Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Možná to někomu přijde jako volovina, ale mně v Gimpu dost chyběla funkce, která by umožnila rychle a jednoduše setřídit vrstvy podle abecedy.
Přitom existuje řešení, za které děkuji ShadowKyogre. V repozitáři na githubu má tři pluginy pro Gimp, které práci s vrstvami, alespoň tedy v mém případě, výrazně usnadňují.
Jak si někteří možná vzpomenou, využívám Gimp na postprocessing nacvakaných knih.
By default lze v rámci zásobníku vrstev šoupat pouze s jednou položkou. A to pomocí šipek v zápatí zásobníku, nebo myší. Přetahování vrstev myší je rychlejší, ale ne když je těch vrstev víc než je zobrazeno v okně zásobníku. Přetahovat vrstvu přes x dalších vrstev je zdlouhavé, ale Gimp bez pluginu umožňuje na zásobník aplikovat jen reverzní setřídění.
Přesun jedné vrstvy zcela nahoru či dolů, je snadný – stačí při kliku na šipku přidržet klávesu Shift
. U nacvakaných knih, kde jdou za sebou nejprve liché stránky a po nich sudé, je setřídění 150 vrstev, tak aby šly za sebou podle názvu, jen za pomoci myši, fakt dost otravné.
V odkazovaném repozitáři výše, jsou ale k dispozici skripty, které stačí po stažení nakopírovat do adresáře .config/GIMP/2.10/plug-ins
find-replace-layers.py
, umožňuje vrstvy přejmenovávatpermute-layer-groups.py
, umí sofistikovaným způsobem exportovat skupiny vrstevsort-layers.py
umožňuje vrstvy setřídit podle různých parametrů. A to nejenom podle názvu, ale i velikosti atp.Po spuštění Gimpu se v menu „Vrstva” (Layer) objeví dvě nové položky: „Find and Replace Text or Layer Names” a „Sort”. Třetí skript přidává další položku „Permute Layer Groups” do menu „Soubor” (File). Díky těmto pluginům je práce se zásobníkem vrstev hračkou.
Nacvakané snímky, které jdou za sebou importuji jako vrstvy. Pak je postupně srovnávám podle vodítek a při tom přejmenovávám podle čísla stránky. Díky tomu, že lze vrstvy dodatečně přejmenovat mohu rovnou uvést které stránky mají být sudé a které liché, neboť číslování stránek to nemusí vždy reflektovat.
Při zpracování často využívám duplikace vrstev k tomu, abych pomocí filtrů vydoloval z mizerného originálu pokud možno co nejkvalitnější stránku pro OCR. DjVu totiž umožňuje textovou vrstvu vytvořenou přes OCR z vysoce kontrastního souboru vyexportovat a naimportovat do souboru s originálem stránky u kterého by nebyl výsledek OCR tak dobrý.
Tiskni
Sdílej:
krita celkem de :D ;D
pouzivas na macu nejaky rozumny prohlizec obrazku typu gthumb a organizer jako shotwell? (apple photos umi jen s icloudem a z rozhrani digikamu bleju)
skovávat si to do jpegu neni dobrej nápad protože s každou editací + uložením se ti ten vobrázek trošičku poškozuje tou ztrátovou kompresí :O :/ proto to editory jakoby řešej tim exportem
maj i appimage a flatpack hele čtvereček vlevo nahoře :D ;D
krita umí ctrl+s ukládat exportem do jpeg :D ;D
Whether you are a graphic designer, photographer, illustrator, or scientist, GIMP provides you with sophisticated tools to get your job done.Ale nakreslit kruh je podle posranýho podtržítka mimo užití programu.