Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Předmětem blogpostu je, resp. byl obsah článku s titulem "Opravdoví programátoři nepoužívají Pascal", na který narazil můj kolega při "úklidu" svého starého profilu. Protože původní text byl bez diakritiky uvádím místo něj link na poněkud čitelnější formu..
Jeho autorem má být "Ed Post", který ho napsal v roce 1982. Takže jak si správně Michal Kubeček dole tipnul - na počátku 80-tých let. Soudím, že v případě jména autora šlo nejspíš o pseudonym zaměstnance společnosti Tektronix, který ho poslal redaktorovi časopisu "Datamation". Článek vyšel v červnovém čísle r. 1983. Bohužel z plaintextového souboru, který mi kolega přeposlal není zřejmé, kdo a kdy udělal jeho překlad do češtiny, ale našel ho mezi materiály z r. 1995
Článek jsem uvedl především z toho důvodu, abych připoměl, jaké problémy se řešily v časech, kdy kamarád začal blbnout s gumákem, ale mne ještě počítače nezajímaly. A také proto, aby si obzvláště ti mladší mohli povšimnout, že některé věci se ani při nejlepší vůli nemění.
Jako bonus a náhradu původního obsahu přikládám link na na přehled všech subdomén 2. úrovně v doméně CZ z 6. listopadu r. 1995
Tiskni
Sdílej:
schválně kdo zná knihu na kterou je ten název parafrází
Jestli je myšlen název překladu, tak tomu, abych ji musel číst, už jsem naštěstí unikl.
Každopádně díky za upozornění na zajímavou osobnost.Doporučuji všem k přečtení, Zajíček byl pozoruhodný člověk. Já na něj narazil, když jsem se kdysi hrabal v hlubinách českého internetu. Viz třeba http://www.lupa.cz/clanky/zemrel-ladislav-zajicek/ + ta diskuze. S trochou webarchivu se dají najít docela zajímavé příběhy.
Jeden čtenář na Pojídače koláčů odpověděl textem zvaným "Story of Mel", v češtině známým jako "Příběh opravdového programátora" (schválně kdo zná knihu na kterou je ten název parafrází), která jim ještě o řadu let předchází a popisuje neuvěřitelné výkony Mela Kaye na bubnových počítačích...The Story of Mel je na webu dostupná jako jedna z příloh The Jargon File.