Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jedna z věcí, která mě irituje u libvirtu je VNC konzole. Nepracuje dobře s mapováním kláves - alespoň tedy na mém notebooku. Proto u svého řešení používám pro přístup na grafickou konzoli virtuálu prakticky výhradně přístup přes Spice, kde tento problém není.
U spice klienta je třeba pro přístup k virtuálu znát hostitele, číslo portu na kterém číhá spice a v mém případě heslo. To není nijak složité - přístup na grafickou konzoli ještě neznamená automaticky přihlášení do stroje. Ale je specifické pro každý virtuál a v hlavě ho nenosím.
Nelezu na grafickou konzoli často, takže jsem si dlouhou dobu vystačil s tím, že jsem nejprve přes crm status zjistil, kde mi virtuál aktuálně běží a z konfigurace si vytáhnul číslo portu a heslo. Ovšem s tím jak jsem přešel na živou migraci mne to přestalo uspokojovat. Udělal jsem si tedy jednoduchý wrapper:
nod1:~# cat /usr/bin/spice #!/bin/bash HOST=($(crm_resource -r $1 --locate)) [ -z "${HOST[5]}" ] && exit 1 HOSTIP=$(ping -c1 -4 ${HOST[5]}.${DOMAIN} | grep ^PING | awk '{print $3}' | sed 's/[()]//g') SPICE=($(crm_resource -r $1 -g spice | sed 's/,password=/\ /')) echo "-h ${HOSTIP} -p ${SPICE[0]#*=} -w ${SPICE[1]}"
Jeho použití je triviální. Skript nedělá nic jiného, než že zjistí kde stroj aktuálně běží a z informací, které má k dispozici v konfiguraci virtuálu v Pacemakeru (viz ukázkový příklad v minulém blogpostu) sestaví parametry pro příkazovou řádku spice klienta.
Skript je přes Ansible distribuován přes všechny nody, takže je úplně jedno přes který z nich ho zavolám:
user@stroj:~$ spicec $(ssh root@<libovolný nod> spice <zdroj virtuálu>)
Výsledkem je otevřená grafická konzole virtuálního stroje, a mne tak nemusí trápit kde zrovna běží. Formát, v jakém se parametry vrací může použít jak konzolový klient spicec, tak spicy, který jinak používá gui.
Otevřená spice konzole funguje také jako indikátor úspěšně dokončené migrace. Ve chvíli, kdy dojde k dokončení migrace "umře" takže vím, že od onoho momentu stroj žije v rámci jiného nodu.
Tiskni
Sdílej: