V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak nám dnes nadělili ústavní soudci čerstvou novinku – zrušili, na žádost krátkozrakých politiků menších stran, přepočet který od roku 2002 zvýhodňoval velké volební subjekty na úkor malých stran. Opatření, které si tenkrát protlačily tehdejší velké strany ODS (za kormidlem Václav Klaus starší)a ČSSD (za kormidlem Miloš Zeman) ve snaze uniknout patové situaci z povolební situace roku 1997 a dosáhnout většinové vlády pokud možno bez účasti otravného koaličního partnera. A posichrovali to procentuální hranicí, která automaticky – pochopitelně v jejich prospěch – diskvalifikovala všechny malé strany.
Tohle bohulibé opatření, které mělo řešit patovou povolební situaci bez spoluúčasti koaličních stran umetlo cestu k tomu, aby se v roce 2002 Zeman s tou svojí bandou udržel u moci. Zajistila mu to slabá volební účast (58% místo 74% roku 1998) a mraky malých stran (29 oproti 18 z r. 1998) z nich drtivá většina neměla vůbec šanci překročit stanovenou 5% hranici.
Hlasy malých stran automaticky propadly a to pochopitelně díky přepočtu d'Hondtovou metodou ve prospěch ČSSD (70 křesel). S komunisty (kteří tenkrát získali 38 křesel) by měla levice v parlamentu pohodlnou většinu ale tehdy byla vzpomínka na listopad 89 ještě příliš živá, takže raději sáhli po KDU-ČSL a US-DEU. Ale copak by je tenkrát napadlo, jak lehce levicový volič mění budoucnost svých dětí za vypečenou koblihu?
1.5.2004 vstoupila Česká republika do EU a voliči kteří už měli ČSSD plné zuby ve volbách do Evropského parlamentu volili hlavně zástupce ODS. Tenkrát se ještě hrálo na čest, takže Špidla na základě tohoto neúspěchu podal demisi, a Václav Klaus starší jmenoval premiérem nové vlády Standu Grosse, přezdívaného "Hušiši". Toho co to myslel upřímně, ale měl problém s vysvětlením odkud vzal peníze na koupi bytu. Pochybných investicí, jimiž jeho famílie nasrala dělný lid, jenž v potu tváře dobývá chléb vezdejší bylo víc, a to mu srazilo vaz.
Na jeho místo přišel nový kádr – pragmatický Jirka Paroubků, který se hleděl u konzervativních voličů dobře zapsat, takže nelenil a hnedka zčerstva nechal ztřískat policajty hejno technařů.
Ale nezavděčil se. Podobnost se zákrokem na Národní třídě čistě náhodná vedla k tomu, že se v následujících volbách roku 2006 karta obrátila. Aby se ČSSD, pod jeho vedením udržela i moci, musela by jít do otevřené koalice s komunisty, jenže byla v situaci, že ani po přepočtu slavnou d'Hondtovou metodou součet počtu křesel těchto subjektů na většinu nestačil, neboť by dohromady splácaly přesnou polovinu. Bylo jasné, že žádná jiná strana neuhne. Takže následovala Paroubkova blamáž s marťany a vznik menšinové Topolánkovy vlády.
Jenže ČSSD není ODS, takže místo gentlemanské tolerance, ve spolupráci s KSČ Topolánka potopili tím, že jeho vládě ani na druhý pokus nevyslovili důvěru. Ale nešť. Nebyla ho žádná škoda, ten "žižloň" byl stejně jen rychle zorientovaný svazák, který zachytil svěží vítr. Nasrat mě dokázalo už jeho volební heslo: "Do politiky svěží vánek, vnese Míra Topolánek!"
Tehdejšímu prezidentu, Václavu Klausi staršímu, tedy nezbylo naž aby jmenoval na základě dohody ČSSD a koaličních stran předsedou úřednické vlády co měla přivést zemi k předčasným volbám, typického prospěchářského koumouše Jana Fishera, který si záhy získal potupnou přezdívku "Želé". Nejspíš tím, jak se snažil s každým vyjít.
