Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Možná to někomu přijde jako volovina, ale mně v Gimpu dost chyběla funkce, která by umožnila rychle a jednoduše setřídit vrstvy podle abecedy.
Přitom existuje řešení, za které děkuji ShadowKyogre. V repozitáři na githubu má tři pluginy pro Gimp, které práci s vrstvami, alespoň tedy v mém případě, výrazně usnadňují.
Jak si někteří možná vzpomenou, využívám Gimp na postprocessing nacvakaných knih.
By default lze v rámci zásobníku vrstev šoupat pouze s jednou položkou. A to pomocí šipek v zápatí zásobníku, nebo myší. Přetahování vrstev myší je rychlejší, ale ne když je těch vrstev víc než je zobrazeno v okně zásobníku. Přetahovat vrstvu přes x dalších vrstev je zdlouhavé, ale Gimp bez pluginu umožňuje na zásobník aplikovat jen reverzní setřídění.
Přesun jedné vrstvy zcela nahoru či dolů, je snadný – stačí při kliku na šipku přidržet klávesu Shift
. U nacvakaných knih, kde jdou za sebou nejprve liché stránky a po nich sudé, je setřídění 150 vrstev, tak aby šly za sebou podle názvu, jen za pomoci myši, fakt dost otravné.
V odkazovaném repozitáři výše, jsou ale k dispozici skripty, které stačí po stažení nakopírovat do adresáře .config/GIMP/2.10/plug-ins
find-replace-layers.py
, umožňuje vrstvy přejmenovávatpermute-layer-groups.py
, umí sofistikovaným způsobem exportovat skupiny vrstevsort-layers.py
umožňuje vrstvy setřídit podle různých parametrů. A to nejenom podle názvu, ale i velikosti atp.Po spuštění Gimpu se v menu „Vrstva” (Layer) objeví dvě nové položky: „Find and Replace Text or Layer Names” a „Sort”. Třetí skript přidává další položku „Permute Layer Groups” do menu „Soubor” (File). Díky těmto pluginům je práce se zásobníkem vrstev hračkou.
Nacvakané snímky, které jdou za sebou importuji jako vrstvy. Pak je postupně srovnávám podle vodítek a při tom přejmenovávám podle čísla stránky. Díky tomu, že lze vrstvy dodatečně přejmenovat mohu rovnou uvést které stránky mají být sudé a které liché, neboť číslování stránek to nemusí vždy reflektovat.
Při zpracování často využívám duplikace vrstev k tomu, abych pomocí filtrů vydoloval z mizerného originálu pokud možno co nejkvalitnější stránku pro OCR. DjVu totiž umožňuje textovou vrstvu vytvořenou přes OCR z vysoce kontrastního souboru vyexportovat a naimportovat do souboru s originálem stránky u kterého by nebyl výsledek OCR tak dobrý.
Tiskni
Sdílej:
krita celkem de :D ;D
pouzivas na macu nejaky rozumny prohlizec obrazku typu gthumb a organizer jako shotwell? (apple photos umi jen s icloudem a z rozhrani digikamu bleju)
skovávat si to do jpegu neni dobrej nápad protože s každou editací + uložením se ti ten vobrázek trošičku poškozuje tou ztrátovou kompresí :O :/ proto to editory jakoby řešej tim exportem
maj i appimage a flatpack hele čtvereček vlevo nahoře :D ;D
krita umí ctrl+s ukládat exportem do jpeg :D ;D
Whether you are a graphic designer, photographer, illustrator, or scientist, GIMP provides you with sophisticated tools to get your job done.Ale nakreslit kruh je podle posranýho podtržítka mimo užití programu.