Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Ráno, cestou do práce, upoutal mou pozornost ve vitríně lékárny plakát. Připoměl mi revoluční a dnes již naprosto nesehnatelnou knihu německého biochemika Frederica Vestera "Myslet, učit se, zapomínat.." kterou mi kdosi v minulosti nevrátil.
Prudký vývoj počítačů v posledních padesáti letech inspiroval různé osoby k definici postulátu o budoucím vývoji a za cílovou metu se považuje počítač na biologické bázi, fungující podobně jako lidský mozek.
Ano, lidský mozek je výkonný "počítač". Jenže se přitom jaksi pozapomíná, že drtivou většinu svého procesorového času spotřebuje na svou vlastní údržbu. Navíc i pro jeho výkon je rozhodující propustnost periferií spolu s rychlostí čtení a zápisu informace do krátkodobé a dlouhodobé paměti.
Lidé, "kterým to spíná příliš rychle" nestíhají informace ukládat do dlouhodobé paměti a občas jim přeteče buffer. Bývají roztržití a moc jim nefunguje multitasking. Autistům to může spínat ještě rychleji. Tak rychle, že jim nestíhá ani krátkodobá paměť a zpracování informace proběhne pouze ve formě elektrochemického impulzu. Jenomže autistická osobnost, která je schopna výjimečných myšlenkových pochodů je anomálie, která se objeví jen čas od času, a jejich výjimečná schopnost bývá na úkor jiné oblasti vývoje. Z hlediska vývoje jsou takové osobnosti pouhými v praxi naprosto nepoužitelnými kuriozitami.
Mechanické výpočetní stroje jsou ve své podstatě takovými autisty. K životu jim stačí elektrická šťáva a jelikož o ně pečujeme my, nemusí zabíjet svůj výpočetní čas přemýšlením jak se udržet při životě.
Biologické počítače (lidé) sice jsou schopny relativně samostatné existence, ale právě tato schopnost je zaměstnává po většinu času. Dlouhou dobu byl problém při výměně informací. Bezdrátová výměna informací per huba, nedostatek kvalitních médií pro uchování informací spolu s neexistencí formátu pro její záznam dost omezovala výpočetní možnosti kmenového clusteru.
Teprve rozvoj komunikací, spojený s pokrokem ve vědě za posledních 200 let umožnil ten prudký rozvoj, díky kterému dnes může mít každý z vás svého vlastního autistu. Jenže až bude vytvořen stroj s vlastní osobností, který si uvědomí svou existenci, bude všechno jinak. Ale o tom již jsem kdysi psal..
Tiskni
Sdílej:
Kmenový cluster?
Lidé, "kterým to spíná příliš rychle" nestíhají informace ukládat do dlouhodobé paměti a občas jim přeteče buffer. Bývají roztržití a moc jim nefunguje multitasking.To na mě skoro přesně pasuje