Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Předmětem blogpostu je, resp. byl obsah článku s titulem "Opravdoví programátoři nepoužívají Pascal", na který narazil můj kolega při "úklidu" svého starého profilu. Protože původní text byl bez diakritiky uvádím místo něj link na poněkud čitelnější formu..
Jeho autorem má být "Ed Post", který ho napsal v roce 1982. Takže jak si správně Michal Kubeček dole tipnul - na počátku 80-tých let. Soudím, že v případě jména autora šlo nejspíš o pseudonym zaměstnance společnosti Tektronix, který ho poslal redaktorovi časopisu "Datamation". Článek vyšel v červnovém čísle r. 1983. Bohužel z plaintextového souboru, který mi kolega přeposlal není zřejmé, kdo a kdy udělal jeho překlad do češtiny, ale našel ho mezi materiály z r. 1995
Článek jsem uvedl především z toho důvodu, abych připoměl, jaké problémy se řešily v časech, kdy kamarád začal blbnout s gumákem, ale mne ještě počítače nezajímaly. A také proto, aby si obzvláště ti mladší mohli povšimnout, že některé věci se ani při nejlepší vůli nemění.
Jako bonus a náhradu původního obsahu přikládám link na na přehled všech subdomén 2. úrovně v doméně CZ z 6. listopadu r. 1995
Tiskni
Sdílej:
schválně kdo zná knihu na kterou je ten název parafrází
Jestli je myšlen název překladu, tak tomu, abych ji musel číst, už jsem naštěstí unikl.
Každopádně díky za upozornění na zajímavou osobnost.Doporučuji všem k přečtení, Zajíček byl pozoruhodný člověk. Já na něj narazil, když jsem se kdysi hrabal v hlubinách českého internetu. Viz třeba http://www.lupa.cz/clanky/zemrel-ladislav-zajicek/ + ta diskuze. S trochou webarchivu se dají najít docela zajímavé příběhy.
Jeden čtenář na Pojídače koláčů odpověděl textem zvaným "Story of Mel", v češtině známým jako "Příběh opravdového programátora" (schválně kdo zná knihu na kterou je ten název parafrází), která jim ještě o řadu let předchází a popisuje neuvěřitelné výkony Mela Kaye na bubnových počítačích...The Story of Mel je na webu dostupná jako jedna z příloh The Jargon File.