plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak posledně jsme si povídali o zvídavých Číňanech, dnes prohodím pár slov na adresu jejich chytřejších soudruhů nainfiltrovaných do USA. Pro ty mám na svém serveru jinou specialitu. Jejich útoky totiž nejsou tak tupé, jako pokusy co jdou z říše středu.
Poznámka na okraj: Aniž bych to měl původně v úmyslu, vylezla z toho reakce na trekkerův diskuzní příspěvek pod mým posledním blogpostem na adresu Číňanů. Primárně jsem se totiž chtěl pouze podělit o svou škodolibou radost.
Tyhle sofistikované útoky nepřicházejí často – cca jednou za týden, ale vždy pouze z USA. Ǔtočník nejprve oťukává server jak rybka návnadu. Nejde po SSH, ale útočí na wiki. Jenže chlapci zřejmě v tomto případě netuší, s kým mají tu čest. Tu wiki totiž chrání rozšíření co jsem sám programoval a pochopitelně jsem při testování vyzkoušel kde co, abych zjistil kde by mohla zůstat nějaká díra. Což ovšem oni neví.
Vzhledem k tomu, že na slušné dotazy jim wiki stránky normálně vrací, nabydou dojmu, že půjde fakt o chutné sousto. Skočí po něm – a mám je na háku!
I když by stejně neuspěli, zařízene je fail2ban, který krom přísnějších pravidel pro distancování používá i několik filtrů mé vlastní provenience. A jeden z nich takového útočníka odchytí. Konkrétní kód zde neuvedu, ale můžete se stejně jako já inspirovat na stránce Regex for SQL injection a napsat si filtr vlastní. Ti méně otrkaní se při tom alespoň seznámí s tím, jak vlastně fail2ban funguje. Ostatně můj názor je, že servery které nejsou konfigurované podle jedné šablony, představují pro útočníky mnohem větší oříšek, neboť nemají křišťálové koule které by jim prozradily co udělali špatně a proč jste je sekli.
Relativně krátce poté co je seknu, je ta IP adresa definitivně mrtvá. Z toho je zřejmé, že útočníci mají strach z prozrazení, takže tu adresu považují za zkompromitovanou ihned, jakmile zjistí že se útok nepovedl. Jenže mi chodí v těchto případech bezprostřední mailový bonz, ve kterém jsou i záznamy, které tomu záseku předcházely. Takže stíhám ty adresy vytrasovat dřív, než přestanou fungovat.
Všechny končí v USA, což by mohlo budit dojem, že jde o aktivity američanů. Ale který obyvatel USA, jiného než čínského původu, by používal při oťukávání návnady browser, který používá výchozí jazyk prohlížeče "zh-CN". U té mojí wiki (na rozdíl od MediaWiki.org) se totiž nastavuje jazyk rozhraní automaticky podle výchozího nastavení prohlížeče a teprve pak si ho může anonymní uživatel přepnout do jiného jazyka.
Tiskni
Sdílej:
Jinými slovy, jedná se o sofistikovaný útok USA, nebo sofistikovaný útok Číňanů, kteří zapomněli upravit lang u agenta? Vysvětlit to lze různě a podle mně to na nic neukazuje.Vyprávěl jsem ti Maxi, jak jsem dělal na helpdesku Atlasu? Odnesl jsem si odtamtud jedno poučení: "Ze všech vylhaných údajů je vždycky minimálně jeden pravdivý a stejný." Dnes by to bylo nemyslitelné, ale tehdy byly hesla interně uložené v plaintextu, takže jsem si mohl třeba velice rychle odseparovat účty takového uživatele na základě hesla. Nebylo vždycky stejné, ale opakoval se v něm shodný řetězec. Taková osoba měla vytvořených X účtů, které jsme nesměli zablokovat, dokud nebyly nějakým způsobem zneužity. A další poznatek: oni chtěli aby jsme na ty jejich stránky lezli. Z těch jejich mailů přímo čišelo jak se ukájí představou, že jim blokujem účet, zatím co oni už mají připraven jiný. Naivkové.
Pokud dodržuješ pravidla hry, dělej si co chceš.Uvědomuješ si, že tohel platí pro kdejakého diktátora i pro právní demokratický systém? Čili dokud neřekneš, kdo určuje ty pravidla, je to nicneříakjící výrok?
Můj server, můj systém, moje pravidla. Kdo na ně přistoupí, s těmi není problém.
třeba sou američani děsně hloupý všecko maj jakoby děravý nezabezpečený a těch dírek využívaj ruský hackeři cose za číňany jenom vydávaj a maj usa jenom jako takový proxy :O :D :D ;D
… ako glosa je to slabé. Skús trošku na tom zapracovať.To by musela být tvoje kritika víc konstruktivnější.