Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Předmětem blogpostu je, resp. byl obsah článku s titulem "Opravdoví programátoři nepoužívají Pascal", na který narazil můj kolega při "úklidu" svého starého profilu. Protože původní text byl bez diakritiky uvádím místo něj link na poněkud čitelnější formu..
Jeho autorem má být "Ed Post", který ho napsal v roce 1982. Takže jak si správně Michal Kubeček dole tipnul - na počátku 80-tých let. Soudím, že v případě jména autora šlo nejspíš o pseudonym zaměstnance společnosti Tektronix, který ho poslal redaktorovi časopisu "Datamation". Článek vyšel v červnovém čísle r. 1983. Bohužel z plaintextového souboru, který mi kolega přeposlal není zřejmé, kdo a kdy udělal jeho překlad do češtiny, ale našel ho mezi materiály z r. 1995
Článek jsem uvedl především z toho důvodu, abych připoměl, jaké problémy se řešily v časech, kdy kamarád začal blbnout s gumákem, ale mne ještě počítače nezajímaly. A také proto, aby si obzvláště ti mladší mohli povšimnout, že některé věci se ani při nejlepší vůli nemění.
Jako bonus a náhradu původního obsahu přikládám link na na přehled všech subdomén 2. úrovně v doméně CZ z 6. listopadu r. 1995
Tiskni
Sdílej:
schválně kdo zná knihu na kterou je ten název parafrází
Jestli je myšlen název překladu, tak tomu, abych ji musel číst, už jsem naštěstí unikl.
Každopádně díky za upozornění na zajímavou osobnost.Doporučuji všem k přečtení, Zajíček byl pozoruhodný člověk. Já na něj narazil, když jsem se kdysi hrabal v hlubinách českého internetu. Viz třeba http://www.lupa.cz/clanky/zemrel-ladislav-zajicek/ + ta diskuze. S trochou webarchivu se dají najít docela zajímavé příběhy.
Jeden čtenář na Pojídače koláčů odpověděl textem zvaným "Story of Mel", v češtině známým jako "Příběh opravdového programátora" (schválně kdo zná knihu na kterou je ten název parafrází), která jim ještě o řadu let předchází a popisuje neuvěřitelné výkony Mela Kaye na bubnových počítačích...The Story of Mel je na webu dostupná jako jedna z příloh The Jargon File.