abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 521 hlasů
     Komentářů: 20, poslední dnes 00:19
    Rozcestník

    Vlastní kolorovací filtr pro grc

    19.9.2017 17:59 | Přečteno: 1563× | Za vším hledej Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 20.9.2017 10:38

    Před dávnými časy jsem zde publikoval blogpost, jak si na terminálové konzoli pomocí utility "grc" obarvit zobrazované výstupy. Bylo to jenom letmé seznámení s aplikací, takže jsem tenkrát nezdůraznil to, že se výstup obarvuje na základě pravidel uvedených v kolorizačním filtru, který je závislý na tom, jaká se použije aplikace. Pokud použijete tuto utilitu na obarvení výstupu, co vrací kupř. "dig", použije kolorovací filtr 'conf.dig', pro obarvení výstupu z aplikace diff zase 'conf.diff', atp.

    Pokud byste si si však chtěli tímto způsobem obarvit výstup ze své vlastní aplikace – tak s největší pravděpodobností ostrouháte, pokud teda zrovna nebude používat stejný formát výstupu, jaký umí obarvit některý z již existujících filtrů. Ovšem ani pak nemáte vyhráno. Ale k tomu se dostaneme.

    Tento blogpost je tedy o tom, jak napsat a používat svůj vlastní kolorovací filtr pro grc.

    Kolorovací filtry jsou uložené v adresáři /usr/share/grc. Každý se jmenuje conf a s příponou, kterou je buď jméno aplikace, či formát použití pro jaký je filtr určen. Vyjděmež tedy ze situace, kdy máte aplikaci (či skript) s názvem myapp, jejíž výstup vypadá zhruba takto:

    08:28:00.037541386 stroj SET main() DEBUG –> -d7

    Ačkoliv je výstup podobný logovacímu výstupu, nebude kolorovací filtr config.log fungovat, protože začátek řádky neodpovídá tomu co se očekává. Nicméně, právě proto, že je tento výstup podobný, můžeme tento filtr použít jako výchozí pro vlastní kolorizační filtr s názvem conf.myapp. Začneme tedy tím, že si nejprve vytvoříme kopii:

    stroj:~# cd /usr/share/grc
    stroj:/usr/share/grc# cp conf.log conf.myapp
    

    Upravujeme conf.myapp

    Struktura filtru je poměrně jednoduchá. Filtr je sestaven z několika bloků pravidel, které se vždy skládají ze tří proměnných:

    regexp – Určuje formou regulárního výrazu, jak má vypadat kolorovaný řetězec. V případě, že byste použili původní filtr conf.log bez úpravy, narazíte, protože regulární výraz, kterým se obarvuje počátek řádku má úplně jiný formát. U standardního logu se uvádí na začátku řádky datum, které zde chybí. Tím pádem regulární výraz nesedí a nejspíš nebudou sedět ani další bloky pravidel.

    Pro srovnání tedy uvedu jak vypadá regulární výraz pro zpracování začátku řádky u conf.log:

    regexp=^... (\d| )\d \d\d:\d\d:\d\d(\s[\w\d]+?\s)

    A takto vypadá regulární výraz, který zpracuje začátek řádku výše uvedeného výstupu:

    regexp=^\d\d:\d\d:\d\d(.)(\d\d\d\d\d\d\d\d\d)(\s[\w\d]+?\s)

    Jde o klasické regulární výrazy. Kde tečka zastupuje libovolný znak, stříška označuje začátek řádku, zpětné lomítko + d zastupuje číslo, zpětné lomítko + s libovolné písmeno a kulaté závorky specifikují jednotlivé řetězce.

    Pokud bychom nepoužili kulaté závorky, obarvil by se celý řetězec vyhovující regulárnímu výrazu jednou barvou

    colours – Obsahuje seznam barev, v pořadí jaké se má použít k obarvení řetězců. Barvy jsou uvedené slovně (anglicky) a jsou navzájem odděleny čárkou. Viz ukázka:

    colours=green, cyan, yellow, red

    V tomto případě se obarví první řetězec kde je uveden čas klasickým způsobem zeleně, tečka bude světle modrá, mikrosekundy žluté a hostname stroje (čtvrtý řetězec) červeně. Zbytek řádky zůstane neobarvený, resp. bude zpracován podle následujících bloků pravidel.

    count – Udává, kolikrát se může kolorovaný řetězec na řádce vyskytnout. Může mít pouze dvě hodnoty once (tj. pouze jednou) a more (opakovaně).

    Použití filtru conf.myapp

    stroj:~# myapp -d7 list VM 2>&1 | grcat conf.myapp
    …
    
    V uvedeném příkladu je použito přesměrování výstupů, protože aplikace myapp vypisuje svoje debugovací zprávy na chybový výstup, kdežto grcat obarvuje pouze řetězce, které mu přicházejí na standardní vstup. Pokud by tedy nebyl výstup před odesláním do roury přesměrován, zůstal by neobarvený.

    Konfigurační soubor /etc/grc.conf

    Chcete-li se vyhnout psaní přesměrování a roury na řádce, musíte upravit konfigurační soubor /etc/grc.conf tak, že do něj přidáte pravidlo, aby grc věděl, že při použití myapp má použít filtr conf.myapp:

    …
    ------------
    # kvm
    (^|[/\w\.]+/)myapp\s?
    conf.myapp
    

    Pak bude náš kolorovací filtr pro výstup skriptu myapp fungovat i při použití příkazu grc:

    stroj:~# grc -e myapp -d7 list VM
    …
    

    Parametr -e zajišťuje u příkazu grc – podobně jako v předchozím případě, kdy se výstup obarvuje přes grcat přesměrování – přetočení chybového výstupu na standardní vstup.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    21.9.2017 09:06 awk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní kolorovací filtr pro grc
    Barvičky :)). Ale teď vážně: asi dvakrát jsem dělal skript, kde byl výstupem takový hegeš, že jsem obarvoval o sto péro, abych se v tom alespoň trochu vyznal.
    21.9.2017 12:10 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vlastní kolorovací filtr pro grc
    Já jsem se k tomu musel uchýlit především z toho důvodu, že skript co dodělávám komunikuje s několika servery současně a při tom jsem potřeboval odlišit jednak na kterém stroji a co zrovna dělá, od toho co má být korektním výstupem. Ovšem s výsledkem jsem natolik spokojen, že jsem si ten konfigurák pro grc rovnou přihodil do repozitáře k tomu skriptu.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.