Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Jedna z věcí, která mě irituje u libvirtu je VNC konzole. Nepracuje dobře s mapováním kláves - alespoň tedy na mém notebooku. Proto u svého řešení používám pro přístup na grafickou konzoli virtuálu prakticky výhradně přístup přes Spice, kde tento problém není.
U spice klienta je třeba pro přístup k virtuálu znát hostitele, číslo portu na kterém číhá spice a v mém případě heslo. To není nijak složité - přístup na grafickou konzoli ještě neznamená automaticky přihlášení do stroje. Ale je specifické pro každý virtuál a v hlavě ho nenosím.
Nelezu na grafickou konzoli často, takže jsem si dlouhou dobu vystačil s tím, že jsem nejprve přes crm status zjistil, kde mi virtuál aktuálně běží a z konfigurace si vytáhnul číslo portu a heslo. Ovšem s tím jak jsem přešel na živou migraci mne to přestalo uspokojovat. Udělal jsem si tedy jednoduchý wrapper:
nod1:~# cat /usr/bin/spice #!/bin/bash HOST=($(crm_resource -r $1 --locate)) [ -z "${HOST[5]}" ] && exit 1 HOSTIP=$(ping -c1 -4 ${HOST[5]}.${DOMAIN} | grep ^PING | awk '{print $3}' | sed 's/[()]//g') SPICE=($(crm_resource -r $1 -g spice | sed 's/,password=/\ /')) echo "-h ${HOSTIP} -p ${SPICE[0]#*=} -w ${SPICE[1]}"
Jeho použití je triviální. Skript nedělá nic jiného, než že zjistí kde stroj aktuálně běží a z informací, které má k dispozici v konfiguraci virtuálu v Pacemakeru (viz ukázkový příklad v minulém blogpostu) sestaví parametry pro příkazovou řádku spice klienta.
Skript je přes Ansible distribuován přes všechny nody, takže je úplně jedno přes který z nich ho zavolám:
user@stroj:~$ spicec $(ssh root@<libovolný nod> spice <zdroj virtuálu>)
Výsledkem je otevřená grafická konzole virtuálního stroje, a mne tak nemusí trápit kde zrovna běží. Formát, v jakém se parametry vrací může použít jak konzolový klient spicec, tak spicy, který jinak používá gui.
Otevřená spice konzole funguje také jako indikátor úspěšně dokončené migrace. Ve chvíli, kdy dojde k dokončení migrace "umře" takže vím, že od onoho momentu stroj žije v rámci jiného nodu.
Tiskni
Sdílej: