Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
p.s. Na counter.li.org jsem si kdysi dávno registroval 3 stroje, z nichž ani jeden už nevlastním.
p.s.2 Nějak už nemám potřebu se na podobný "counter" registrovat a dokazovat si tím svou "vyjímečnost" či členství v komunitě.
Myslím, že není nutné vědět všechno o všem. Asi to ani moc nejde. Já nevím skoro nic. K rýpání se v systému jsi někdy prostě donucen. Ale je fakt, že Linux je oproti Win minimálně obtěžující a jede vpoho i na starších strojích. S tou Tvou poslední větou naprosto souhlasím.
Někdy proti Linuxu brblám, ale používám ho raději a zatím jsem na něm nepřišla o data.
Háček je však v tom, že o tom jeho uživatele ani moc neví a i kdyby - co s tím? Není to konec konců jedno? Pouhý uživatel k obecnému blahu stejně většinou nic moc nepřináší. A má vůbec reálný smysl prsit se jakousi registrací? Podle mě ne.Myslím, že to není jen o těch "nevědoucích" uživatelích. Považuji se za člověka, který toho o GNU/Linuxu ví poměrně dost a stejně tam zapsaný nejsem (ačkoli o existenci různých počítadel, včetně tohoto, jsem věděl i před přečtením tohoto zápisku).
Tiskni
Sdílej: