Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Možná někdo z vás zaregistroval můj minulý blogpost o problémech s kurzorem. Jak se ukázalo příčinou bylo GTK2 verze 2.17 z experimentalu. Po dnešním upgrade mne však čekalo dvojí nepříjemné překvapení.
Prvním signálem, že něco není ok, byla právě skutečnost, že po aktualizaci začal opět blbnout kurzor u VMware (Workstation používá GTK rozhraní).
Chtěl jsem kolegovi ukázat něco s grub2, a nemohl jsem vyvolat bootovací menu přes ESC. Jak se můžete dočíst, minule to "zlobilo" jenom tím, že focus z virtuálu vyskakoval. Tentokrát se nešlo do virtuálu dostat vůbec. Jelikož se zároveň updatoval také xserver, zkusil jsem se odhlásit. Pro větší úspěch jsem skončil s černou obrazovkou!
V té chvíli mi zablikala výstražná kontrolka. Jen tak ze zvědavosti jsem totiž zkoušel shodou náhod cca před čtrnácti dny zkompilovat xserver z git repozitáře, abych vyzkoušel aktuální stav ovladače pro mou grafickou kartu a výsledek vypadal identicky - black screen a nulová reakce na cokoliv.
Naštěstí - již léty poučen, balíky z cache po aktualizaci nemažu. Takže jsem nabootoval do single režimu, a převalil následující balíky:
stroj:/debian/baliky# dpkg -i xserver-xorg-core_2%3a1.6.3.901-1_amd64.deb stroj:/debian/baliky# dpkg -i *2.16.6*deb
Prvním příkazem jsem nahradil (pro mne) nepoužitelný xserver-xorg-core_2%3a1.6.4-1_amd64.deb
a druhým balíky gtk2 verze 2.18.
Po této operaci je vše opět funkční. Jen si musím pohlídat, abych do dalšího fungujícího upgrade náhodou ty staré použitelné balíčky náhodou nesmáznul. (Jinak lze tyto balíky nalézt ve webovém repozitáři debianu
Pozn.: Pokud by někdo z vás tušil co je příčinou toho proč aktuální xserver končí černou obrazovkou, rád se nechám poučit. Grafická karta v mém notebooku je ATI Technologies Inc RS690M [Radeon X1200 Series]. Jádro: Linux version 2.6.31-1.reiser4 (root@stroj) (gcc version 4.3.4 (Debian 4.3.4-2) ) #1 SMP Tue Sep 15 11:37:28 CEST 2009
2009-10-06 update : Náhodou jsem dnes natrefil na blogpost, který obsahuje řešení, jak obejít problém s GTK2 verze 2.18 u VMware. Celý vtip je v tom, že se na konec souboru /etc/vmware/bootstrap
umístí následující řádek:
export VMWARE_USE_SHIPPED_GTK="force"
Rozhraní VMware pak při spuštění použije ty GTK knihovny, které si tahá sebou a ne ty distribuční.
Tiskni
Sdílej:
Aneb zavilý Debianista demonstruje nerozbitnost Debianu
Vetsinou byva dobrym zvykem prihodit log Xek, takhle je to tak na vesteni z logru :)
Dnes jsem zahledl v mail-listu Xorgu nejake problemy s padajicimi ovladaci (z Xek byla odstranena nejaka podpora DGA a ovladace to nejak nevydychaly).
Zlatej Arch...