Na volby došlo a v nich zvítězila tentokrát ČSSD, jenže jí to bylo prd platné, protože do hry vstoupily nové politické subjekty – TOP09 a Věci veřejné, které urvaly dost velký podíl křesel na to aby v čele s ODS, tentokrát pod vedením Petra Nečase splácaly pohodlnou většinu 118 křesel (53 ODS + 41 TOP09 + 24 VV)
Ovšem záhy se na politické scéně vynořil koblihář s ANO 2011 a jeho pravicový nátěr zafungoval. A poté byl "slušňák" Nečas v červnu 2013 mediálně chycen za koule, znechucení zástupci pravice známých jmen s nadějí skočili na Babišovu antikorupční rétoriku.
Jenže to už na hradě seděl u vesla posmtychtivý dědek, který do čela úřednické vlády posadil svého koně – Jiřího Rusnoka, nekorunovaného krále všech korupčníků z hnízda ČSSD jeho éry.
Ve volbách roku 2013 se z ANO stal druhý nejsilnější subjekt a vítězná ČSSD pod taktovkou Bohuslava Sobotky se volky nevolky musela začít ucházet o jeho přízeň. Jak to dopadlo víme. Z Andreje se stal ministr financí, který brečel kudy chodil, že na nic nejsou peníze. Bez skrupulí si přivlastňoval veškeré úspěchy Sobotkovy vlády a naopak průsery, kterých byl většinou sám příčinou, dával za vinu ČSSD.
Vydatně mu v této masírce pomáhaly jeho vlastní média. Ale před volbami roku 2017 se začal rýsovat subjekt, který mu mohl právě díky přepočtu d'Hondtovou metodou udělat pořádný škrt přes rozpočet. Pokud by totiž do voleb vstoupila ohlášená koalice KDU-ČSL a STAN, musela by získat nikoliv 5% hlasů, ale 10%. A pokud by se tak stalo, znamenalo by to že by si díky přepočtu, který zvýhodňoval subjekty s vyšším počtem hlasů ukousla mnohem víc křesel, než bylo Babišovi milé.
Obzvláště, pokud by se Sobotka kousnul do prdele a vydržel do voleb. Jenže Sobotka nevydržel a výsledná blamáž s jeho demisí nedemisí vedla k tomu že to znechucení voliči ČSSD začali baštit Andrejovi i s navijákem. A pak se mu nejspíš podařilo koupit Čunka, který tu koalici se STAN vymyslel, a výsledkem bylo že se Čunkem poplašené vedení KDU-ČSL z celého projektu těsně před volbami vycukalo.
Pochopitelně zbytečně. 5% hranici přelezlo STAN (5,18%) i KDU-ČSL (5,8%), ovšem celkem zabrali díky onomu přepočtu jenom 16 křesel a lidovci svým postupem do budoucna zabili veškerý koaliční potenciál co měli.
ČSSD shořela jak papírový čert a dokonce i komouši, přes neustálý pokles voličů, získali stejný počet mandátů (15).
Zato vysmátý Babiš posbíral díky přepočtu hlasů za pouhý 1,5 mil. odevzdaných hlasů 78 mandátů.
I tak by měl ale těžkou hlavu. Naštěstí ale našel svého užitečného blba Hamáčka který zaujal kapitánskou pozici v potápějící se ČSSD zaujal Hamáček, a s tichou tolerancí komoušů a SPD se konečně dostal k moci. Najednou nechyběly peníze na sebemenší pitomost. ANO rozhazovalo plnými hrstmi a Babišovy firmy metastázovaly do všech oblastí průmyslu. Vypadalo to, Babiše už neohrozí nic.
Leč nastala neočekávaná situace. Svět zachvátila koronavirová hysterie. Babišův tým v tom uzřel jedinečnou příležitost, jak definitivně ekonomicky položit jeho politické odpůrce co se naivně domnívali, že na něm nejsou závislí. Jenže to přepískl. A když se ukázalo, že ta jeho chaotická opatření, ve skutečnosti situaci neřeší začal důvěru svých voličů ztrácet.
