Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Pro menší děti se nehodí a ty starší, co chtějí od mechaniky pokročit někam dál už moc neuspokojí.Hele, my (18-30leté děti) máme z Merkuru mikroskop s mikroposuvem, robota, spektrometr, a kdybychom ho měli víc, tak i lasercutter :) a plánujeme CT.
Na velké stavby je ho třeba hodněJo, to je smutné, a dneska je to docela pálka
protože kromě záliby v kostkách podporuje taky zálibu v psaní programůPokud se tam pořád používá ten stejný software, jako v roce 2007, tak spíš podporuje asertivitu a sebeovládání…
Ahoj,
přitakávám k vašim názorům. Skutečně generické LEGO kostičky mají vyšší uplatnění v kreativní výstavbě. Novější sady obsahují specifické díly na konstrukce, pro něž jsou určené. Na stavbu doprovodné/pomocné stavby (garáž, domeček) pak objemově nedostačují základní kostičky.
Já došel tak daleko (syn 3 roky), že mu musím sadu - autičko jednorázově slepit (lepidlo na novodur. trubky - inst. potřeby), protože na jinší stavbu se díly moc nehodí, a než dítě doroste do kreativnějšího věku, pak se kritické díly ztratí/zničí. Takhle má autíčko, které má rád a já jej nemusím 4 x denně opravovat a lámat si hlavu co a jak patří.
Samozřejmě slepením konstrukce zlikviduji základní myšlenku LEGA - kreativně si sám postav, co se Ti zlíbí a jak umíš.
Máme i Merkura. Zde bych navázal/doplnil na výrok Aleše. Český Merkur používá v základu šroubky M3,5 x nějaká délka. Náhradní šroubky (nejméně 2 délky) i matky zakoupíš ve Feroně (OV-Přívoz). K zajišťování koleček na osách Merkur používá šruby M3x délka (zase Ferona). Doplnit chybějící šroubky není zásadní problém (pokud máš přístup/dosah do Ferony).
Německý klon Merkura (+ čínské kopie) používá šruby M4x délka. Šroubky zakoupíš v železářství(ve Feroně vždycky). Zde se mi osvědčilo nahradit M4 matice - maticemi M4 samojistícími - celkový výrobek se pak užíváním nerozpadá a není třeba spoje pojištovat kontramatkou. Dítě si pohraje a výrobek (u nás jeřáb) drží, funguje a vydrží...
Zcela mimo Linux, ale ze života a pro život...
od takovych 10 let to pry ukazuje na nejakou odchylu od normaluTo píšeš, jako kdyby to byla vada :D Odchylky od normálu FTW \o/
Tiskni
Sdílej: