Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Je dobré čas od času zčeřit usazené vody a já tak díky takovému kroku a novému spolupracovníku Michalovi "objevil Ameriku". Konečně jsem našel utilitu, která umožňuje kloudně dokumentovat moje shellové skripty.
Což o to. Komentáře píšu obsáhlé, ale chyběl mi nějaký způsob, jak z nich vydolovat něco, co by se přeci jenom trochu lépe četlo. U Michala jsem zahlédl utilitu s názvem docco a tou mě přivedl k alternativě pro shellové skripty, která se jmenuje - jak jinak - shocco.
Vtip je v tom, že tahle utilita zpracovává Markdown syntaxi v zakomentovaném kódu a generuje statické, dvousloupcové html, které má vlevo plky a vpravo očištěný kód. Není tedy třeba zrakem lovit kousky kódu v hromadě komentářů
Myslím, že ukázka takového vygenerovaného html je lepší než tisíc keců..
Update: Jak to nainstalovat na debianu..
sudo apt-get install python-pygments gem2deb nodejs markdown ... sudo gem2deb ronn ... sudo dpkg -i ruby-ronn_0.7.3-1_all.deb ... git clone git://github.com/rtomayko/shocco.git ... cd shocco ./configure ... make ...
Instalovat to není nezbytně nutné. Funguje to tak, že to generované html z předhozeného skriptu sype na stdout.
Tiskni
Sdílej:
Podobnou "přestřelku" jsem měl v jedné z diskuzí na tomto webu před nějakým časem i s panem Šimerdou, na kterého odkazuji o kousek výš, proto se nechci opakovat. Jste-li alespoň trochu počítačově gramotný, jistě si ji zvládnete dohledat sám. Každopádně i on v závěru uznal, že finance na mou mzdu skutečně z jeho daní nejdou.Aleši, dodej odkaz. Nepamatuju si, že bych se kdy s tebou dohadoval o financování veřejného školství. Spíš mi přijde, že máš nějaký osobní problém, který se snažíš řešit psaním mého jména jako magické formule na všechno :).
Ochota ucit se nove veci vas slechti, ale melo by to byt ve vasem volnem case - pokud vam to tedy neumoznuje pracovni smlouva, to by byla jina. Osobne bych vam to jako zamestnavatel v zadnem pripade netoleroval.Podle podmiňovacího způsobu soudím že zaměstnavatel nejste. Dovolil bych si dobrou radu - nezkoušejte to, zřejmě na to nemáte vlohy a nedopadlo by to dobře (pokud se, samozřejmě, nepřisajete na nějaký pěkný penězovod). Ale nic si z toho nedělejte - trenéra reprezentačního družstva také nemůže dělat každý a přesto lze v každé pivnici vyslechnout spoustu podobně laděných názorů.
Ochota ucit se nove veci vas slechti, ale melo by to byt ve vasem volnem caseA co jiného by v pracovní době měl dělat? (Myslím jiného než to samovzdělávání se a hraní si – zvlášť pokud je zaměstnancem VŠ…to by si měl hrát 2× a učit se 3×)
Paneboze dej nam rychle soukrome vysoke skolstviJo a tam to chodí jak? Tak, že s tím na co přijdou už se ani nemusí díky zafinancování dělit, ale můžou to použít pro dobro lidstva? IMHO Aleš Kapica splnil svůj úkol na 120%, protože už se o to rozdělit, do toho ho nikdo nenutil (doufám) .