A tím se dostáváme do situace, kdy si jeho odpůrci uvědomili, že ho moou odstřelit jedině tím že se spojí. A tak nám vznikly dva koaliční subjekty. STAN, po zkušenosti s KDU-ČSL se raději spojilo s Piráty. A po lidovcích a skomírající TOP09 zase chmátla ODS. Tím vznikly dva subjekty. Jeden se snaží vyvolat dojem, že je středovým seskupením, zatím co druhý míří na tradiční stoupence pravice.
Babišově poradcům došlo, že šance na další vítězství je nulová. I kdyby nakrásně ANO získalo tolik hlasů co posledně, tak po přepočtu d'Hondtovou metodou by už výsledek tak skvělý jako minule rozhodně nebyl.
Kdybychom přepočítali, čistě hypoteticky, že by voliči těchto stran naházeli hlasy stejně jako minule, tak by proti jeho 1,5 milionu hlasů stálo 1,13 milionu hlasů pravice a 0,8 milionu hlasů středových stran, což by ve výsledku výrazně zmenšilo podíl mandátů, který by připadl na ANO, jelikož na zbylé strany (KSČM a SPD) by celkem zbylo pouhých 0,9 milionu odevzdaných hlasů.
A rozhodnutí ústavního soudu, kterým byl tento přepočet zvýhodňující velké subjekty zrušen, Babišovi hraje do karet, jelikož koaliční uskupení ztratí svou výhodu a posílí strany typu KSČM, SPD a upadající ČSSD. Férové vůči menším stranám by bylo zrušit zároveň s tím přepočtem i tu 5% hranici, ovšem k tomu nedošlo.
Tak především to, že obě koaliční uskupení nezískají dost hlasů na to, aby mohly sestavit většinovou vládu. Pamatujte, že je mnohem jednodušší se postarat aby někdo nevyhrál, než zařídit aby vyhrál. Ti z vás co znají karetní hru 1000 dobře vědí, že jsou situace, kdy se pro celkové vítězství vyplácí prohrané kolo.
A zombie z hradu se nechala slyšet, že sestavením vlády pověří předsedu vítězné strany, což by byl za stávající situace stále Babiš. A jak jsme viděli minule, ten se umí držet nahoře i bez vyslovené důvěry přinejmenším tak dlouho než si někoho koupí.
Situace se pak ještě víc zkomplikuje, pokud zombík nedožije konce svého mandátu. I tak je víc než jasné, že se nakonec Andrej plácne do prsou, zaujme roli důstojné opozice, ovšem jen proto aby nahonil hlasy voličů a dál škodil z pozice hlavy státu, na kterou se nepochybně třepe.
Takže počítejte s tím že se to hajzla jen tak nezbavíme.
Tiskni
Sdílej:
A jak jsme viděli minule, ten se umí držet nahoře i bez vyslovené důvěry přinejmenším tak dlouho než si někoho koupí.A ja myslel, ze od urcite doby je Melcakovani ci Snajdrovani standardni metodou politicke prace. Ten druhy jmenovany na to ma dokonce potvrzujici rozsudek.
Komu to nevyhovuje tak samozřejmě bude volit jiné strany, to je v pořádku. ANO je u moci nějaký čas a je na každém aby zhodnotil rozhodnutí a opatření za jeho vlád, zda byla spíše dobrá nebo spíše špatná.Promiň, ale v situaci kdy se Vondráček (ANO), nestydí navrhovat takovou nehoráznost, jakou je “bonus” pro vítěznou stranu, je to co píšeš, vrcholem pokrytectví! Jak se zdá, nakonec skutečně nezbyde, než ty šmejdy jednoduše odprásknout.
