Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Ještě poznámka - ze zvyku nechávám na GPT první oddíl jako "bios_grub", s velikostí 4 MB. Kdysi mi nechtěla instalace GRUB2 fungovat, protože na začátku disku nebyl dost velký prostor, aby se tam vešly moduly na mdraid a lvm. Nezkoušel jsem, jestli je to ještě pořád potřeba.No právě v tom je ten vtip. Pokud to je tak jak to mám já, tak je naprosto jedno, kde se ten logický disk nachází a žádný extra diskový oddíl není třeba. Jestli se používá GPT nebo MSDOS je vcelku jedno, ona i GPT tabulka používá MBR. Důležité je pouze to, aby bylo dost místa ještě před prvním diskovým oddílem. Pro GPT akorát platí, že do core.img musí být místo part_msdos vložený part_gpt. Také je otázka jaký typ SW raidu je použitý - já používám verzi 1.2 (modul mdraid1x) ovšem ten je v Debianu až právě od sqeeze (grub verze 1.98+20100804-14+squeeze1). Předtím grub uměl sestavit pouze raid verze 0.9, jenže ten má jinak umístěná metadata.
md0 : active raid1 sda2[0] sdb2[1]
39053240 blocks super 1.2 [2/2] [UU]
Příležitostně vyzkouším, jestli by mi to fungovalo i bez toho pomocného oddílu. Ale nevidím v něm problém, prostě jsem si zvyknul vždycky napřed napsat:
# parted /dev/sda
mklabel gpt
mkpart biosboot 4M 8M
set 1 bios_grub on
...
U velkokapacitních USB klíčenek nejspíš narazíte na to, že z nich stroje odmítají nabootovat. Takže je pro tento účel lepší použít nějakou starou USB klíčenku.Lze to řešit i s klíčenkou která má FS na VFAT pomocí Grub4dos. Nainstaluje se defacto na jakoukoliv klíčenku i disk. Stačí dohrát nějaký image nebo iso (já používám RipLinux v kombinaci se skvělým HirensCD) bootnout do Linuxu a opravit bootloader. Nevím proč, ale já jsem si k Grub2 nějak cestu moc nenašel, prozatím jsem stále u starého Grubu. No i Suse měl stále starý Grub ale nyní jak jsem se díval již nová verze 12.2 nabízí GRUB2 jako default. No naštěstí je tam volba i pro starý Grub.
Lze to řešit i s klíčenkou která má FS na VFAT pomocí Grub4dos. Nainstaluje se defacto na jakoukoliv klíčenku i disk. Stačí dohrát nějaký image nebo iso (já používám RipLinux v kombinaci se skvělým HirensCD) bootnout do Linuxu a opravit bootloader.S velkokapacitními klíčenkami mívá především problém bios těch strojů, ne grub. Nedají se použít kupř. ani pro upgrade firmware. I z toho důvodu je lepší ponechat nutné zlo - tedy fat, i když na nich může být klidně i jiný FS. A grub4dos není v podstatě nic jiného, než grub2 nainstalovaný tak jak uvádím v blogu.
Tiskni
Sdílej: