Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Předmětem blogpostu je, resp. byl obsah článku s titulem "Opravdoví programátoři nepoužívají Pascal", na který narazil můj kolega při "úklidu" svého starého profilu. Protože původní text byl bez diakritiky uvádím místo něj link na poněkud čitelnější formu..
Jeho autorem má být "Ed Post", který ho napsal v roce 1982. Takže jak si správně Michal Kubeček dole tipnul - na počátku 80-tých let. Soudím, že v případě jména autora šlo nejspíš o pseudonym zaměstnance společnosti Tektronix, který ho poslal redaktorovi časopisu "Datamation". Článek vyšel v červnovém čísle r. 1983. Bohužel z plaintextového souboru, který mi kolega přeposlal není zřejmé, kdo a kdy udělal jeho překlad do češtiny, ale našel ho mezi materiály z r. 1995
Článek jsem uvedl především z toho důvodu, abych připoměl, jaké problémy se řešily v časech, kdy kamarád začal blbnout s gumákem, ale mne ještě počítače nezajímaly. A také proto, aby si obzvláště ti mladší mohli povšimnout, že některé věci se ani při nejlepší vůli nemění.
Jako bonus a náhradu původního obsahu přikládám link na na přehled všech subdomén 2. úrovně v doméně CZ z 6. listopadu r. 1995
Tiskni
Sdílej:
schválně kdo zná knihu na kterou je ten název parafrází
Jestli je myšlen název překladu, tak tomu, abych ji musel číst, už jsem naštěstí unikl.
Každopádně díky za upozornění na zajímavou osobnost.Doporučuji všem k přečtení, Zajíček byl pozoruhodný člověk. Já na něj narazil, když jsem se kdysi hrabal v hlubinách českého internetu. Viz třeba http://www.lupa.cz/clanky/zemrel-ladislav-zajicek/ + ta diskuze. S trochou webarchivu se dají najít docela zajímavé příběhy.
Jeden čtenář na Pojídače koláčů odpověděl textem zvaným "Story of Mel", v češtině známým jako "Příběh opravdového programátora" (schválně kdo zná knihu na kterou je ten název parafrází), která jim ještě o řadu let předchází a popisuje neuvěřitelné výkony Mela Kaye na bubnových počítačích...The Story of Mel je na webu dostupná jako jedna z příloh The Jargon File.