Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Je aplikace primárně určená pro správu filmových sbírek. Ale zjistil jsem, že je docela dobře využitelná i pro správu souborů elektronických knih. Přišel jsem na to víceméně náhodou, když se do seznamu souborů z vybrané lokace natáhly i soubory, které nebyly zrovna multimediální.
Už řadu let syslím data. Jsou to data různá. Obrázky, elektronické knihy, audio knihy, filmy, hudba… Dohnala mne k tomu pomíjivost internetových zdrojů. Nechápete? Stačí se podívat na wikipedii, která je plná neplatných odkazů na internetové články, které skončily v propadlišti dějin. Visí tam, protože jimi svého času někdo podložil sdělení uvedené v obsahu.
Většině konzumentů je to nejspíš ukradené, ale několikrát se mi stalo, že webová stránka, ze které jsem načerpal nějakou informaci zmizela. Proto jsem si začal místo URL adres syslit pro případné budoucí použití konkrétní obsah.
Pokud jde o webové stránky, tak používám už přes dvacet let operu, která umí uložit obsah stránky (včetně obrázků) do jednoho mht souboru. Poměrně jednoduché je to i s obrázky. Tam s výhodou využívám toho, že geeqie umí vložit poznámku rovnou do souboru. Obvykle tak do ukořistěného obrázku ukládám kromě popisu také URL ze kterého obrázek pochází.
Větší problém pro mne představovaly elektronické knihy. Přejmenovat soubor podle názvu knihy, nebo mu ponechat originální název a pak nějakým způsobem vytahovat název knihy z metadat přes exif? Těžko říct. Můj kamarád, uživatel MS Windows je sysel, co využívá pro ukládání dat podadresářovou strukturu. Ovšem, jak chcete roztřídit soubory, které nelze jednoznačně zařadit a vyhnout se při tom duplicitě?
Zkoušel jsem různé aplikace a nakonec se ukázalo, že mi nejvíc vyhovuje tinyMediaManager, i když je primárně určen pro filmy. Stačí přidat přípony požadovaných souborů (djvu, pdf, aj.) a pak mu předhodit adresář ve kterém jsou ty digitalizované knihy naházené.
Po aktualizaci rozšíří seznam souborů o nově přidané položky, které pak lze dle libosti popsat a oštítkovat. Chci-li pak nějakou knihu otevřít, stačí v záložce "Soubory médií" kliknout na soubor. Ostatní informace o původu souboru, stručné shrnutí obsahu a případně i náhled titulní stránky lze přidat stejně jako u každého jiného multimediálního souboru.
Vyhovuje mi, že tak mohu prostřednictvím jedné aplikace spravovat jak multimediální soubory tak i digitalizované dokumenty. A pomocí filtru podle potřeby rychle vylistovat co mne zrovna zajímá.
To, že jsou všechny dokumenty naházené do jednoho adresáře má zas výhodu v tom, že se mi snáz vyhledává fulltextově.
Tiskni
Sdílej:
Proto jsem si začal místo URL adres syslit pro případné budoucí použití konkrétní obsah.Přijde mi mnohem lepší to manuálně strkat do webarchivu. Používám na to následující bookmarklet:
javascript:location.href='http://web.archive.org/save/'+location.href