bych to uďála tak že dotoho parlamentu/senátu by moh jít uplně každej komu by se jako chtělo normálně bez nějakejch voleb třeba jednou doroka. jak by tam jako všichni vlezli tak bych je tam jako zazdila uplně hermeticky vzduchotěsně se zásobama žrádla a kysliku jenom na jeden rok/fungční vobdobí. noa až by to jakoby skončilo to jejich vobdobí by se vodřízlo spojení sesvětem a nechali by se tam chcípnout hlady/zadusit :O :D
mrtvolky byse pořibli na slavíně se státníma poctama a kdo by jako chtěl by se moh zase nechat zazdít misto nich :D ;D
by mi to takle přišlo vo moc víc fér. politici by víc mysleli nalidi protože by věděli že voni sami z toho nic mit nebudou uplácení by nemělo smysl žádnej a lidi by se míň hádali kuli politice protože by věděli že ty jejich nevoblíbený politici pak umřou hnedka :O :D ;D ;D
1) kazdy by byl volen dozivotne 2) po tech 5 letech by se poradal celonarodni mejdan (ucast by nepochybne atakovala 100%). 3) na mejdanu by se drazil kazdy jeden zvlast, kazdy ovcan by mohl prihodit 4) vydrazitel by byl opravnen vydrazenemu subjektu zakroutit krkem (pripadne jakymkoli jinym oudem) osobne 5) takto ziskane penize (a rozhodne by jich nebylo malo) by byly pouzity k alespon castecnemu umoreni skod, ktere behem tech 5 let napachaji. 6) na oslavu uspesne zakonceneho obdobi by se jejich hlavy umistily v ramci tradic na veze karlova mostu. 7) jelikoz by nepochybne spousta ovcanu nabyla dojmu, ze jsou diskriminovani a ze na ne se nikdy nedostane, ze zbohatlici maji vyhody ve vsem, tak by se po 1/2 volebniho obdobi sejmuly, a bylo by umozneno snimi hrat kopanou pod okny smemovny. 8) cimz by se zaroven podporil sportovni duch a zdravi obyvatelsva, neb by nepochybne na futbalovy match staly fronty.--- Dete s tim guuglem dopice!
bába vubec neni žádnej negramotnej blb navopak jeto dost mazanej člověk žeje až škoda žeto je jakoby takovej ganuner :O ;D
Jenže to už na hradě seděl u vesla posmtychtivý dědek, který do čela úřednické vlády posadil svého koně – Jiřího Rusnoka, nekorunovaného krále všech korupčníků z hnízda ČSSD jeho éry.Neni od veci si pripomenout, ze tak ucinil naprosto proti smyslu ustavy i presto, ze Nemcova mela zajistenou ve snemovne vetsinu. Takze pri odhadovani ruznych povolebnich scenaru bych urcite nezapominal i na tento, zvlaste za situace, kdy by nikdo nebyl schopen sestavit vetsinovou vladu. Se zmrdstvim jemu vlastnim a argumentaci, ze US zmenil pravidla prilis kratce pred volbama, nasledne zmeny jsou nekvalitni (patovy vysledek je toho dukazem), je treba volebni system upravit a vypsat nove volby (po rozpustenim snemovny), si umim predstavit, ze to udela uz na prvni pokus, aby tam mel svoje lidi co nejdyl (ostatne, o tohle mu celou dobu jde).
si myslim že volby by se jako měli dělat v létě protože napodzim bude vlna brický/brazilský/africký/barmský mutace :/ :/
„Jednání bylo korektní, nepereme se, nenadáváme si, zcela korektně vyslechneme názory každého člena ÚS,“ uvedl Rychetský. Filip je podle něj získal významnou podporu 11 z 15 ústavních soudců. Je prý akademik, který má pocit, že musí odvést dokonalé dílo. „Nález má 64 stran a tím dokonalým dílem je,“ řekl Rychetský.Jo. Ten tedy odvedl vskutku "dokonalé" dílo. Buď to měli zrušit všechno, tj. i tu hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Nebo to měli nechat tak. Takhle jenom přidali další kupku hnoje do už tak chaotických zákonů plných výjimek, dodatků a pozměňovacích návrhů, ve kterých se nevyzná ani prase.