Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Možná to někomu přijde jako volovina, ale mně v Gimpu dost chyběla funkce, která by umožnila rychle a jednoduše setřídit vrstvy podle abecedy.
Přitom existuje řešení, za které děkuji ShadowKyogre. V repozitáři na githubu má tři pluginy pro Gimp, které práci s vrstvami, alespoň tedy v mém případě, výrazně usnadňují.
Jak si někteří možná vzpomenou, využívám Gimp na postprocessing nacvakaných knih.
By default lze v rámci zásobníku vrstev šoupat pouze s jednou položkou. A to pomocí šipek v zápatí zásobníku, nebo myší. Přetahování vrstev myší je rychlejší, ale ne když je těch vrstev víc než je zobrazeno v okně zásobníku. Přetahovat vrstvu přes x dalších vrstev je zdlouhavé, ale Gimp bez pluginu umožňuje na zásobník aplikovat jen reverzní setřídění.
Přesun jedné vrstvy zcela nahoru či dolů, je snadný – stačí při kliku na šipku přidržet klávesu Shift
. U nacvakaných knih, kde jdou za sebou nejprve liché stránky a po nich sudé, je setřídění 150 vrstev, tak aby šly za sebou podle názvu, jen za pomoci myši, fakt dost otravné.
V odkazovaném repozitáři výše, jsou ale k dispozici skripty, které stačí po stažení nakopírovat do adresáře .config/GIMP/2.10/plug-ins
find-replace-layers.py
, umožňuje vrstvy přejmenovávatpermute-layer-groups.py
, umí sofistikovaným způsobem exportovat skupiny vrstevsort-layers.py
umožňuje vrstvy setřídit podle různých parametrů. A to nejenom podle názvu, ale i velikosti atp.Po spuštění Gimpu se v menu „Vrstva” (Layer) objeví dvě nové položky: „Find and Replace Text or Layer Names” a „Sort”. Třetí skript přidává další položku „Permute Layer Groups” do menu „Soubor” (File). Díky těmto pluginům je práce se zásobníkem vrstev hračkou.
Nacvakané snímky, které jdou za sebou importuji jako vrstvy. Pak je postupně srovnávám podle vodítek a při tom přejmenovávám podle čísla stránky. Díky tomu, že lze vrstvy dodatečně přejmenovat mohu rovnou uvést které stránky mají být sudé a které liché, neboť číslování stránek to nemusí vždy reflektovat.
Při zpracování často využívám duplikace vrstev k tomu, abych pomocí filtrů vydoloval z mizerného originálu pokud možno co nejkvalitnější stránku pro OCR. DjVu totiž umožňuje textovou vrstvu vytvořenou přes OCR z vysoce kontrastního souboru vyexportovat a naimportovat do souboru s originálem stránky u kterého by nebyl výsledek OCR tak dobrý.
Tiskni
Sdílej:
krita celkem de :D ;D
pouzivas na macu nejaky rozumny prohlizec obrazku typu gthumb a organizer jako shotwell? (apple photos umi jen s icloudem a z rozhrani digikamu bleju)
skovávat si to do jpegu neni dobrej nápad protože s každou editací + uložením se ti ten vobrázek trošičku poškozuje tou ztrátovou kompresí :O :/ proto to editory jakoby řešej tim exportem
maj i appimage a flatpack hele čtvereček vlevo nahoře :D ;D
krita umí ctrl+s ukládat exportem do jpeg :D ;D
Whether you are a graphic designer, photographer, illustrator, or scientist, GIMP provides you with sophisticated tools to get your job done.Ale nakreslit kruh je podle posranýho podtržítka mimo užití programu.