aktuální xserver končí černou obrazovkou, rád se nechám poučit. Grafická karta v mém notebooku je ATI Technologies Inc RS690M [Radeon X1200 Series]. Jádro: Linux version 2.6.31-1.reiser4 (root@stroj) (gcc version 4.3.4 (Debian 4.3.4-2) ) #1 SMP Tue Sep 15 11:37:28 CEST 2009
2009-10-06 update : Náhodou jsem dnes natrefil na blogpost, který obsahuje řešení, jak obejít problém s GTK2 verze 2.18 u VMware. Celý vtip je v tom, že se na konec souboru /etc/vmware/bootstrap
umístí následující řádek:
export VMWARE_USE_SHIPPED_GTK="force"
Rozhraní VMware pak při spuštění použije ty GTK knihovny, které si tahá sebou a ne ty distribuční.
Tiskni
Sdílej:
Aneb zavilý Debianista demonstruje nerozbitnost Debianu
Vetsinou byva dobrym zvykem prihodit log Xek, takhle je to tak na vesteni z logru :)
Dnes jsem zahledl v mail-listu Xorgu nejake problemy s padajicimi ovladaci (z Xek byla odstranena nejaka podpora DGA a ovladace to nejak nevydychaly).
Zlatej Arch...