V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Jedna z věcí, která mě irituje u libvirtu je VNC konzole. Nepracuje dobře s mapováním kláves - alespoň tedy na mém notebooku. Proto u svého řešení používám pro přístup na grafickou konzoli virtuálu prakticky výhradně přístup přes Spice, kde tento problém není.
U spice klienta je třeba pro přístup k virtuálu znát hostitele, číslo portu na kterém číhá spice a v mém případě heslo. To není nijak složité - přístup na grafickou konzoli ještě neznamená automaticky přihlášení do stroje. Ale je specifické pro každý virtuál a v hlavě ho nenosím.
Nelezu na grafickou konzoli často, takže jsem si dlouhou dobu vystačil s tím, že jsem nejprve přes crm status zjistil, kde mi virtuál aktuálně běží a z konfigurace si vytáhnul číslo portu a heslo. Ovšem s tím jak jsem přešel na živou migraci mne to přestalo uspokojovat. Udělal jsem si tedy jednoduchý wrapper:
nod1:~# cat /usr/bin/spice #!/bin/bash HOST=($(crm_resource -r $1 --locate)) [ -z "${HOST[5]}" ] && exit 1 HOSTIP=$(ping -c1 -4 ${HOST[5]}.${DOMAIN} | grep ^PING | awk '{print $3}' | sed 's/[()]//g') SPICE=($(crm_resource -r $1 -g spice | sed 's/,password=/\ /')) echo "-h ${HOSTIP} -p ${SPICE[0]#*=} -w ${SPICE[1]}"
Jeho použití je triviální. Skript nedělá nic jiného, než že zjistí kde stroj aktuálně běží a z informací, které má k dispozici v konfiguraci virtuálu v Pacemakeru (viz ukázkový příklad v minulém blogpostu) sestaví parametry pro příkazovou řádku spice klienta.
Skript je přes Ansible distribuován přes všechny nody, takže je úplně jedno přes který z nich ho zavolám:
user@stroj:~$ spicec $(ssh root@<libovolný nod> spice <zdroj virtuálu>)
Výsledkem je otevřená grafická konzole virtuálního stroje, a mne tak nemusí trápit kde zrovna běží. Formát, v jakém se parametry vrací může použít jak konzolový klient spicec, tak spicy, který jinak používá gui.
Otevřená spice konzole funguje také jako indikátor úspěšně dokončené migrace. Ve chvíli, kdy dojde k dokončení migrace "umře" takže vím, že od onoho momentu stroj žije v rámci jiného nodu.
Tiskni
Sdílej: