Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Je aplikace primárně určená pro správu filmových sbírek. Ale zjistil jsem, že je docela dobře využitelná i pro správu souborů elektronických knih. Přišel jsem na to víceméně náhodou, když se do seznamu souborů z vybrané lokace natáhly i soubory, které nebyly zrovna multimediální.
Už řadu let syslím data. Jsou to data různá. Obrázky, elektronické knihy, audio knihy, filmy, hudba… Dohnala mne k tomu pomíjivost internetových zdrojů. Nechápete? Stačí se podívat na wikipedii, která je plná neplatných odkazů na internetové články, které skončily v propadlišti dějin. Visí tam, protože jimi svého času někdo podložil sdělení uvedené v obsahu.
Většině konzumentů je to nejspíš ukradené, ale několikrát se mi stalo, že webová stránka, ze které jsem načerpal nějakou informaci zmizela. Proto jsem si začal místo URL adres syslit pro případné budoucí použití konkrétní obsah.
Pokud jde o webové stránky, tak používám už přes dvacet let operu, která umí uložit obsah stránky (včetně obrázků) do jednoho mht souboru. Poměrně jednoduché je to i s obrázky. Tam s výhodou využívám toho, že geeqie umí vložit poznámku rovnou do souboru. Obvykle tak do ukořistěného obrázku ukládám kromě popisu také URL ze kterého obrázek pochází.
Větší problém pro mne představovaly elektronické knihy. Přejmenovat soubor podle názvu knihy, nebo mu ponechat originální název a pak nějakým způsobem vytahovat název knihy z metadat přes exif? Těžko říct. Můj kamarád, uživatel MS Windows je sysel, co využívá pro ukládání dat podadresářovou strukturu. Ovšem, jak chcete roztřídit soubory, které nelze jednoznačně zařadit a vyhnout se při tom duplicitě?
Zkoušel jsem různé aplikace a nakonec se ukázalo, že mi nejvíc vyhovuje tinyMediaManager, i když je primárně určen pro filmy. Stačí přidat přípony požadovaných souborů (djvu, pdf, aj.) a pak mu předhodit adresář ve kterém jsou ty digitalizované knihy naházené.
Po aktualizaci rozšíří seznam souborů o nově přidané položky, které pak lze dle libosti popsat a oštítkovat. Chci-li pak nějakou knihu otevřít, stačí v záložce "Soubory médií" kliknout na soubor. Ostatní informace o původu souboru, stručné shrnutí obsahu a případně i náhled titulní stránky lze přidat stejně jako u každého jiného multimediálního souboru.
Vyhovuje mi, že tak mohu prostřednictvím jedné aplikace spravovat jak multimediální soubory tak i digitalizované dokumenty. A pomocí filtru podle potřeby rychle vylistovat co mne zrovna zajímá.
To, že jsou všechny dokumenty naházené do jednoho adresáře má zas výhodu v tom, že se mi snáz vyhledává fulltextově.
Tiskni
Sdílej:
Proto jsem si začal místo URL adres syslit pro případné budoucí použití konkrétní obsah.Přijde mi mnohem lepší to manuálně strkat do webarchivu. Používám na to následující bookmarklet:
javascript:location.href='http://web.archive.org/save/'+location.href