Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Možná i ty patříš k lidem, co jsou registrováni na serveru counter.li.org. Dnes mi přišel mail, že se toto "počítadlo" linuxových uživatelů přesouvá na novou doménu http://linuxcounter.net, což ve mě vyvolalo zamyšlení nad ošidností takových statistik
I já se kdysi na tomto serveru zaregistroval. Ostatně, proč ne? S trochou nadsázky řečeno: "Bude nás víc, nebudem se bát vlka nic!". Ovšem reálný smysl takového kroku neradno hledat.
Tomuto poznání odpovídá i statistická křivka nově registrovaných uživatelů na původní doméně. Od vrcholu v r. 2005 pozvolný propad. Že by uživatelů linuxu ubývalo? Ale kdepak. Koukněte se kolem sebe. Linuxový kernel se pomalu ale jistě infiltroval téměř všude. Háček je však v tom, že o tom jeho uživatele ani moc neví a i kdyby - co s tím? Není to konec konců jedno? Pouhý uživatel k obecnému blahu stejně většinou nic moc nepřináší. A má vůbec reálný smysl prsit se jakousi registrací? Podle mě ne.
Byl jsem však zvědavý, co jsem tam vůbec naposledy měnil a tak jsem se na onen nový server (který převzal původní data), přihlásil. Nacionále se nezměnily, ale ve chvíli, kdy jsem si říkal že bych snad mohl aktualizovat přehled registrovaných strojů, se to ve mě šprajclo.
V těch pionýrských dobách mé registrované stroje byly jen tři, tak se ten formulář ještě dal zkousnout. Ale dnes? I když jsem byl původně rozhodnut přidat pouze stroje, které mám výhradně pod palcem a s nimiž pracuji denně, tak mi to přišlo jako neskutečný opruz. Kdyby alespoň měli nějaký shellový skriptík, který by ty informace vyblil do jednoduché tabulky, co by se do toho formuláře jenom vložila.
Takže nic. Zase jsem se odhlásil a tím ukončil svůj nostalgický výlet do pionýrských dob, kdy linuxový uživatel byl exotickým zjevem.
Tiskni
Sdílej:
p.s. Na counter.li.org jsem si kdysi dávno registroval 3 stroje, z nichž ani jeden už nevlastním.
p.s.2 Nějak už nemám potřebu se na podobný "counter" registrovat a dokazovat si tím svou "vyjímečnost" či členství v komunitě.
Myslím, že není nutné vědět všechno o všem. Asi to ani moc nejde. Já nevím skoro nic. K rýpání se v systému jsi někdy prostě donucen. Ale je fakt, že Linux je oproti Win minimálně obtěžující a jede vpoho i na starších strojích. S tou Tvou poslední větou naprosto souhlasím.
Někdy proti Linuxu brblám, ale používám ho raději a zatím jsem na něm nepřišla o data.
Háček je však v tom, že o tom jeho uživatele ani moc neví a i kdyby - co s tím? Není to konec konců jedno? Pouhý uživatel k obecnému blahu stejně většinou nic moc nepřináší. A má vůbec reálný smysl prsit se jakousi registrací? Podle mě ne.Myslím, že to není jen o těch "nevědoucích" uživatelích. Považuji se za člověka, který toho o GNU/Linuxu ví poměrně dost a stejně tam zapsaný nejsem (ačkoli o existenci různých počítadel, včetně tohoto, jsem věděl i před přečtením tohoto zápisku).